Sports

Honors list: All-league boys basketball teams

All-league boys basketball teams

Santa Clara Valley Athletic League

De Anza Division

MVP: Matthew Marzano, Palo Alto

First team

What's local journalism worth to you?

Support Palo Alto Online for as little as $5/month.

Learn more

Jack Townsend, Cupertino

Ryan Purpur, Palo Alto

Lee Ridley, Milpitas

Brock Susko, Los Alto

Ryan Bahar, Mountain View

Stay informed

Get daily headlines sent straight to your inbox.

Sign up

Alex Harris, Homestead

Nico D’Augusta, Los Altos

Second team

Corey Brown, Los Gatos

Jamir Shepard, Palo Alto

Aidan Rausch, Palo Alto

Jailen Daniel-Dalton, Mountain View

Isiah Dwelle, Milpitas

Jake Skaggs, Los Altos

Denny Brathwaite, Homestead

Honorable mention

Will D’Andre, Palo Alto

Shaun Gilmore, Los Gatos

Dom D’Auguta, Los Altos

Shiu Saraiya, Milpitas

Andrew Lau, Mountain View

Andrew Chen, Cupertino

Kai Levenson, Homestead

El Camino Division

MVP: Harry Nauci, Santa Clara

First team

Brendon Yi, Wilcox

Pratinav Sharma, Wilcox

Kaden Holdbrook, Gunn

Deve Chatha, Fremont

Jack Fukuda, Santa Clara

Jio Toledo, Santa Clara

Cameron King, Saratoga

Leo Cao, Saratoga

Second team

(Gunn only)

Varun Madabhushi

West Bay Athletic League

MVP: Cole Kastner, Menlo

First team

Aidan Braccia, Sacred Heart Prep

Jai Deshpande, Sacred Heart Prep

Raymond Reece, Eastside College Prep

Justin Sellers, Menlo

Charlie Selna, Sacred Heart Prep

Zach Zafran, Priory

Second team

David Ajanaku-Makun, Priory

Jack Connors, Harker School

Davis Mead, Menlo

Emmer Nichols, Sacred Heart Prep

Noah Short, The King's Academy

Jeffrey Taylor, The King's Academy

Honorable mention

Ashton Axe, Priory

Keaton Bailey, Pinewood

Antonio Gonzales, The King's Academy

Jake Gutierrez, Crystal Springs Uplands

Miles Hester, Menlo

Max Huber, Menlo

Josh Libiran, Eastside College Prep

Gabriel Santos, Pinewood

David Shivers, Eastside College Prep

Randy Wheadon, Crystal Springs Uplands

Peninsula Athletic League

South Division

MVP: Justin Anderson (Menlo-Atherton)

First team

Shawn Cotton, Hillsdale

Nick Tripoldi, Menlo-Atherton

Calvin Mader-Clark, Hillsdale

Isaiah Minor, Woodside

Sam Schult, Sequoia

Skylar Thomas, Menlo-Atherton

Second team

Gabe Munguia, Sequoia

Murphy Caffo, Aragon

Spencer Lin, Menlo-Atherton

Miles Klapper, Burlingame

JD Carson, Menlo-Atherton

Aden Nolet, San Mateo

Kiahn Nice, Sequoia

Craving a new voice in Peninsula dining?

Sign up for the Peninsula Foodist newsletter.

Sign up now

Follow Palo Alto Online and the Palo Alto Weekly on Twitter @paloaltoweekly, Facebook and on Instagram @paloaltoonline for breaking news, local events, photos, videos and more.

Honors list: All-league boys basketball teams

Uploaded: Wed, Mar 18, 2020, 6:08 pm

All-league boys basketball teams

Santa Clara Valley Athletic League

De Anza Division

MVP: Matthew Marzano, Palo Alto

First team

Jack Townsend, Cupertino

Ryan Purpur, Palo Alto

Lee Ridley, Milpitas

Brock Susko, Los Alto

Ryan Bahar, Mountain View

Alex Harris, Homestead

Nico D’Augusta, Los Altos

Second team

Corey Brown, Los Gatos

Jamir Shepard, Palo Alto

Aidan Rausch, Palo Alto

Jailen Daniel-Dalton, Mountain View

Isiah Dwelle, Milpitas

Jake Skaggs, Los Altos

Denny Brathwaite, Homestead

Honorable mention

Will D’Andre, Palo Alto

Shaun Gilmore, Los Gatos

Dom D’Auguta, Los Altos

Shiu Saraiya, Milpitas

Andrew Lau, Mountain View

Andrew Chen, Cupertino

Kai Levenson, Homestead

El Camino Division

MVP: Harry Nauci, Santa Clara

First team

Brendon Yi, Wilcox

Pratinav Sharma, Wilcox

Kaden Holdbrook, Gunn

Deve Chatha, Fremont

Jack Fukuda, Santa Clara

Jio Toledo, Santa Clara

Cameron King, Saratoga

Leo Cao, Saratoga

Second team

(Gunn only)

Varun Madabhushi

West Bay Athletic League

MVP: Cole Kastner, Menlo

First team

Aidan Braccia, Sacred Heart Prep

Jai Deshpande, Sacred Heart Prep

Raymond Reece, Eastside College Prep

Justin Sellers, Menlo

Charlie Selna, Sacred Heart Prep

Zach Zafran, Priory

Second team

David Ajanaku-Makun, Priory

Jack Connors, Harker School

Davis Mead, Menlo

Emmer Nichols, Sacred Heart Prep

Noah Short, The King's Academy

Jeffrey Taylor, The King's Academy

Honorable mention

Ashton Axe, Priory

Keaton Bailey, Pinewood

Antonio Gonzales, The King's Academy

Jake Gutierrez, Crystal Springs Uplands

Miles Hester, Menlo

Max Huber, Menlo

Josh Libiran, Eastside College Prep

Gabriel Santos, Pinewood

David Shivers, Eastside College Prep

Randy Wheadon, Crystal Springs Uplands

Peninsula Athletic League

South Division

MVP: Justin Anderson (Menlo-Atherton)

First team

Shawn Cotton, Hillsdale

Nick Tripoldi, Menlo-Atherton

Calvin Mader-Clark, Hillsdale

Isaiah Minor, Woodside

Sam Schult, Sequoia

Skylar Thomas, Menlo-Atherton

Second team

Gabe Munguia, Sequoia

Murphy Caffo, Aragon

Spencer Lin, Menlo-Atherton

Miles Klapper, Burlingame

JD Carson, Menlo-Atherton

Aden Nolet, San Mateo

Kiahn Nice, Sequoia

Comments

Post a comment

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.