Sports

2015 Central Coast section track and field leaders

 

2015 CCS TRACK & FIELD LEADERS

As of Tuesday, April 7

BOYS

400 relay -- Bellarmine 42.54; 2, St. Ignatius 43.71; 3, Mountain View 43.79; 4, Palma 43.86; 5, Mt. Pleasant 43.89; 6, Los Gatos 43.93; 7, Palo Alto 43.97; 8, Riordan 44.03; 9, King's Academy 44.39; 10, Santa Teresa 44.40.

100 -- Macauley (Bellarmine) 10.89; 2, Givens (Palo Alto) 10.97; 3, Jones (Serra) 11.06; 4, DaSilva (Bellarmine) 11.08w; 5, Felicitas (Mt. Pleasant) 11.12; 6, Fratangelo (Palma) 11.13; 7, Martig (Bellarmine) 11.14; 8, Ilio (Mt. Pleasant) 11.15; 8, Silva (Bellarmine) 11.15; 10, Martinez (Palma) 11.15w.

200 -- Harrison (San Benito) 21.90; 2, Macauley (Bellarmine) 22.11; 3, Givens (Palo Alto) 22.39; 4, Ilio (Mt. Pleasant) 22.49; 5, Martig (Bellarmine) 22.55; 6, Cory (Palma) 22.56; 7, Bolarinwa (Palo Alto) 22.64; 8, Keller (Monterey) 22.73; 9, Avelino (Mountain View) 22.84; 10, Voltattorni (Serra) 22.92.

400 -- Harrison (San Benito) 48.93; 2, Anawalt (Los Altos) 50.90; 3, Greenlow (Bellarmine) 51.15; 4, Cory (Palma) 51.17; 5, Barrera (Sequoia) 51.20; 6, Avelino (Mountain View) 51.26; 7, Hawk (Scotts Valley) 51.46; 8, Sussenguth (Lynbrook) 51.48; 9, Telford (Palma) 51.53; 10, Ford (St. Ignatius) 51.67.

800 -- Micallef (Bellarmine) 1:53.90; 2, Corey (Priory) 1:56.32; 3, Baynard (Piedmont Hills) 1:56.42; 4, Avila (Bellarmine) 1:57.48; 5, Orozco (King City) 1:57.60; 6, Shen (Lynbrook) 1:57.66; 7, Hawk (Scotts Valley) 1:57.99; 8, Avila (Bellarmine) 1:58.01; 9, Sexton (Los Gatos) 1:58.11; 10, Ounadjela (Carlmont) 1:58.54.

1,600 -- Sum (Saratoga) 4:13.13c; 2, Ounadjela (Carlmont) 4:16.43c; 3, Pina (Lincoln) 4:17.98c; 4, Scandlyn (Menlo-Atherton) 4:20.19c; 5, Bonilla (King City) 4:20.67c; 6, Meijer (Bellarmine) 4:21.10c; 7, Orozco (King City) 4:23.10; 8, Osipow (St. Ignatius) 4:23.55; 9, Sexton (Los Gatos) 4:23.84c; 10, Avila (Bellarmine) 4:23.85.

3,200 -- Sum (Saratoga) 9:08.56; 2, Choudhury (Monta Vista) 9:23.64; 3, Pina (Lincoln) 9:25.56; 4, Osipow (St. Ignatius) 9:31.26; 5, Sasser (Bellarmine) 9:31.82; 6, Meijer (Bellarmine) 9:31.86; 7, Lehr (St. Ignatius) 9:31.91; 8, Heath (Scotts Valley) 9:33.70; 9, Meijer (Bellarmine) 9:36.30; 10, Hassen (Willow Glen) 9:37.84.

110 HH -- Kirwan (Branham) 14.28; 2, Moller (Los Gatos) 15.06; 3, Yeager (Los Altos) 15.16; 4, Lewis (Leigh) 15.36; 5, Carbin (Mt. Pleasant) 15.49; 6, Marquez (Mt. Pleasant) 15.55; 7, Cenidoza (Mt. Pleasant) 15.75; 8, Schubert (San Lorenzo Valley) 15.79; 9, Crummie (Milpitas) 15.85; 9, Plummer (Serra) 15.85.

300 IH -- Kirwan (Branham) 38.61; 2, Moller (Los Gatos) 39.79; 3, Chen (Milpitas) 40.39; 4, Yeager (Los Altos) 40.42; 5, Lewis (Leigh) 40.74; 6, Plummer (Serra) 40.89; 7, Cenidoza (Mt. Pleasant) 40.90; 8, Koenig (Seaside) 41.01; 9, Lux (Wilcox) 41.21; 10, Kassem (Wilcox) 41.37.

1,600 relay -- Riordan 3:24.91; 2, Serra 3:25.26; 3, Bellarmine 3:25.63; 4, Los Gatos 3:27.18; 5, Mountain View 3:29.38; 6, Los Altos 3:29.99; 7, St. Francis 3:30.16; 8, Lynbrook 3:30.64; 9, Alisal 3:31.46; 10, Palo Alto 3:32.30.

Discus -- Godsil (Bellarmine) 177-8; 2, Kenney (Wilcox) 147-4; 3, Seul (Serra) 147-0; 4, Pena (Riordan) 145-8; 5, McEnroe (King City) 143-10; 6, Kaufusi (Willow Glen) 140-7; 7, Rasmussen (Aptos) 139-7; 8, Jenez (Mountain View) 136-2; 9, Ellis (Branham) 135-0; 10, Gowder (Santa Cruz) 131-5; 10, Rodgers (Menlo-Atherton) 131-5.

High jump -- Carbin (Mt. Pleasant) 6-11; 2, Thomas (St. Francis) 6-8; 3, Oberlander (Christopher) 6-6; 3, Yeager (Los Altos) 6-6; 5, Phillips (Burlingame) 6-5; 6, Togliatti (Live Oak) 6-4; 6, Van Horn (Gilroy) 6-4; 8, Lee-Heidenreich (Gunn) 6-3; 8, Hewitt (St. Francis) 6-3; 10, Knowles (Bellarmine) 6-2; 10, Johnson (Oak Grove) 6-2; 10, Mariano (Silver Creek) 6-2; 10, Lombardi (Carmel) 6-2.

Long jump -- Felicitas (Mt. Pleasant) 23-2; 2, Macauley (Westmont) 21-6; 3, Achay (North Salinas) 21-3; 4, Givens (Palo Alto) 21-1 1/2; 5, Vaccari (Milpitas) 21-1; 5, Touma (Menlo) 21-1; 7, McCrimon (Christopher) 21-0 1/2; 8, Cory (Palma) 21-0; 8, Laughlin (Riordan) 21-0; 8, O'Brien (Mitty) 21-0.

Pole vault -- Nichols (Branham) 15-7; 2, Lind (Bellarmine) 14-9; 2, Hunt (St. Francis) 14-9; 2, Bennett (Serra) 14-9; 5, Gordon (Marina) 14-0; 5, Schrock (Carmel) 14-0; 7, Navarro (Mt. Pleasant) 13-6; 7, Reikowski (San Benito) 13-6; 9, Small (St. Francis) 13-0; 9, Salao (Salinas) 13-0; 9, Hughes (Bellarmine) 13-0; 9, Napolitano (North Salinas) 13-0.

Shot put -- Godsil (Bellarmine) 55-6 1/4; 2, Montalbano (Woodside) 51-11; 3, Pena (Riordan) 50-10; 4, Ray (Mitty) 48-7; 5, Seul (Serra) 48-6 1/2; 6, Ellis (Branham) 48-0; 7, Contawe (Soledad) 47-7; 8, Strong (Serra) 46-11 1/2; 9, Zuleeg (Saratoga) 46-6 1/2; 10, Kenney (Wilcox) 46-6.

Triple jump -- Felicitas (Mt. Pleasant) 46-1; 2, Touma (Menlo) 45-10 1/2; 3, Yeager (Los Altos) 45-6; 4, Kenison (Serra) 44-6 3/4; 5, Obiajulu (Serra) 43-9; 6, Johnson (Evergreen Valley) 43-6; 7, Attiogbe (Woodside) 43-3; 8, Stokman (Aragon) 42-11 3/4; 9, Alvarez (Serra) 42-3; 10, Zhou (Milpitas) 42-0 1/2.

-

GIRLS

400 relay -- St. Francis 48.92; 2, Los Gatos 49.50; 3, Pioneer 49.67; 4, Mountain View 49.70; 5, Palo Alto 49.87; 6, Gunn 50.09; 7, Mitty 50.36; 8, Santa Cruz 50.41; 9, Scotts Valley 50.58; 10, Silver Creek 50.72.

100 -- Revera (Santa Catalina) 12.20; 2, Harrison (Cupertino) 12.33; 3, Moreno (Leigh) 12.38; 4, Estell (Mountain View) 12.42; 5, Jones (Fremont) 12.48; 5, Lanovaz (Los Gatos) 12.48; 7, Torras (Los Gatos) 12.52; 7, Paxton (Mitty) 12.52; 9, Peter (Gunn) 12.55; 10, Jackson (Wilcox) 12.58w.

200 -- Harrison (Cupertino) 24.96; 2, Revera (Santa Catalina) 25.21; 3, Jackson (Wilcox) 25.23; 4, Miklos (Gunn) 25.33; 5, Lanovaz (Los Gatos) 25.44w; 6, Griffin (Santa Teresa) 25.49; 7, Baynard (Piedmont Hills) 25.50w; 8, Herberg (Scotts Valley) 25.72; 9, Torras (Los Gatos) 25.78; 9, Estell (Mountain View) 25.78.

400 -- Jackson (Wilcox) 56.00; 2, Miklos (Gunn) 56.16; 3, Baynard (Piedmont Hills) 56.60; 4, Revera (Santa Catalina) 57.01; 5, Harrison (Cupertino) 57.80; 6, Girma (Pioneer) 57.89; 7, Koontz (Christopher) 58.70; 8, Harrier (Menlo-Atherton) 58.85; 9, Gutierrez (Christopher) 59.27; 10, Villegas (San Benito) 59.28.

800 -- Mount (Notre Dame-SJ) 2:14.81; 2, Bryant (Piedmont Hills) 2:15.07; 3, Bishop (Monta Vista) 2:15.58; 4, Friedman (Santa Cruz) 2:16.15; 5, Crowe (Menlo-Atherton) 2:16.21; 6, Miklos (Gunn) 2:17.58; 7, Antonino (Pacific Collegiate) 2:18.38; 8, Joffe (Mountain View) 2:18.40; 9, Quinones (San Benito) 2:18.52; 10, "JJ" Escalera (Fremont) 2:18.61.

1,600 -- Ratliff (Santa Cruz) 4:56.29c; 2, Meeks (Gunn) 4:56.81c; 3, Kamas (Homestead) 5:00.08c; 4, Bishop (Monta Vista) 5:00.22; 5, Lacy (Menlo) 5:02.52c; 6, Gee (Cupertino) 5:03.17c; 7, "JJ" Escalera (Fremont) 5:04.70; 8, Villegas (San Benito) 5:05.41c; 9, Jacob (Los Altos) 5:06.28c; 10, Johnson (Los Gatos) 5:07.06.

3,200 -- Iyer (Harker) 10:44.19; 2, Ratliff (Santa Cruz) 10:46.88; 3, Gee (Cupertino) 10:50.45; 4, Lacy (Menlo) 10:54.31; 5, Jacob (Los Altos) 11:08.38; 6, Allen (Homestead) 11:19.98; 7, Xu (Monta Vista) 11:22.03; 8, Skahill (St. Francis) 11:22.82; 9, Abundis (Aptos) 11:24.33; 10, Gibson (San Lorenzo Valley) 11:25.57.

100 hurdles -- Lanovaz (Los Gatos) 14.86w; 2, Peter (Gunn) 15.33w; 3, Foster (Christopher) 15.39; 4, Griffith (Santa Cruz) 15.55; 5, Miklos (Gunn) 15.59; 6, Sum (Valley Christian-SJ) 15.76; 7, Shikashio (Branham) 15.92; 8, Onuoha (Santa Teresa) 16.06; 9, deRoos (Saratoga) 16.20; 9, Seaman (St. Francis) 16.20.

300 hurdles -- Miklos (Gunn) 44.28; 2, Mount (Notre Dame-SJ) 44.48; 3, Lanovaz (Los Gatos) 46.38; 4, Seaman (St. Francis) 46.72; 5, Duong (Milpitas) 47.45; 6, Le (Leigh) 47.69; 7, Drobnick (Half Moon Bay) 48.11; 8, Scattini (Notre Dame-Salinas) 48.33; 9, Buck (Salinas) 48.43; 10, de Sauvage (Aragon) 48.45.

1,600 relay -- St. Francis 4:04.63; 2, Los Gatos 4:05.80; 3, Los Altos 4:05.94; 4, Menlo-Atherton 4:06.31; 5, San Benito 4:07.72; 6, Wilcox 4:09.08; 7, Scotts Valley 4:11.15; 8, Salinas 4:12.09; 9, San Lorenzo Valley 4:12.90; 10, Fremont 4:14.40.

Discus -- Bruckner (Valley Christian-SJ) 152-8; 2, Stone (Valley Christian-SJ) 144-4; 3, Gibbs (Mills) 124-6; 4, Alcala (North Salinas) 116-4; 5, Nnoli (Willow Glen) 113-2; 6, Gutierrez (Santa Clara) 112-1; 7, Fanguna (Mercy (Burlingame)) 111-7; 8, Brown (Salinas) 111-2; 9, Paul (Willow Glen) 109-10; 10, Moore (Los Gatos) 109-6 1/2.

High jump -- Zweng (Scotts Valley) 5-6; Baryshnikova (Prospect) 5-6; 3, Stone (Valley Christian-SJ) 5-5; 4, McNulty (Los Gatos) 5-4 1/4; 5, Gutierrez (Christopher) 5-4; 5, Stevens (Scotts Valley) 5-4; 7, Thomas (Santa Cruz) 5-3; 7, Diaz (Soquel) 5-3; 9, Dufek (Aptos) 5-2; 9, Quinones (San Benito) 5-2; 9, Lanovaz (Los Gatos) 5-2; 9, deRoos (Saratoga) 5-2; 9, Moore (Los Gatos) 5-2; 9, Triant (Notre Dame-SJ) 5-2; 9, Finley (San Benito) 5-2; 9, Scally (North Monterey) 5-2; 9, Thompson (Alvarez) 5-2; 9, Redfield (Gunn) 5-2.

Long jump -- Lanovaz (Los Gatos) 18-11 1/2; 2, Foster (Christopher) 17-10; 3, Budei (Branham) 17-7; 4, Estell (Mountain View) 17-6; 5, Johnson (King's Academy) 17-5 1/2; 6, Fisher (Silver Creek) 17-3; 7, Hermosillo-Wright (North Salinas) 17-0 1/2; 8, Tarbox (Nueva) 17-0; 9, Romero (Christopher) 16-9; 10, Ma (Valley Christian-SJ) 16-8; 10, Opsasnick (St. Francis) 16-8; 10, Watt (Gunn) 16-8.

Pole vault -- Malaspina (Pacific Collegiate) 13-0 1/4; 2, S. Jaques (Presentation) 12-0; 3, Trenchard (Pacific Collegiate) 11-11 3/4; 4, Kubricki (Santa Cruz) 11-6; 4, Mohr (Menlo-Atherton) 11-6; 6, Braun (Soquel) 11-3; 7, Oxford (Santa Teresa) 11-0; 7, M. Jaques (Presentation) 11-0; 7, Wilhelm (St. Francis) 11-0; 10, Wingert (San Lorenzo Valley) 10-6.

Shot put -- Bruckner (Valley Christian-SJ) 49-10; 2, Stone (Valley Christian-SJ) 42-11 3/4; 3, Ruggles (St. Francis) 37-8 1/2; 4, Otherson (Alvarez) 37-5 1/2; 5, Smoot (Notre Dame-Belmont) 37-5 1/4; 6, Cobbins (Westmoor) 37-2 1/2; 7, Nwafor (Evergreen Valley) 36-10 1/2; 8, Kryger (Gonzales) 36-6; 8, Zamarron (Gilroy) 36-6; 10, Tagoai (Westmoor) 35-6 1/2.

Triple jump -- Lanovaz (Los Gatos) 38-9; 2, Budei (Branham) 38-1 1/4; 3, Seaman (St. Francis) 36-9 1/2; 4, Shikashio (Branham) 36-7; 5, Triant (Notre Dame-SJ) 36-6 3/4w; 6, Lessee (Branham) 36-5 1/2; 7, Opsasnick (St. Francis) 36-2; 8, Fisher (Silver Creek) 35-7; 9, Foster (Christopher) 35-6; 10, Chan (St. Ignatius) 35-5 3/4.

-

Lists compiled by Hank Lawson/Lynbrook High

— Palo Alto Online Sports

Comments

Like this comment
Posted by dennis
a resident of Fairmeadow
on Apr 8, 2015 at 1:24 pm

Kudos to all these fantastic achievements in track and field. The training and personal commitment to excellence by our young athletes deserves to be noted and acclaimed!


Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

Camper opens for lunch in Menlo Park
By Elena Kadvany | 12 comments | 3,970 views

Gobbledygook goings on in Palo Alto
By Diana Diamond | 2 comments | 1,654 views

Couples: Child Loss, "No U-Turn at Mercy Street"
By Chandrama Anderson | 0 comments | 1,000 views

Which Cocktail Has the Least Calories?
By Laura Stec | 3 comments | 639 views

A bad beginning makes a bad ending: City Council
By Douglas Moran | 1 comment | 551 views