Back to the Weekly Home Page
Classifieds
Palo Alto Online
|
Publication Date: Friday, March 14, 2003
HIGH SCHOOL SCOREBOARD
HIGH SCHOOL SCOREBOARD
(March 14, 2003) BASEBALL
SCVAL De Anza Division
Palo Alto 010 022 0 -- 5 3 2
Los Gatos 100 100 0 -- 2 5 9
WP - Stringer (3-0). LP - Rollin (2-1).
HR - Parsons (PA). 2B - Howell, Rollin, Bays (LG). 2 hits - Williams (PA); Rollin (LG).
Gunn 001 001 2 -- 4 8 2
Milpitas 011 020 1 -- 5 10 0
WP - Shattuck (3-1). LP - Felch.
HR - Urbassik (G). 3 hits - Urbassik (G). 2 hits - Felch (G); Gresh (M). 3 RBI - Urbassik (G). 2 RBI - Carcare (M).
Other score: Wilcox 20, Fremont 3
Standings: Palo Alto 1-0 (6-1), Milpitas 1-0, Wilcox 1-0, Cupertino 0-0, Gunn 0-1 (1-5), Los Gatos 0-1, Fremont 0-1
West Catholic Athletic League
Riordan 600 020 4 -- 12 15 1
SH Prep 000 010 0 -- 1 2 5
Hinton, Greenwald (6) and Lucchesi; Johnson, Pierson (6), Cattaneo (7) and Favro. WP - Hinton (3-0). LP - Johnson (0-2).
HR - Portillo (Rior). 2B - Rosen 2, Lucchesi 2 (Rior); Di Ricco (SHP). 2 hits - Rosen, Lucchesi, Portillo (Rior). 3 RBI - Rosen (Rior). 2 RBI - Greenwald (Rior).
Records: Sacred Heart Prep 0-2 (0-3)
PAL Ocean Division
Woodside 000 050 0 -- 5 7 1
Menlo 100 000 0 -- 1 5 2
Jennings and McAdams; A. Suiter and Lapolla. WP - Jennings. LP - A. Suiter (1-2).
2B - Girouard 2 (W); Seawell (M). 3 hits - Girouard (W). 2 hits - McAdams (W); Seawell (M). 2 RBI - Girouard (W).
Records: Menlo 0-1 (3-3)
Brother Wally Ryan Tournament
at Lynbrook
Menlo-Atherton 010 000 000 -- 1 4 1
Monterey 030 000 00x -- 3 6 1
WP - Ramirez. LP - Ostrander.
2B - McCabe (MA); Marotta, Cardinalli (M). 2 hits - Parigi (M).
Records: Menlo-Atherton 3-5
Nonleague
At Flood Park
Stuart Hall 000 113 1 -- 6 5 1
Mid-Peninsula 120 010 1 -- 5 8 3
Flandrich, McGill (6) and Selnian; Johnson, Collins (7) and Norris. WP - McGill. LP - Johnson.
HR - Jacobson (MP). 3B - Barkoff (MP). 2B - Capon, Trager (MP). 2 RBI - Johnson, Trager (MP).
Records: Mid-Peninsula 0-3
BOYS BASKETBALL
NorCal Playoffs
Division II
First round
Sacramento 17 5 18 14 -- 54
Palo Alto 11 16 9 5 -- 41
Sac - Cherry-Swafford 8 0-0 21, Ephan 1 0-0 2, Strong 3 3-4 9, Blair 1 2-2 4, Young 6 1-1 13, Ricard 2 1-2 5. Totals: 21 7-9 54.
PA - Miller 2 0-0 4, Baskauskas 1 0-0 2, White 3 0-0 8, Picazo 1 2-5 4, Lin 2 0-0 5, Symes 8 1-2 18. Totals: 17 3-7 41.
Three-point goals: Cherry-Swafford 5 (S); White 2, Symes, Lin (PA).
Records: Palo Alto finishes its season 21-10
Division V
First round
at Sequoia High
Bishop Quinn 5 15 13 13 -- 46
Eastside Prep 11 17 16 20 -- 64
BQ - Tomasheski 4 0-0 10, Puckett 3 0-0 8, Cordero 4 0-0 9, Malotey 1 7-8 9, Stack 3 2-3 8, Wocker 1 0-0 2. Totals: 16 9-11 46.
EP - Goode 5 0-1 11, Waller 2 3-4 7, Garner 1 0-0 2, Pannu 4 5-5 14, Connor 1 0-0 2, Williams 8 3-7 19, Matthews 3 0-0 9. Totals: 24 11-17 64.
Three-point goals: Tomasheski 2, Puckett 2, Cordero (BQ); Matthews 3, Goode, Pannu (EP).
Records: Eastside Prep 27-1
GIRLS BASKETBALL
NorCal Playoffs
Division II
First round
at Palo Alto High
Folsom 8 16 9 10 -- 43
Pinewood 17 8 21 9 -- 55
F - Wells 1 0-0 3, Williams 2 1-2 5, Trembley 0 0-2 0, DeOro 3 0-0 6, Beasley 1 1-2 3, Hall 8 8-8 26. Totals: 15 10-14 43.
P - Digovich 11 1-2 23, Schork 3 0-0 9, Roark 1 0-0 3, Roshon 2 0-0 5, Kimyacioglu 2 0-0 6, Tracy 2 3-3 9. Totals: 21 4-5 55.
Three-point goals: Hall 2, Wells (F); Schork 3, Kimyacioglu 2, Tracy 2, Roark 2 (P).
Records: Pinewood 24-4
Division IV
First round
at Stockton
SH Prep 5 5 5 12 -- 27
St. Mary's 23 33 15 5 -- 76
SHP - Dillingham 0 0-2 0, Hofacker 0 0-0 0, Laird 3 0-0 9, Pecota 5 3-4 13, Maffei 2 0-0 5, Reagan 0 0-0 0, Nereu 0 0-1 0. Totals: 10 3-7 27.
SM - Roberts 4 0-0 9, Morrissey 3 2-2 10, Benton 3 0-0 6, Gonsalves 3 0-1 6, Gemelos 5 0-0 12, Lechich 3 0-0 7, Ducker 3 0-0 6, Banks 9 2-3 20, Devine 0 0-2 0. Totals: 33 4-8 76.
Three-point goals: Laird 3, Maffei (SHP); Morrissey 2, Gemelos 2, Lecich, Roberts (SM).
Records: Sacred Heart Prep finishes its season 12-17
Division V
First round
at Sequoia High
Rincon Valley 12 4 16 12 -- 44
Eastside Prep 14 20 13 15 -- 62
RV - Gentry 7 2-4 16, Mendenhall 2 2-2 6, Bailey 5 3-8 13, Miller 1 2-6 4, Holmes 0 1-2 1, Bailey 0 4-4 4. Totals: 15 14-26 44.
EP - McDaniel 3 1-2 10, Bundy 1 0-0 2, Coleman 6 1-5 13, Crum 2 0-0 5, Johnson 4 0-0 11, Brown 7 2-2 21. Totals: 23 4-9 62.
Three-point goals: Brown 5, McDaniel 3, Johnson 3, Crum (EP).
Records: Eastside Prep 19-6
GOLF
Private Schools Athletic League
SHP 169, St. Lawrence 177
at Santa Clara G&T (par 36)
Medalist: Kastner (SL) 36.
Records: Sacred Heart Prep 1-0 (2-2)
Nonleague
Los Gatos 173, Pinewood 188
at La Rinconada CC (par 34)
Medalist: Henry (LG) 39.
Peninsula Athletic League
Hillsdale 166, Menlo-Atherton 177
at Peninsula CC (par 36)
MA - Kernan 36, Sectish 45, Relic 46, Williams 50
H - Elms 37, Greenman 43, Mason 43, Hawkins 43
Records: Menlo-Atherton 0-2-1
Burlingame 155, Menlo-Atherton 169
at Sharon Heights CC (par 36)
B - Sanchez 36, Anders 38, Tierney 39, Hinshaw 42
MA - Kernan 35, Sectish 44, Collom 44, Relic 46
Records: Menlo-Atherton 0-3-1
Burlingame 161, Menlo 162
at Menlo CC (par 35)
B - Sanchez 36, Maltz 41, Davidge 41, Tierney 43
M - Peck 37, Thompson 39, Pringle 43, Hazlehurst 43
Menlo 155, Hillsdale 155
at Menlo CC (par 35)
M - Peck 37, Pringle 37, Booth 40, Hazlehurst 41
H - Berner 37, Greenman 37, Roth 40, Mason 41
Records: Menlo 2-2-1
GIRLS LACROSSE
NorCal League
Acalanes 2 7 -- 9
Menlo 3 2 -- 5
A - Taylor 2, Zestar-Postrk 2, Robinson 2, deCrescenzo, Ousley, Zuckerman
M - Porter 2, O'Brien, Crandall, Guibarra
Records: Menlo 2-1
SOFTBALL
West Catholic Athletic League
SH Prep 000 000 0 -- 0 1 2
VC San Jose 012 400 x -- 7 4 4
Erwin, Tucker (4) and Hills, Comstock (4); Radonich and Abbott. WP - Radonich. LP - Erwin (0-2).
Records: Sacred Heart Prep 0-1 (1-2)
Nonleague
Monday
Palo Alto 450 41 -- 14 11 1
Andrew Hill 000 00 -- 0 3 3
WP - Forman (1-2). LP - Martinez.
HR - Fangonilo (PA). 3B - Wool (PA). 2B - Wool 2, Fangonilo, Rizza, Hawes (PA). 3 hits - Fangonilo, Wool (PA). 2 hits - Hawes (PA). 4 RBI - Fangonilo (PA).
Records: Palo Alto 1-3
Tuesday
King's Academy (14)20 22 -- 20 17 1
Pinewood 002 20 -- 4 2 2
WP - Schulemburg. LP - Girigliano (0-1).
3B - Walker, Boise (KA). 2B - Scozil, Schulemburg, Hansen (KA). 3 hits - Walker, Scozil, Carroll (KA). 2 hits - Mix (KA). 3 RBI - Walker, Scozil, Boise (KA).
Records: Pinewood 0-1
Wednesday
Burlingame 611 23 -- 13 7 0
SH Prep 000 00 -- 0 3 7
Chamberlin, Lenardon (4) and Ackley; Tucker and Comstock. WP - Chamberlin. LP - Tucker (0-1).
2B - Smith 2 (B). 2 hits - Smith, Fonseca (B). 2 RBI - Smith (B).
Records: Sacred Heart Prep 1-3
Menlo-Atherton 000 000 0 -- 0 3 1
Palo Alto 000 020 x -- 2 5 1
Nicholson, Murfit (4) and White; Fangonillo, Forman (1) and Willis. WP - Forman (2-2). LP - Murfit.
2 hits - Ben-Or (PA).
Records: Menlo-Atherton 1-3, Palo Alto 2-3
BOYS SWIMMING
SCVAL De Anza Division
At Palo Alto 109, Los Altos 61
All races in yards
200 medley relay - Palo Alto (Ludwick, Goldfield, Leifer, B. Yeh) 1:45.20; 200 free - Bowles (PA) 1P52.67; 200 IM - Leifer (PA) 2:03.66; 50 free - Fortune (PA) 22.62; 100 fly - Leifer (PA) 57.70; 100 free - Fortune (PA) 50.30; 500 free - Goldstein (PA) 5:05.89; 200 free relay - Palo Alto (B. Yeh, Goldstein, Nakamura, Fortune) 1:34.52; 100 back - Yamazak (LA) 56.52; 100 breast - Kief (LA) 1:04.62; 400 free relay - Palo Alto (Fortune, Ludwick, Leifer, Bowles) 3:27.71.
Records: Palo Alto 2-0 (3-0)
Nonleague
At St. Francis 101, Gunn 85
All races in yards
200 medley relay - Gunn (Hu, Menon, Ayrapetov, Neo) 1:45.23; 200 free - McCarthy (SF) 1:48.30; 200 IM - Ausich (SF) 2:06.03; 50 free - Ayrapetov (G) 22.45; 1-meter diving - M. Bisordi (SF) 266.75; 100 fly - Ayrapetov (G) 55.09; 100 free - Welch (SF) 51.17; 500 free - Ausich (SF) 5:08.43; 200 free relay - St. Francis (McCarthy, Elliott, Whitney, Welch) 1:32.84; 100 back - McCarthy (SF) 57.92; 100 breast - Menon (G) 1:04.66; 400 free relay - St. Francis (McCarthy, Ausich, K. Winkler, Welch) 3:27.87.
Records: Gunn 1-1
GIRLS SWIMMING
SCVAL De Anza Division
At Palo Alto 114, Los Altos 56
All races in yards
200 medley relay - Los Altos (Leaung, Wong, Kristoferson, Ginsberg) 1:54.70; 200 free - Friedman (PA) 1:57.36; 200 IM - Lippe-Klein (PA) 2:16.40; 50 free - Wenzlau (PA) 25.59; 100 fly - Friedman (PA) 1:00.46; 100 free - Wenzlau (PA) 54.98; 500 free - Leaung (LA) 5:35.71; 200 free relay - Palo Alto (Lippe-Klein, P. Champion, R. Champion, Koepfgen) 1:46.04; 100 back - Ginsberg (LA) 1:02.31; 100 breast - Lippe-Klein (PA) 1:09.67; 400 free relay - Palo Alto (Wenzlau, Koepfgen, R. Champion, Friedman) 3:43.33.
Records: Palo Alto 2-0 (3-0)
West Bay Athletic League
At Castilleja 150, NDSJ 118
All races in yards
200 medley relay - Castilleja (Schoettle, Gordon, Kaplan, Goldstein) 2:02.42; 200 free - Kaplan (Ca) 2:07.08; 200 IM - Goldstein (Ca) 2:23.31; 50 free - Brown (Ca) 26.04; 100 fly - Kelvie (Ca) 1:11.99; 100 free - Namba (Ca) 58.92; 500 free - Saso (NDSJ) 6:06.41; 200 free relay - Castilleja (Brown, Namba, Papademetriou, Goldstein) 1:48.47; 100 back - Van Scoter (NDSJ) 1:13.15; 100 breast - Namba (Ca) 1:09.35; 400 free relay - Castilleja (Brown, Goldstein, Kaplan, Kelvie) 3:57.56.
Records: Castilleja 1-0
BOYS TENNIS
PAL Bay Division
At Menlo-Atherton 5, Aragon 2
Singles -- Brash (MA) d. Hayashi, 6-1, 6-1; Aguilar (MA) d. Benvenuto, 6-3, 6-4; Borzello (A) d. Zarcone, 6-0, 6-0; Robinson (MA) d. Chow, 7-5, 3-6, 6-4.
Doubles - Sattler-
Warde (MA) d. Cheng-Ratnathicam, 6-7, 6-1, 6-3; Ki-Ebert (A) d. N. Cartsonis-Wang by default; Choe-Weiss (MA) d. Hughes-Tahbazof, 6-3, 6-2.
Records: Menlo-Atherton 2-1 (3-2)
At Menlo 5, Mills 2
Singles -- Seeberger (Mi) d. Oehm, 6-3, 3-6, 7-5; Blumenkranz (Me) d. Leung, 6-3, 6-4; Sun (Mi) d. Diehl, 6-3, 6-3; Grauer (Me) d. Chang, 6-3, 6-1.
Doubles -- Harris-van der Wal (Me) d. B. Wang-E. Wang, 6-3, 6-1; Hansen-Tight (Me) d. A. Chang-Nam, 6-3, 6-3; Goldstein-Wolfson (Me) d. Sin-Chieh, 6-1, 7-5.
Records: Menlo 3-0 (5-0)
Private Schools Athletic League
SH Prep 5, at Harker 2
Singles -- Liu (H) d. Snell, 3-6, 6-1, 6-1; Eng (SHP) d. Huang, 6-4, 1-6, 6-4; Leone (SHP) d. Sayena, 6-2, 6-2; Lim (SHP) by default.
Doubles -- Eiselstein-Tarantino (SHP) d. Beora-Tran, 7-6, 6-2; Hong-Bhagat (H) d. Loomis-Yuen, 3-6, 6-1, 7-6; Collette-Rhine (SHP) d. Yao-Pendyala, 6-2, 2-6, 6-2.
Records: Sacred Heart Prep 1-0 (2-3-1)
At Pinewood 7, R. Christian 0
Singles -- Ofa (P) d. Negu, 6-0, 6-0; Nataranajan (P) d. Stepman, 6-3, 6-0; Tolchin (P) d. Lee, 6-4, 6-1; Ferteineister (P) d. Chia, 6-0, 6-2.
Doubles -- Perez-I. Whyburn (P) d. Pun-Nagu, 6-0, 6-1; Hermann-Crites (P) d. Magee-Burroughs, 6-0, 6-1; G. Whyburn-Wang (P) d. Bruton-Serrano, 6-1, 6-2.
Records: Pinewood 1-0 (1-4)
SCVAL De Anza Division
at Los Altos 5, Gunn 2
Singles -- Duong (LA) d. Sun, 6-2, 6-2; Schopmeyer (LA) d. Silverman, 6-2, 6-4; Draeger (G) d. Sherbakov, 3-6, 6-3, 7-6 (7-2); Jones (LA) d. Dodani, 6-2, 6-3.
Doubles -- Hwong-Wong (LA) d. Liu-Antal, 6-1, 6-2; Fenner-Louie (LA) d. Delaney-Khuri, 6-1, 6-3; Kolkowitz-Lee (G) d. Chang-Azadan, 4-6, 6-2, 6-4.
Records: Gunn 0-3 in league
Nonleague
at Cuesta Park
Palo Alto 4, St. Francis 3
Singles -- Chow (SF) d. Lischinsky, 6-0, 6-0; Chin (SF) d. Shulman, 6-1, 4-6, 6-1; Robin (PA) d. Marathe, 6-4, 6-2; Conner (SF) d. Shoolery, 5-7, 6-1, 6-3.
Doubles -- Vilms-Taylor (PA) d. Arumilli-Eliasnia, 6-1, 6-2; Henke-Koch (PA) d. McGillis-Leung, 6-7, 6-4, 7-5; Ghenis-Hwang (PA) d. Rooker-Gavaerts, 7-5, 6-1.
Records: Palo Alto 7-0
Schedule
FRIDAY
Baseball
De Anza Division -- Milpitas at Palo Alto, 3:30 p.m.
Nonleague -- San Francisco Christian at Pinewood, 3:30 p.m.
Girls lacrosse
Nonleague -- Menlo, Menlo-Atherton at San Diego tournament
Softball
Nonleague -- Circle of Champions at Twin Creeks: Palo Alto, Sacred Heart Prep entered; St. Ignatius at Menlo, 3:30 p.m.
Swimming
De Anza Division -- Saratoga at Gunn, 3 p.m.; Los Gatos at Palo Alto, 3 p.m.
Boys tennis
Nonleague -- Palo Alto Invitational: Palo Alto, Sacred Heart Prep entered, 1 p.m.; R.L. Stevenson Tournament: Menlo entered
PSAL -- Pinewood at Harker, 3:30 p.m.
SATURDAY
Baseball
Nonleague -- Menlo at Scotts Valley, 11 a.m.; Sacred Heart Prep vs. Sacred Heart Cathedral at Moscone Field, 11 a.m.
Girls lacrosse
Nonleague -- Menlo, Menlo-Atherton at San Diego tournament
Softball
Nonleague -- Circle of Champions at Twin Creeks: Palo Alto, Sacred Heart Prep entered
Boys swimming
Nonleague -- Serra Relays: Palo Alto, Menlo, Menlo-Atherton, Sacred Heart Prep entered, 9 a.m.
Boys tennis
Nonleague -- Palo Alto Invitational: Palo Alto, Sacred Heart Prep entered, 8 a.m.; R.L. Stevenson Tournament: Menlo entered
Track and field
Nonleague -- West Valley Relays at West Valley College, Saratoga: Gunn, Menlo-Atherton, Woodside Priory entered, 9 a.m.
MONDAY
Baseball
De Anza Division -- Gunn vs. Palo Alto at Baylands, 7 p.m.
Golf
PSAL -- Woodside Priory vs. Fremont Christian at Sharon Heights CC, 3:15 p.m.
Girls lacrosse
NorCal League -- Woodside at Menlo-Atherton, 4 p.m.; Castilleja at Gunn, 4:30 p.m.
Boys tennis
Nonleague -- Wilcox at Gunn, 3:30 p.m.
PAL Bay Division -- San Mateo at Menlo, 3:15 p.m.
TUESDAY
Badminton
De Anza Division -- Gunn at Cupertino, 3:30 p.m.
Baseball
PAL Ocean -- Menlo at Jefferson, 3:15 p.m.
Nonleague -- Menlo-Atherton at Woodside, 3 p.m.
PSAL -- Sacred Heart Prep at Fremont Christian, 3:30 p.m.; Woodside Priory at Valley Christian-Dublin, 3:30 p.m.
CPSAL -- Liberty Baptist vs. Mid-Peninsula at Flood Park, 3:30 p.m.
Golf
PAL -- Menlo-Atherton vs. Aragon at Sharon Heights CC, 2:30 p.m.
PSAL -- Woodside Priory vs. Sacred Heart Prep at Menlo CC, 3 p.m.
Boys lacrosse
Nonleague -- Menlo at Campolindo, 7 p.m.
Softball
WCAL -- Sacred Heart Cathedral at Sacred Heart Prep, 3:30 p.m.
CPSAL -- Liberty Baptist vs. Mid-Peninsula at Greer Park, 3:30 p.m.
WBAL -- Castilleja at Woodside Priory, 3:30 p.m.
Nonleague -- Pinewood at San Mateo, 3:15 p.m.
Swimming
Nonleague -- Gunn at Menlo-Atherton, 3 p.m.; Menlo at Sacred Heart Prep, 3:30 p.m.
Boys tennis
De Anza Division -- Gunn at Palo Alto, 3:30 p.m.
PAL Bay Division -- Burlingame at Menlo, 3:15 p.m.; Carlmont at Menlo-Atherton, 3:15 p.m.
PSAL -- Woodside Priory at Harker, 3:30 p.m.
| |