Sports

Honors list: All-league girls basketball teams

All-league girls basketball teams

West Bay Athletic League

Foothill Division

MVP: Annika Decker, Pinewood

First team

What's local journalism worth to you?

Support Palo Alto Online for as little as $5/month.

Learn more

Aniyah Augmon, Priory

DeDe Franklin, Eastside College Prep

Avery Lee, Menlo

Sharon Nejad, Menlo

Denise Stine, Sacred Heart Prep

Stay informed

Get daily headlines sent straight to your inbox.

Sign up

Courtni Thompson, Pinewood

Second team

Bineta Diatta, Priory

Maia Garcia, Pinewood

Una Jovanovic, Pinewood

Coco Layton, Menlo

Maeia Makoni, Menlo

Megan Norris, Sacred Heart Prep

Honorable mention

Mia Adao, Notre Dame Belmont

Kennedy Anderson, Sacred Heart Prep

Charlotte Levison, Sacred Heart Prep

Annabelle North, Priory

Alex Salise, Notre Dame Belmont

Valentina Saric, Pinewood

Lauryn Williams, Eastside College Prep

El Camino Division

MVP: Kristyn Barton, The King’s Academy

First team

Niki Chen, Castilleja

Anna Devitis, Castilleja

Annikah Carpio, Notre Dame San Jose

Amira Lama, Mercy San Francisco

Kiyomi Petersen, The King's Academy

Maria Vazhaeparambil, Harker

Second team

Sammy Wong, Castilleja

Serena Calsada, Mercy Burlingame

Aliyah Holmes, Mercy San Francisco

Alexa Lowe, Harker

Olivia Nguyen, Notre Dame San Jose

Ayiana Olavardia, Notre Dame San Jose

Honorable mention

Bethany Chum, The King's Academy

Aaliyah Dias, Mercy San Francisco

Ryan Galea, Mercy Burlingame

Aynsley Hamilton-West, Mercy San Francisco

Heather Howe, The King's Academy

Genevieve Nguyen, The King's Academy

Abby Shen, Crystal Springs Uplands

Cindy Su, Harker

Sophia Tabucao, Crystal Springs Uplands

Santa Clara Valley Athletic League

De Anza Division

MVP: Lydian Li, Lynbrook

Senior of the Year: Sabrina Belquisti, Los Gatos

First team

Carly Martin, Palo Alto

Elif Turgut, Palo Alto

Maison Yee, Lynbrook

Elishe Corwin, Wilcox

Ella Parr, Saratoga

Jamie Braum, Los Altos

Ashley Poshard, Los Gatos

Rebecca Chang, Cupertino

Second team

Kaella Peters, Palo Alto

Olivia Lu, Los Gatos

Iris Lee, Saratoga

Evelyn Baner-Murphy, Los Altos

Julia Lin, Lynbrook

Honorable mention

Delaney Ball, Palo Alto

Bereket Bailey, Saratoga

Tessa Player, Los Altos

Sayesha Chaudhary, Cupertino

Natalie Getz, Wilcox

Sara Chlalan, Los Gatos

Sara Ho, Lynbrook

El Camino Division

Co-MVPs: Kendra Wong, Izzy Salny, Homestead

First team

Tatum Leuenberger, Homestead

Kaelina Harris, Milpitas

Arianna Dulay, Milpitas

Audrey TelKamp, Mountain View

Ashley Liu, Monta Vista

Annie Liu, Santa Clara

Second team

Joyce Lian, Gunn

Ellen Cheng, Homestead

Alison Aochi, Santa Clara

Jade Crum, Milpitas

Annie Eggleton, Mountain View

Kelli Kosakura, Monta Vista

Katerina Baxler, Monta Vista

Honorable mention

Mollie Kueller, Gunn

Rheanna Corpuz, Milpitas

Siri Adusumilli, Monta Vista

Brianna Kendall, Santa Clara

Shannon Siu, Homestead

Trinity Lee, Fremont

Peninsula Athletic League

South Division

(M-A only)

First team: Malia Latu

Second team: Nikki Yeh

Honorable mention: Linnea Lindblom

Craving a new voice in Peninsula dining?

Sign up for the Peninsula Foodist newsletter.

Sign up now

— Palo Alto Sports Online

Follow Palo Alto Online and the Palo Alto Weekly on Twitter @paloaltoweekly, Facebook and on Instagram @paloaltoonline for breaking news, local events, photos, videos and more.

Honors list: All-league girls basketball teams

Uploaded: Thu, Mar 19, 2020, 2:39 pm

All-league girls basketball teams

West Bay Athletic League

Foothill Division

MVP: Annika Decker, Pinewood

First team

Aniyah Augmon, Priory

DeDe Franklin, Eastside College Prep

Avery Lee, Menlo

Sharon Nejad, Menlo

Denise Stine, Sacred Heart Prep

Courtni Thompson, Pinewood

Second team

Bineta Diatta, Priory

Maia Garcia, Pinewood

Una Jovanovic, Pinewood

Coco Layton, Menlo

Maeia Makoni, Menlo

Megan Norris, Sacred Heart Prep

Honorable mention

Mia Adao, Notre Dame Belmont

Kennedy Anderson, Sacred Heart Prep

Charlotte Levison, Sacred Heart Prep

Annabelle North, Priory

Alex Salise, Notre Dame Belmont

Valentina Saric, Pinewood

Lauryn Williams, Eastside College Prep

El Camino Division

MVP: Kristyn Barton, The King’s Academy

First team

Niki Chen, Castilleja

Anna Devitis, Castilleja

Annikah Carpio, Notre Dame San Jose

Amira Lama, Mercy San Francisco

Kiyomi Petersen, The King's Academy

Maria Vazhaeparambil, Harker

Second team

Sammy Wong, Castilleja

Serena Calsada, Mercy Burlingame

Aliyah Holmes, Mercy San Francisco

Alexa Lowe, Harker

Olivia Nguyen, Notre Dame San Jose

Ayiana Olavardia, Notre Dame San Jose

Honorable mention

Bethany Chum, The King's Academy

Aaliyah Dias, Mercy San Francisco

Ryan Galea, Mercy Burlingame

Aynsley Hamilton-West, Mercy San Francisco

Heather Howe, The King's Academy

Genevieve Nguyen, The King's Academy

Abby Shen, Crystal Springs Uplands

Cindy Su, Harker

Sophia Tabucao, Crystal Springs Uplands

Santa Clara Valley Athletic League

De Anza Division

MVP: Lydian Li, Lynbrook

Senior of the Year: Sabrina Belquisti, Los Gatos

First team

Carly Martin, Palo Alto

Elif Turgut, Palo Alto

Maison Yee, Lynbrook

Elishe Corwin, Wilcox

Ella Parr, Saratoga

Jamie Braum, Los Altos

Ashley Poshard, Los Gatos

Rebecca Chang, Cupertino

Second team

Kaella Peters, Palo Alto

Olivia Lu, Los Gatos

Iris Lee, Saratoga

Evelyn Baner-Murphy, Los Altos

Julia Lin, Lynbrook

Honorable mention

Delaney Ball, Palo Alto

Bereket Bailey, Saratoga

Tessa Player, Los Altos

Sayesha Chaudhary, Cupertino

Natalie Getz, Wilcox

Sara Chlalan, Los Gatos

Sara Ho, Lynbrook

El Camino Division

Co-MVPs: Kendra Wong, Izzy Salny, Homestead

First team

Tatum Leuenberger, Homestead

Kaelina Harris, Milpitas

Arianna Dulay, Milpitas

Audrey TelKamp, Mountain View

Ashley Liu, Monta Vista

Annie Liu, Santa Clara

Second team

Joyce Lian, Gunn

Ellen Cheng, Homestead

Alison Aochi, Santa Clara

Jade Crum, Milpitas

Annie Eggleton, Mountain View

Kelli Kosakura, Monta Vista

Katerina Baxler, Monta Vista

Honorable mention

Mollie Kueller, Gunn

Rheanna Corpuz, Milpitas

Siri Adusumilli, Monta Vista

Brianna Kendall, Santa Clara

Shannon Siu, Homestead

Trinity Lee, Fremont

Peninsula Athletic League

South Division

(M-A only)

First team: Malia Latu

Second team: Nikki Yeh

Honorable mention: Linnea Lindblom

— Palo Alto Sports Online

Comments

Post a comment

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.