Sports

Stanford, Mayfield WPC girls teams set to dive in at JOs

The USA Water Polo National Junior Olympics continues Thursday with eight Stanford girls water polo club teams entered.

Mayfield 650 has four teams entered, a year after making its JO debut with one team.

The ninth-seeded Stanford 16A team, coached by Sacred Heart Prep's James Frank, opens Thursday with a 7 a.m. game in Irvine in the Championship bracket.

The 20th-seeded Stanford 16B team opens against No. 23 Monterey Bay United at 7 a.m. at Villa Park High in the Classic Division.

Mayfield 650 16U, coached by Doug Stotland, is also in the Classic Division and meets 13th-seeded Set Pink B in its opener at 11:10 a.m. at Mission Viejo High.

What's local journalism worth to you?

Support Palo Alto Online for as little as $5/month.

Join

The 16th-seeded Stanford 18A team, coached by Kyle Utsumi, plays Davis at Tustin High at noon while the 18B team, coached by Susan Cantoni, opens against Pacific Polo at 10 a.m. at Yorba Linda High.

Mayfield 650 18U, coached by Laura Reynolds, opens against Eugene City at Warren High at 10:20 a.m.

The Stanford 14A squad, coached by Amy Chinn, meets the Rocky Mountain Neptunes at Mater Dei High at 11:10 a.m. in the Championship bracket while the 14B team, co-coached by Kayla Constandse and Zoe Banks, play Thunder Silver at 12:10 p.m. at Portola High in the Classic Division.

Mayfield 14U A, coached by Greg Gamble, opens in the Championship bracket with a match against Greenwich at Woodbridge High at 9:30 a.m. The 14U B team, coached by Deke Rowell, meets second-seeded SB 805 A in the Classic Division at Portola High at 1:50 p.m.

In 12s, Stanford opens against Rose Bowl Red A at 9:15 a.m. and will play at the Santa Ana YMCA. The 10 Coed team meets Irvine Kahuna at the William Woollett Jr. Aquatics Center in Irvine at 8:30 a.m.

Stay informed

Get the latest local news and information sent straight to your inbox.

Stay informed

Get the latest local news and information sent straight to your inbox.

The tournament concludes Sunday.

Stanford 18A

Maya Srinavasan (Woodside; St. Andrews)

Claire Pisani (Castilleja; Brown)

Madison Lewis (Castilleja; Pomona-Pitzer)

Christina Kulick (Los Gatos; Claremont-Mudd-Scripps)

Zoe King (Leland; Brown)

Megan Lacroix (St Francis; Bucknell)

Elise Walker (St Francis)

Sophie Golub (Menlo)

Annie Bisconti (Menlo)

Annabel Facey (SHP)

Bella Bachler (SHP)

Eleanor Facey (SHP)

Cooper McKenna (Gunn)

Kate Mallery (Gunn)

Coach: Kyle Utsumi

Stanford 18B

Arushi Madan - Harker

Sophie Reynolds - Menlo

Hannah Kawar - Notre Dame Belmont

Chesnie Cheung- Palo Alto HS

Sydney Bianchi- Menlo

Sophie Andersen- Palo Alto HS

Isobel Taylor- Gunn HS

Jenna Mukaled- James Logan

Cassandra Ruedy- Harker

Alexandra Lee- Palo Alto HS

Alesia Piercy- Los Altos HS

Coach: Susan Cantoni

Mayfield 650 18U

Esme Stotland Paly - Colorado)

Callie Malone Norte Dame

Lily Nelson Half Moon Bay

Mia Rosenblatt Menlo - George Washington

Francina Bou University of Barcelona

Elisabeth Leon Menlo-Atherton

Molly Wilkinson Gunn

Madelyn Dobbs Aragon

Laura Malagrino Paly

Maria Sell Aragon - Connecticut College

Kayla Lin Gunn Occidental

Dania Rau Norte Dame

Coach: Laura Reynolds

Coach: Madison Menard

Stanford 16A

1. Jackie King (Los Gatos)

2. Gabby Lewis (Castilleja)

4. Rusha Bhat (Menlo)

5. Lexi Triantis (Castilleja)

6. Elsa McElhinney (Castilleja)

7. Quinn Healy (Soquel)

8. Brienz Lang (SHP)

9. Ashley Penner (SHP)

10. Ola Szczerba (SHP)

11. Morgan Bruun-Jensen (Saratoga)

15. Ilyana Zlobinski (Carlmont)

Coach: James Frank

Mayfield 650 16U

Caroline Turk Norte Dame

Alli Miller Paly

Ruby Vogel Aragon

Jacquelyn Lai Paly

Sophia Henderson Paly

Julia Ragno Paly

Emily Lott Paly

Joey Edmonds Paly

Adora Zheng Paly

Jessica Conley Carlmont

Kristina Bruce Aragon

Aryanna Zahabi Aragon

Ruthie Roach Paly

Coach: Doug Stotland

Coach: Emma Brezoczky

Stanford 14A

Paedrin Gillett

Alex Gratch

Janet Meng

Charlotte Summe

Riley Hocker

Georgia Hutchinson

Lucy Homer

Isabella Sells

Megan Newby

Vivian Golub

Quinn Healy

Natalia Szczerba

Coach: Amy Chinn

Stanford 14B

Alex Barycza

Margaret Brandin

Bella Dova

Jacqueline Hickingbotham

Roxy Faridjoo

Yasmin Friedrichowitz

Annika Janzen

Pallavi Kambham

Perry McElhinney

Ravina Nath

Phoebe O'Connor

Amelia Peyton

Serafina Cortez

Coach: Kayla Constandse

Coach: Zoe Banks

Mayfield 14U A

Nyla Sharma Menlo School

Annika Burks Castilleja

Erica Fenyo Menlo School

Fiorella Campbell San Mateo

Scarlett Gamble Hillview

Kenya Cassidy Menlo School

Malia Chavison Menlo School

Natalie Sullivan Wu Burlingame

Montse Contreras Menlo School

Kenza Ashworth Gunn

Jenna Lacroix St Francis

Nina Albers Fletcher

Sydney Lowell Castilleja

Kira Clark Walters

Coach: Greg Gamble

Mayfield 14U B

Isabel Diaz Gunn

Alex Childs St. Matthew Catholic

Paige Henry Paly

Lily Hartley Burlingame

Lauren Joachim Sacred Heart Prep

Taylor Davis St. Francis

Grace Gormley Greene MS

Pooja Bucklin Gunn

Mary Henderson Green MS

Amelie Stotland Paly

Sophia Crouse Woodside

Mia Knezevic Gunn

Olivia Cheney Castilleja

Aanya Kumar Paly

Jane Felton North School

Coach: Deke Rowell

Coaches: Mina Sealund, Calle Malone, Talia Stanley

A front row seat to local high school sports.

Check out our new newsletter, the Playbook.

— Palo Alto Sports Online

Follow Palo Alto Online and the Palo Alto Weekly on Twitter @paloaltoweekly, Facebook and on Instagram @paloaltoonline for breaking news, local events, photos, videos and more.

Stanford, Mayfield WPC girls teams set to dive in at JOs

Uploaded: Wed, Jul 24, 2019, 1:16 pm
Updated: Wed, Jul 24, 2019, 5:39 pm

The USA Water Polo National Junior Olympics continues Thursday with eight Stanford girls water polo club teams entered.

Mayfield 650 has four teams entered, a year after making its JO debut with one team.

The ninth-seeded Stanford 16A team, coached by Sacred Heart Prep's James Frank, opens Thursday with a 7 a.m. game in Irvine in the Championship bracket.

The 20th-seeded Stanford 16B team opens against No. 23 Monterey Bay United at 7 a.m. at Villa Park High in the Classic Division.

Mayfield 650 16U, coached by Doug Stotland, is also in the Classic Division and meets 13th-seeded Set Pink B in its opener at 11:10 a.m. at Mission Viejo High.

The 16th-seeded Stanford 18A team, coached by Kyle Utsumi, plays Davis at Tustin High at noon while the 18B team, coached by Susan Cantoni, opens against Pacific Polo at 10 a.m. at Yorba Linda High.

Mayfield 650 18U, coached by Laura Reynolds, opens against Eugene City at Warren High at 10:20 a.m.

The Stanford 14A squad, coached by Amy Chinn, meets the Rocky Mountain Neptunes at Mater Dei High at 11:10 a.m. in the Championship bracket while the 14B team, co-coached by Kayla Constandse and Zoe Banks, play Thunder Silver at 12:10 p.m. at Portola High in the Classic Division.

Mayfield 14U A, coached by Greg Gamble, opens in the Championship bracket with a match against Greenwich at Woodbridge High at 9:30 a.m. The 14U B team, coached by Deke Rowell, meets second-seeded SB 805 A in the Classic Division at Portola High at 1:50 p.m.

In 12s, Stanford opens against Rose Bowl Red A at 9:15 a.m. and will play at the Santa Ana YMCA. The 10 Coed team meets Irvine Kahuna at the William Woollett Jr. Aquatics Center in Irvine at 8:30 a.m.

The tournament concludes Sunday.

Stanford 18A

Maya Srinavasan (Woodside; St. Andrews)

Claire Pisani (Castilleja; Brown)

Madison Lewis (Castilleja; Pomona-Pitzer)

Christina Kulick (Los Gatos; Claremont-Mudd-Scripps)

Zoe King (Leland; Brown)

Megan Lacroix (St Francis; Bucknell)

Elise Walker (St Francis)

Sophie Golub (Menlo)

Annie Bisconti (Menlo)

Annabel Facey (SHP)

Bella Bachler (SHP)

Eleanor Facey (SHP)

Cooper McKenna (Gunn)

Kate Mallery (Gunn)

Coach: Kyle Utsumi

Stanford 18B

Arushi Madan - Harker

Sophie Reynolds - Menlo

Hannah Kawar - Notre Dame Belmont

Chesnie Cheung- Palo Alto HS

Sydney Bianchi- Menlo

Sophie Andersen- Palo Alto HS

Isobel Taylor- Gunn HS

Jenna Mukaled- James Logan

Cassandra Ruedy- Harker

Alexandra Lee- Palo Alto HS

Alesia Piercy- Los Altos HS

Coach: Susan Cantoni

Mayfield 650 18U

Esme Stotland Paly - Colorado)

Callie Malone Norte Dame

Lily Nelson Half Moon Bay

Mia Rosenblatt Menlo - George Washington

Francina Bou University of Barcelona

Elisabeth Leon Menlo-Atherton

Molly Wilkinson Gunn

Madelyn Dobbs Aragon

Laura Malagrino Paly

Maria Sell Aragon - Connecticut College

Kayla Lin Gunn Occidental

Dania Rau Norte Dame

Coach: Laura Reynolds

Coach: Madison Menard

Stanford 16A

1. Jackie King (Los Gatos)

2. Gabby Lewis (Castilleja)

4. Rusha Bhat (Menlo)

5. Lexi Triantis (Castilleja)

6. Elsa McElhinney (Castilleja)

7. Quinn Healy (Soquel)

8. Brienz Lang (SHP)

9. Ashley Penner (SHP)

10. Ola Szczerba (SHP)

11. Morgan Bruun-Jensen (Saratoga)

15. Ilyana Zlobinski (Carlmont)

Coach: James Frank

Mayfield 650 16U

Caroline Turk Norte Dame

Alli Miller Paly

Ruby Vogel Aragon

Jacquelyn Lai Paly

Sophia Henderson Paly

Julia Ragno Paly

Emily Lott Paly

Joey Edmonds Paly

Adora Zheng Paly

Jessica Conley Carlmont

Kristina Bruce Aragon

Aryanna Zahabi Aragon

Ruthie Roach Paly

Coach: Doug Stotland

Coach: Emma Brezoczky

Stanford 14A

Paedrin Gillett

Alex Gratch

Janet Meng

Charlotte Summe

Riley Hocker

Georgia Hutchinson

Lucy Homer

Isabella Sells

Megan Newby

Vivian Golub

Quinn Healy

Natalia Szczerba

Coach: Amy Chinn

Stanford 14B

Alex Barycza

Margaret Brandin

Bella Dova

Jacqueline Hickingbotham

Roxy Faridjoo

Yasmin Friedrichowitz

Annika Janzen

Pallavi Kambham

Perry McElhinney

Ravina Nath

Phoebe O'Connor

Amelia Peyton

Serafina Cortez

Coach: Kayla Constandse

Coach: Zoe Banks

Mayfield 14U A

Nyla Sharma Menlo School

Annika Burks Castilleja

Erica Fenyo Menlo School

Fiorella Campbell San Mateo

Scarlett Gamble Hillview

Kenya Cassidy Menlo School

Malia Chavison Menlo School

Natalie Sullivan Wu Burlingame

Montse Contreras Menlo School

Kenza Ashworth Gunn

Jenna Lacroix St Francis

Nina Albers Fletcher

Sydney Lowell Castilleja

Kira Clark Walters

Coach: Greg Gamble

Mayfield 14U B

Isabel Diaz Gunn

Alex Childs St. Matthew Catholic

Paige Henry Paly

Lily Hartley Burlingame

Lauren Joachim Sacred Heart Prep

Taylor Davis St. Francis

Grace Gormley Greene MS

Pooja Bucklin Gunn

Mary Henderson Green MS

Amelie Stotland Paly

Sophia Crouse Woodside

Mia Knezevic Gunn

Olivia Cheney Castilleja

Aanya Kumar Paly

Jane Felton North School

Coach: Deke Rowell

Coaches: Mina Sealund, Calle Malone, Talia Stanley

— Palo Alto Sports Online

Comments

Post a comment

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.