Sports

2015 Central Coast Section track & field leaders

 

2015 CCS TRACK & FIELD LEADERS

(As of March 24)

BOYS

400 relay -- Bellarmine 43.03; 2, St. Ignatius 43.79; 3, Palma 43.86; 4, Palo Alto 43.97; 5, King's Academy 44.39; 6, Mountain View 44.44; 7, Evergreen Valley 44.47; 8, Branham 44.53; 8, San Benito 44.53; 10, Riordan 44.59.

100 -- Givens (Palo Alto) 10.97; 2, Macauley (Bellarmine) 11.12; 3, Fratangelo (Palma) 11.13; 4, Martig (Bellarmine) 11.14; 5, Ilio (Mt. Pleasant) 11.15; 6, Telford (Palma) 11.16; 7, Bains (St. Francis) 11.20; 8, Becerra (St. Ignatius) 11.22; 9, Buenrostro (Bellarmine) 11.26; 9, Nobida-Lagrimas (Palma) 11.26.

200 -- Cuellar (San Benito) 22.15; 2, Givens (Palo Alto) 22.39; 3, Ilio (Mt. Pleasant) 22.49; 3, Macauley (Bellarmine) 22.49; 5, Martig (Bellarmine) 22.55; 6, Cory (Palma) 22.56; 7, Bolarinwa (Palo Alto) 22.64; 8, Harrison (San Benito) 22.74; 9, Avelino (Mountain View) 22.87; 10, Voltattorni (Serra) 22.92.

400 -- Harrison (San Benito) 49.27; 2, Anawalt (Los Altos) 50.90; 3, Cory (Palma) 51.17; 4, Avelino (Mountain View) 51.26; 5, Greenlow (Bellarmine) 51.31; 6, Telford (Palma) 51.53; 7, Verba-Hamilton (Riordan) 51.70; 8, Shen (Lynbrook) 51.87; 9, Ford (St. Ignatius) 51.89; 10, Hawk (Scotts Valley) 51.95.

800 -- Corey (Priory) 1:56.88; 2, Micallef (Bellarmine) 1:57.44; 3, Hawk (Scotts Valley) 1:57.99; 4, Williams (Burlingame) 1:58.90; 5, Sexton (Los Gatos) 1:59.13; 6, M. Avila (Bellarmine) 1:59.20; 7, R. Avila (Bellarmine) 1:59.59; 8, Barraza (North Salinas) 2:00.28; 9, Orozco (King City) 2:00.54; 10, Mack (Sacred Heart Prep) 2:00.58.

1,600 -- Sum (Saratoga) 4:19.07; 2, Pina (Lincoln) 4:21.89; 3, Orozco (King City) 4:23.10; 4, Osipow (St. Ignatius) 4:23.55; 5, Ounadjela (Carlmont) 4:23.76; 6, Avila (Bellarmine) 4:23.85; 7, Robison (Lynbrook) 4:24.56; 8, Barraza (North Salinas) 4:24.63; 9, Scandlyn (Menlo-Atherton) 4:24.78c; 10, Meijer (Bellarmine) 4:25.12.

3,200 -- Sum (Saratoga) 9:08.56; 2, Pina (Lincoln) 9:25.56; 3, Osipow (St. Ignatius) 9:31.26; 4, Sasser (Bellarmine) 9:31.82; 5, Meijer (Bellarmine) 9:31.86; 6, Lehr (St. Ignatius) 9:31.91; 7, Heath (Scotts Valley) 9:33.70; 8, Meijer (Bellarmine) 9:36.30; 9, Hassen (Willow Glen) 9:37.84; 10, Choudhury (Monta Vista) 9:43.08.

110 HH -- Kirwan (Branham) 14.28; 2, Yeager (Los Altos) 15.16; 3, Moller (Los Gatos) 15.27w; 4, Lewis (Leigh) 15.36; 5, Schubert (San Lorenzo Valley) 15.79; 6, Plummer (Serra) 15.88; 7, Chen (Milpitas) 16.04w; 8, Crummie (Milpitas) 16.11w; 9, James (Santa Teresa) 16.13; 10, Pezzini (Palma) 16.14.

300 IH -- Kirwan (Branham) 38.61; 2, Moller (Los Gatos) 39.79; 3, Yeager (Los Altos) 40.53; 4, Lewis (Leigh) 40.74; 5, Cenidoza (Mt. Pleasant) 40.90; 6, Koenig (Seaside) 41.01; 7, Chen (Milpitas) 41.05; 8, Plummer (Serra) 41.22; 9, Wada-Low (Los Gatos) 41.56; 10, Lux (Wilcox) 41.63.

1,600 relay -- Los Gatos 3:27.18; 2, Bellarmine 3:27.29; 3, Riordan 3:29.00; 4, Lynbrook 3:30.64; 5, Palo Alto 3:32.30; 6, Palma 3:33.42; 7, Mountain View 3:34.05; 8, Alisal 3:35.02; 9, Serra 3:35.23; 10, King's Academy 3:35.38.

Discus -- Godsil (Bellarmine) 163-8; 2, Kenney (Wilcox) 147-4; 3, Seul (Serra) 145-11; 4, McEnroe (King City) 143-10; 5, Kaufusi (Willow Glen) 140-7; 6, Rasmussen (Aptos) 137-11; 7, Ellis (Branham) 134-0; 8, Pena (Riordan) 131-6; 9, Gowder (Santa Cruz) 131-5; 9, Rodgers (Menlo-Atherton) 131-5.

High jump -- Carbin (Mt. Pleasant) 6-11; 2, Oberlander (Christopher) 6-6; 3, Phillips (Burlingame) 6-5; 4, Yeager (Los Altos) 6-4; 4, Togliatti (Live Oak) 6-4; 4, Van Horn (Gilroy) 6-4; 7, Lee-Heidenreich (Gunn) 6-3; 8, Knowles (Bellarmine) 6-2; 8, Thomas (St. Francis) 6-2; 8, Lombardi (Carmel) 6-2; 8, Johnson (Oak Grove) 6-2.

Long jump -- Felicitas (Mt. Pleasant) 23-2; 2, Macauley (Westmont) 21-6; 3, Achay (North Salinas) 21-3; 4, Givens (Palo Alto) 21-1 1/2; 5, Vaccari (Milpitas) 21-1; 5, Touma (Menlo) 21-1; 7, Laughlin (Riordan) 21-0; 7, McCrimon (Christopher) 21-0; 7, Cory (Palma) 21-0; 10, Huang (Lynbrook) 20-9 3/4.

Pole vault -- Nichols (Branham) 15-7; 2, Hunt (St. Francis) 14-9; 3, Lind (Bellarmine) 14-6; 4, Hunt (St. Francis) 14-1; 5, Schrock (Carmel) 14-0; 5, Gordon (Marina) 14-0; 5, Bennett (Serra) 14-0; 8, Navarro (Mt. Pleasant) 13-6; 9, Small (St. Francis) 13-0; 9, Napolitano (North Salinas) 13-0; 9, Salao (Salinas) 13-0.

Shot put -- Godsil (Bellarmine) 55-5; 2, Seul (Serra) 48-6 1/2; 3, Pena (Riordan) 47-9; 4, Ellis (Branham) 47-1; 5, Strong (Serra) 46-11 1/2; 6, Zuleeg (Saratoga) 46-6 1/2; 7, Ross (Los Gatos) 46-2; 8, Kenney (Wilcox) 46-1 1/2; 9, Kaufusi (Willow Glen) 45-4; 10, Barbosa (Palma) 45-3.

Triple jump -- Felicitas (Mt. Pleasant) 46-1; 2, Touma (Menlo) 45-10 1/2; 3, Yeager (Los Altos) 45-6; 4, Johnson (Evergreen Valley) 43-6; 5, Attiogbe (Woodside) 42-9; 6, Kenison (Serra) 42-6 3/4; 7, Zhou (Milpitas) 42-0 1/2; 8, Alvarez (Serra) 41-5; 9, Tan (King's Academy) 41-2 3/4; 10, Knowles (Bellarmine) 40-7.

GIRLS

400 relay -- Los Gatos 49.50; 2, Palo Alto 49.87; 3, Gunn 50.09; 4, Alvarez 50.87; 5, Santa Cruz 50.91; 6, St. Ignatius 51.10; 7, Scotts Valley 51.24; 8, Branham 51.25; 9, Wilcox 51.26; 10, Lynbrook 51.33.

100 -- Revera (Santa Catalina) 12.20; 2, Harrison (Cupertino) 12.33; 3, Moreno (Leigh) 12.38; 4, Estell (Mountain View) 12.57; 5, Torras (Los Gatos) 12.57w; 6, Jackson (Wilcox) 12.58w; 7, Griffin (Santa Teresa) 12.59; 8, Budei (Branham) 12.65; 9, McNulty (Los Gatos) 12.66w; 10, Lanovaz (Los Gatos) 12.74.

200 -- Harrison (Cupertino) 25.19w; 2, Revera (Santa Catalina) 25.21; 3, Jackson (Wilcox) 25.23; 4, Lanovaz (Los Gatos) 25.44w; 5, Griffin (Santa Teresa) 25.49; 6, Miklos (Gunn) 25.73; 7, Estell (Mountain View) 25.78; 8, Torras (Los Gatos) 25.84w; 9, Moreno (Leigh) 26.01; 10, McNulty (Los Gatos) 26.04w.

400 -- Jackson (Wilcox) 56.00; 2, Revera (Santa Catalina) 57.01; 3, Miklos (Gunn) 57.70; 4, Harrison (Cupertino) 58.29; 5, Gutierrez (Christopher) 59.27; 6, Villegas (San Benito) 59.28; 7, Seniff (Burlingame) 59.29; 8, Patterson (San Mateo) 59.70; 9, Asin (Palo Alto) 59.93; 10, Drucker (St. Francis) 60.10.

800 -- Bishop (Monta Vista) 2:15.58; 2, Mount (Notre Dame-SJ) 2:16.32; 3, Chessin (Los Gatos) 2:20.77; 4, Friedman (Santa Cruz) 2:20.86; 5, "JJ" Escalera (Fremont) 2:21.02; 6, Gibson (San Lorenzo Valley) 2:21.38; 7, Kamas (Homestead) 2:22.14; 8, Lara (Valley Christian-SJ) 2:22.36; 9, Klein (Los Altos) 2:22.41; 10, Seaman (St. Francis) 2:22.55.

1,600 -- Ratliff (Santa Cruz) 5:00.83; 2, Lacy (Menlo) 5:02.52c; 3, "JJ" Escalera (Fremont) 5:04.70; 4, Kamas (Homestead) 5:04.90; 5, Meeks (Gunn) 5:04.90c; 6, Gee (Cupertino) 5:09.69; 7, Allen (Homestead) 5:09.96c; 8, Meck (San Lorenzo Valley) 5:10.76; 9, Bishop (Monta Vista) 5:11.60; 10, Johnson (Los Gatos) 5:12.25.

3,200 -- Iyer (Harker) 10:44.19; 2, Ratliff (Santa Cruz) 10:46.88; 3, Lacy (Menlo) 10:54.31; 4, Gee (Cupertino) 10:58.79; 5, Jacob (Los Altos) 11:12.37; 6, Allen (Homestead) 11:19.98; 7, Xu (Monta Vista) 11:22.03; 8, Skahill (St. Francis) 11:22.82; 9, Abundis (Aptos) 11:24.33; 10, Grant (Live Oak) 11:27.34.

100 hurdles -- Lanovaz (Los Gatos) 14.86w; 2, Foster (Christopher) 15.39; 3, Miklos (Gunn) 15.59; 4, Peter (Gunn) 15.64; 5, Sum (Valley Christian-SJ) 15.76; 6, Griffith (Santa Cruz) 15.83; 7, Shikashio (Branham) 15.92; 8, Seaman (St. Francis) 16.20; 9, Yu (Palo Alto) 16.43; 10, Fan (Lynbrook) 16.73w.

300 hurdles -- Mount (Notre Dame-SJ) 44.48; 2, Miklos (Gunn) 44.65; 3, Lanovaz (Los Gatos) 46.38; 4, Seaman (St. Francis) 46.72; 5, Le (Leigh) 47.69; 6, Drobnick (Half Moon Bay) 48.11; 7, Scattini (Notre Dame-Salinas)) 48.33; 8, Buck (Salinas) 48.43; 9, Shikashio (Branham) 48.58; 10, Duong (Milpitas) 48.62.

1,600 relay -- St. Francis 4:04.63; 2, Los Gatos 4:08.41; 3, Menlo-Atherton 4:08.47; 4, Wilcox 4:09.08; 5, San Benito 4:09.84; 6, Los Altos 4:12.63; 7, San Lorenzo Valley 4:12.90; 8, Soquel 4:14.63; 9, Scotts Valley 4:14.64; 10, Salinas 4:16.09.

Discus -- Bruckner (Valley Christian-SJ) 152-8; 2, Stone (Valley Christian-SJ) 144-4; 3, Gibbs (Mills) 117-8 1/2; 4, Alcala (North Salinas) 116-4; 5, Nnoli (Willow Glen) 113-2; 6, Gutierrez (Santa Clara) 112-1; 7, Fanguna (Mercy (Burlingame)) 111-7; 8, Brown (Salinas) 111-2; 9, Paul (Willow Glen) 109-10; 10, Moore (Los Gatos) 109-6 1/2.

High jump -- Zweng (Scotts Valley) 5-6; 2, McNulty (Los Gatos) 5-4; 2, Gutierrez (Christopher) 5-4; 2, Stevens (Scotts Valley) 5-4; 5, Thomas (Santa Cruz) 5-3; 6, Triant (Notre Dame-SJ) 5-2; 6, Moore (Los Gatos) 5-2; 6, Redfield (Gunn) 5-2; 6, Diaz (Soquel) 5-2; 6, Finley (San Benito) 5-2; 6, Scally (North Monterey) 5-2; 6, Thompson (Alvarez) 5-2.

Long jump -- Foster (Christopher) 17-10; 2, Budei (Branham) 17-7; 3, Johnson (King's Academy) 17-5 1/2; 4, Hermosillo-Wright (North Salinas) 17-0 1/2; 5, Romero (Christopher) 16-9; 6, Opsasnick (St. Francis) 16-7 1/4; 7, Lee (Palo Alto) 16-6 1/4; 8, Mitchell (Aptos) 16-6; 8, Griffith (Santa Cruz) 16-6; 10, Watt (Gunn) 16-3.

Pole vault -- Malaspina (Pacific Collegiate) 13-0 1/4; 2, S. Jaques (Presentation) 12-0; 3, Mohr (Menlo-Atherton) 11-6; 3, Trenchard (Pacific Collegiate) 11-6; 3, Kubricki (Santa Cruz) 11-6; 6, M. Jaques (Presentation) 11-0; 6, Wilhelm (St. Francis) 11-0; 6, Oxford (Santa Teresa) 11-0; 9, Wingert (San Lorenzo Valley) 10-6; 9, Braun (Soquel) 10-6.

Shot put -- Bruckner (Valley Christian-SJ) 49-10; 2, Stone (Valley Christian-SJ) 41-11 1/2; 3, Ruggles (St. Francis) 37-8 1/2; 4, Otherson (Alvarez) 37-5 1/2; 5, Cobbins (Westmoor) 37-2 1/2; 6, Kryger (Gonzales) 36-6; 7, Nwafor (Evergreen Valley) 36-3; 8, Tagoai (Westmoor) 35-6 1/2; 9, Smoot (Notre Dame-Belmont) 35-5 1/4; 10, Sankey (Branham) 35-3.

Triple jump -- Lanovaz (Los Gatos) 38-9; 2, Budei (Branham) 37-0; 3, Seaman (St. Francis) 36-9 1/2; 4, Shikashio (Branham) 36-7; 5, Triant (Notre Dame-SJ) 36-6 3/4w; 6, Lessee (Branham) 36-5 1/2; 7, Opsasnick (St. Francis) 36-2; 8, Foster (Christopher) 35-6; 9, Chan (St. Ignatius) 35-5 3/4; 10, Oxford (Santa Teresa) 35-5.

Lists compiled by Hank Lawson/Lynbrook High

— Palo Alto Online Sports

Comments

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

El Camino: Another scheme to increase congestion?
By Douglas Moran | 12 comments | 2,110 views

Post-election reflections -- and sponges
By Diana Diamond | 13 comments | 1,688 views

Couples: Philosophy of Love
By Chandrama Anderson | 0 comments | 1,394 views

Trials of My Grandmother
By Aldis Petriceks | 1 comment | 937 views

Lakes and Larders (part 2)
By Laura Stec | 0 comments | 304 views