Sports

SHP, Pinewood and Priory players earn MVP hoop honors

 

Sacred Heart Prep senior Mason Randall, Pinewood junior Mikaela Topper and Priory sophomore Tatiana Reese all earned Most Valuable Player honors on their respective 2015-16 All-West Bay Athletic League basketball teams.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE BASKETBALL

BOYS

Most Valuable Player: Mason Randall (Sacred Heart Prep) Sr.

First Team

Matthew Peery (Pinewood) Jr.

Andrew Daschbach (Sacred Heart Prep) Sr.

Ahmad Young (King's Academy) Sr.

Jared Lucian (Menlo School) Sr.

Scotty Harris (Priory) Sr.

Elijah Edgehill (Harker) Sr.

Second Team

Nathan Beak (Pinewood) Sr.

Kyle Murphy (Pinewood) Sr.

Connor Moses (Saced Heart Prep) Sr.

JH Tevis (Menlo School) So.

Jalen Carson (King's Academy) Sr.

Daryl Carr (Eastside Prep) Sr.

Honorable Mention

Ryan Knotts (Pinewood) Sr.

Roshan Bal (Pinewood) Sr.

Kyle Stalder (Sacred Heart Prep) Jr.

Rion Black-Hogins (King's Academy) Sr.

Charlie Roth (Menlo School) Sr.

Emmanuel Ajanaku-Makun (Priory) So.

Isaiah East (Eastside Prep) Jr.

Rohan Desikan (Harker) Sr.

AJ Qiu (Crystal Springs) Sr.

TJ Ram (Crystal Springs) Jr.

-

GIRLS

FOOTHILL DIVISION

Most Valuable Player: Mikaela Topper (Pinewood) Jr.

First Team

Kayla Tahaafe (Eastside Prep) So.

Sam Erisman (Menlo School) Jr.

Riley Hemm (Sacred Heart Prep) Sr.

Hannah Jump (Pinewood) Fr.

Erin Poindexter-McHan (Pinewood) Jr.

Akayla Hackson (Pinewood) Jr.

Hannah Paye (Menlo School) Sr.

Second Team

Ma'ata Makoni (Sacred Heart Prep) Sr.

Ellie Chen (Castilleja) Sr.

Misa Fujii (Notre Dame-SJ) Jr.

Chloe Eackles (Pinewood) Sr.

McKenzie Duffner (Menlo School) Sr.

Honorable Mention

Klara Astrom (Pinewood) Fr.

Olivia Pellarin (Menlo School) Sr.

Alayah Bell (Eastside Prep) So.

Zion Gabriel (Eastside Prep) Fr.

Ra'Anaa Bey (Eastside Prep) So.

Natalie Zimits (Sacred Heart Prep) Jr.

Tatum Angotti (Sacred Heart Prep) So.

Cate Alder (Castilleja) Jr.

Ashley Ramirez (Notre Dame-SJ) Sr.

SKYLINE DIVISION

Most Valuable Player: Tatiana Reese (Priory) So.

First Team

Kathleen Bufka (Mercy-San Francisco) Jr.

Shannon Chau (Mercy-San Francisco) Sr.

Ila Lane (Priory) Fr.

Jordan Thompson (Harker) Jr.

Autumn Awbrey (King's Academy) Jr.

Carissa Mills (King's Academy) Sr.

Second Team

Lina Bitar (Mercy-San Francisco) Sr.

Alenah Brunswick (Mercy-San Francisco)) Jr.

Sam McCabe (Priory) Jr.

Joelle Anderson (Harker) Jr.

Deirdre Bonitz (Mercy-Burlingame) Sr.

Jaclyn Shimada (King's Academy) Jr.

Natalie Brewster (Crystal Springs) Fr.

Honorable Mention

Megan Jajeh (Mercy-San Francisco) Jr.

Ana Barton (Priory) Fr.

Gabby Ruiz (Priory) Fr.

Selin Sayiner (Harker) So.

Satchi Thockchom (Harker) So.

Lindsay Nelson (King's Academy) So.

Kesaia Langi (Mercy-Burlingame) Sr.

Sharleen Garcia (Crystal Springs) Sr.

(All-league teams are selected by the coaches)

— Palo Alto Online Sports

Comments

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

El Camino: Another scheme to increase congestion?
By Douglas Moran | 16 comments | 2,364 views

Couples: Philosophy of Love
By Chandrama Anderson | 0 comments | 1,512 views

Trials of My Grandmother
By Aldis Petriceks | 1 comment | 1,028 views

Lakes and Larders (part 2)
By Laura Stec | 0 comments | 675 views