Sports

2015 Central Coast Section track and field leaders

 

2015 CCS TRACK & FIELD LEADERS

BOYS

400 relay -- Bellarmine 43.03; 2, St. Ignatius 43.79; 3, Palma 43.86; 4, Palo Alto 44.26; 5, Mountain View 44.44; 6, Evergreen Valley 44.47; 7, Branham 44.53; 7, San Benito 44.53; 9, Riordan 44.59; 10, Oak Grove 44.61.

100 -- Givens (Palo Alto) 11.11; 2, Macauley (Bellarmine) 11.12; 3, Martig (Bellarmine) 11.14; 4, Ilio (Mt. Pleasant) 11.15; 5, Becerra (St. Ignatius) 11.22; 6, Buenrostro (Bellarmine) 11.26; 6, Fratangelo (Palma) 11.26; 6, Nobida-Lagrimas (Palma) 11.26; 9, Cory (Palma) 11.27; 10, da Silva (Bellarmine) 11.28.

200 -- Macauley (Bellarmine) 22.49; Ilio (Mt. Pleasant) 22.49; 3, Martig (Bellarmine) 22.55; 4, Bolarinwa (Palo Alto) 22.64; 5, Harrison (San Benito) 22.74; 6, Avelino (Mountain View) 22.87; 7, Voltattorni (Serra) 22.92; 8, Baker (Oak Grove) 22.97; 9, Babauta (Mt. Pleasant) 23.05; 10, King (Leigh) 23.07.

400 -- Anawalt (Los Altos) 50.90; 2, Avelino (Mountain View) 51.26; 3, Greenlow (Bellarmine) 51.31; 4, Cory (Palma) 51.58; 5, Verba-Hamilton (Riordan) 51.70; 6, Shen (Lynbrook) 51.87; 7, Hawk (Scotts Valley) 52.09; 8, Harrison (San Benito) 52.20; 9, Camcam (Palma) 52.23; 10, Ansumana (Wilcox) 52.27.

800 -- Sexton (Los Gatos) 1:59.13; 2, Avila (Bellarmine) 1:59.20; 3, Shen (Lynbrook) 2:00.82; 4, Condotti (Pacific Collegiate) 2:01.04; 5, Liebscher (Pioneer) 2:01.30; 6, Sussenguth (Lynbrook) 2:01.47; 7, Williams (Burlingame) 2:01.70; 8, Bystrom (Mountain View) 2:01.71; 9, Osipow (St. Ignatius) 2:02.27; 10, Richardson (Bellarmine) 2:02.33.

1,600 -- Sum (Saratoga) 4:19.07; 2, Osipow (St. Ignatius) 4:23.55; 3, Ounadjela (Carlmont) 4:23.76; 4, Meijer (Bellarmine) 4:25.12; 5, Lehr (St. Ignatius) 4:26.27; 6, Corey (Woodside Priory) 4:26.68; 7, Scandlyn (Menlo-Atherton) 4:28.37; 8, Richardson (Bellarmine) 4:28.83; 9, Olivero (St. Francis) 4:29.01; 10, Gomez (Westmont) 4:30.05.

3,200 -- Pina (Lincoln) 9:25.56; 2, Choudhury (Monta Vista) 9:43.08; 3, Bonilla (King City) 9:43.59; 4, Sum (Saratoga) 9:44.59; 5, Nagurla (Lynbrook) 9:45.64; 6, Robison (Lynbrook) 9:48.99; 7, Miranda (Menlo) 9:50.73; 8, Munoz (King City) 9:54.67; 9, Beaudoin-Rousseau (Bellarmine) 9:54.87; 10, Scales (Bellarmine) 9:54.92.

110 HH -- Yeager (Los Altos) 15.16; 2, Kirwan (Branham) 15.20; 3, Moller (Los Gatos) 15.36; 4, Plummer (Serra) 15.88; 5, Chen (Milpitas) 16.04w; 6, Schubert (San Lorenzo Valley) 16.09; 7, Crummie (Milpitas) 16.11w; 8, Lewis (Leigh) 16.26; 9, Jones (Serra) 16.65; 9, Pezzini (Palma) 16.65.

300 IH -- Moller (Los Gatos) 39.79; 2, Lewis (Leigh) 40.74; 3, Cenidoza (Mt. Pleasant) 40.90; 4, Chen (Milpitas) 41.05; 5, Plummer (Serra) 41.22; 6, Wada-Low (Los Gatos) 41.56; 7, Lux (Wilcox) 41.63; 8, Corona (Alisal) 42.19; 9, Alesandro (Los Gatos) 42.36; 10, Dilly (Burlingame) 42.45.

1,600 relay -- Los Gatos 3:27.18; 2, Bellarmine 3:27.29; 3, Riordan 3:29.00; 4, Palma 3:33.42; 5, St. Francis 3:33.84; 5, Lynbrook 3:33.84; 7, Mountain View 3:34.05; 8, Alisal 3:35.02; 9, Menlo-Atherton 3:38.63; 10, Evergreen Valley 3:38.8.

Discus -- Godsil (Bellarmine) 149-10; 2, Kenney (Wilcox) 147-4; 3, Kenny (Wilcox) 145-11; 4, McEnroe (King City) 143-10; 5, Kaufusi (Willow Glen) 137-9; 6, Seul (Serra) 134-10 1/2; 7, Ellis (Branham) 132-6; 8, Rasmussen (Aptos) 131-7; 9, Pena (Riordan) 131-6; 10, Gowder (Santa Cruz) 131-5; 10, Rodgers (Menlo-Atherton) 131-5.

High jump -- Carbin (Mt. Pleasant) 6-11; 2, Oberlander (Christopher) 6-6; 3, Lee-Heidenreich (Gunn) 6-3; 4, Knowles (Bellarmine) 6-2; 4, Van Horn (Gilroy) 6-2; 4, Johnson (Oak Grove) 6-2; 4, Togliatti (Live Oak) 6-2; 4, Lombardi (Carmel) 6-2; 9, Migdal (Monta Vista) 6-0; 9, Rogers (Branham) 6-00; 9, Creelman (San Lorenzo Valley) 6-0.

Long jump -- Felicitas (Mt. Pleasant) 23-2; 2, Macauley (Westmont) 21-6; 3, Achay (North Salinas) 21-3; 4, Givens (Palo Alto) 21-1 1/2; 5, Vaccari (Milpitas) 21-1; 5, Touma (Menlo) 21-1; 7, Laughlin (Riordan) 21-0; 8, Huang (Lynbrook) 20-9 3/4; 9, Quesada (St. Ignatius) 20-9; 10, Chum (King's Academy) 20-7.

Pole vault -- Nichols (Branham) 15-3; 2, Gordon (Marina) 14-0; 2, Schrock (Carmel) 14-0; 4, Hunt (St. Francis) 13-6; 4, Navarro (Mt. Pleasant) 13-6; 7, Lind (Bellarmine) 13-0; 8, Gehlbach (Santa Clara) 12-6; 8, Blanco (Aptos) 12-6; 8, Napolitano (North Salinas) 12-6; 8, Reikowski (San Benito) 12-6; 8, Salao (Salinas) 12-6.

Shot put -- Godsil (Bellarmine) 55-5; 2, Seul (Serra) 48-6 1/2; 3, Pena (Riordan) 47-9; 4, Ellis (Branham) 47-1; 5, Zuleeg (Saratoga) 46-6; 6, Strong (Serra) 46-4; 7, Ross (Los Gatos) 46-2; 8, Kenny (Wilcox) 46-1 1/2; 9, Kaufusi (Willow Glen) 44-7; 10, Hunkin (North Salinas) 44-5 1/2.

Triple jump -- Felicitas (Mt. Pleasant) 46-1; 2, Touma (Menlo) 45-10 1/2; 3, Johnson (Evergreen Valley) 43-6; 4, Horne (Los Altos) 43-2 1/2; 5, Attiogbe (Woodside) 42-9; 6, Yeager (Los Altos) 42-4; 7, Zhou (Milpitas) 42-0 1/2; 8, Knowles (Bellarmine) 40-7; 9, Salao (Salinas) 40-5 1/2; 10, Finefeulaki (Wilcox) 40-2.

-

GIRLS

400 relay -- St. Francis 49.43; 2, Los Gatos 49.50; 3, Palo Alto 50.32; 4, Gunn 50.36; 5, Alvarez 50.87; 6, Santa Cruz 50.91; 7, Scotts Valley 51.24; 8, Branham 51.25; 9, Wilcox 51.26; 10, Soquel 51.62.

100 -- Revera (Santa Catalina) 12.48; 2, Moreno (Leigh) 12.49; 3, Estell (Mountain View) 12.57; 4, Harrison (Cupertino) 12.64; 5, Lanovaz (Los Gatos) 12.74; 6, Fitzpatrick (St. Francis) 12.78; 7, Budei (Branham) 12.81; 8, Torras (Los Gatos) 12.86; 8, Gamble (Alvarez) 12.86; 10, Herberg (Scotts Valley) 12.88.

200 -- Revera (Santa Catalina) 25.21; 2, Jackson (Wilcox) 25.23; 3, Harrison (Cupertino) 25.69; 4, Miklos (Gunn) 25.73; 5, Estell (Mountain View) 25.78; 6, Moreno (Leigh) 26.01; 7, Torras (Los Gatos) 26.02; 8, Drucker (St. Francis) 26.36; 9, Budei (Branham) 26.38; 10, Scala (Leland) 26.41.

400 -- Jackson (Wilcox) 57.44; 2, Revera (Santa Catalina) 57.50; 3, Seniff (Burlingame) 59.29; 4, Harrison (Cupertino) 59.30; 5, Asin (Palo Alto) 60.17; 6, Herberg (Scotts Valley) 60.44; 7, Scala (Leland) 60.70; 8, Joffe (Mountain View) 60.99; 9, Drucker (St. Francis) 61.11; 10, Patterson (San Mateo) 61.77.

800 -- Bishop (Monta Vista) 2:15.58; 2, Mount (Notre Dame-San Jose) 2:16.32; 3, Chessin (Los Gatos) 2:20.77; 4, "JJ" Escalera (Fremont) 2:21.02; 5, Gibson (San Lorenzo Valley) 2:21.38; 6, Friedman (Santa Cruz) 2:21.74; 7, Kamas (Homestead) 2:22.14; 8, Lara (Valley Christian-SJ) 2:22.36; 9, Seaman (St. Francis) 2:22.55; 10, Iyer (Harker) 2:23.16.

1,600 -- "JJ" Escalera (Fremont) 5:04.70; 2, Kamas (Homestead) 5:04.90; 3, Ratliff (Santa Cruz) 5:08.66; 4, Meeks (Gunn) 5:08.74; 5, Meck (San Lorenzo Valley) 5:10.76; 6, Allen (Homestead) 5:11.03; 7, Gee (Cupertino) 5:11.43; 8, Bishop (Monta Vista) 5:11.60; 9, Johnson (Los Gatos) 5:12.25; 10, Xu (Monta Vista) 5:13.97.

3,200 -- Iyer (Harker) 10:44.19; 2, Ratliff (Santa Cruz) 10:46.88; 3, Gee (Cupertino) 10:58.79; 4, Jacob (Los Altos) 11:12.37; 5, Allen (Homestead) 11:19.98; 6, Xu (Monta Vista) 11:22.03; 7, Skahill (St. Francis) 11:22.82; 8, Janiczek (St. Ignatius) 11:34.00; 9, Meeks (Gunn) 11:34.09; 10, Meck (San Lorenzo Valley) 11:36.02.

100 hurdles -- Lanovaz (Los Gatos) 14.94; 2, Miklos (Gunn) 15.59; 3, Foster (Christopher) 15.67; 4, Sum (Valley Christian-SJ) 15.76; 5, Yu (Palo Alto) 16.68; 6, Mount (Notre Dame-San Jose) 16.84; 7, Griffith (Santa Cruz) 16.86; 8, deRoos (Saratoga) 16.91; 9, Zweng (Scotts Valley) 16.97; 10, Tsai (Homestead) 17.09.

300 hurdles -- Miklos (Gunn) 44.65; 2, Mount (Notre Dame-San Jose) 44.66; 3, Lanovaz (Los Gatos) 46.38; 4, Le (Leigh) 48.21; 5, Duong (Milpitas) 48.62; 6, Griffith (Santa Cruz) 49.80; 7, Yu (Palo Alto) 49.90; 8, McGhee (Saratoga) 49.98; 9, Tsai (Homestead) 50.41; 10, Griffith (Santa Cruz) 50.49.

1,600 relay -- Los Gatos 4:08.41; 2, Menlo-Atherton 4:08.47; 3, St. Francis 4:09.39; 4, San Benito 4:11.02; 5, Los Altos 4:12.63; 6, San Lorenzo Valley 4:12.90; 7, Wilcox 4:13.14; 8, Homestead 4:16.87; 9, Scotts Valley 4:17.69; 10, Notre Dame (Salinas) 4:18.95.

Discus -- Bruckner (Valley Christian-SJ) 152-8; 2, Stone (Valley Christian-SJ) 144-4; 3, Gibbs (Mills) 117-8 1/2; 4, Alcala (North Salinas) 116-4; 5, Nnoli (Willow Glen) 112-6; 6, Moore (Los Gatos) 109-6 1/2; 7, Zinola (Homestead) 109-0; 8, Gutierrez (Santa Clara) 108-6; 9, Paul (Willow Glen) 105-6; 10, Chmelicek (Aptos) 105-1.

High jump -- Zweng (Scotts Valley) 5-6; 2, Gutierrez (Christopher) 5-4; 2, Quinones (San Benito) 5-4; 2, McNulty (Los Gatos) 5-4; 2, Stevens (Scotts Valley) 5-4; 6, Thomas (Santa Cruz) 5-3; 7, Redfield (Gunn) 5-2; 7, Moore (Los Gatos) 5-2; 7, Finley (San Benito) 5-2; 7, Triant (Notre Dame-San Jose) 5-2.

Long jump -- Foster (Christopher) 17-10; 2, Budei (Branham) 17-6; 3, Johnson (King's Academy) 17-5 1/2; 4, Hermosillo-Wright (North Salinas) 17-0 1/2; 5, Mitchell (Aptos) 16-6; 5, Griffith (Santa Cruz) 16-6; 7, Romero (Christopher) 16-0 1/2; 8, Pederson (Palo Alto) 15-11 3/4; 9, Dayal (Fremont) 15-11; 10, Harrison (St. Ignatius) 15-9; 10, Ackemann (San Lorenzo Valley) 15-9; 10, Estell (Mountain View) 15-9.

Pole vault -- Malaspina (Pacific Collegiate) 12-6 1/4; 2, Jaques (Presentation) 12-0; 3, Mohr (Menlo-Atherton) 11-6; 3, Trenchard (Pacific Collegiate) 11-6; 3, Kubricki (Santa Cruz) 11-6; 6, Wilhelm (St. Francis) 11-0; 7, Wingert (San Lorenzo Valley) 10-6; 8, Moore (Los Gatos) 10-0; 8, Braun (Soquel) 10-0; 10, Freidenbach (Pacific Collegiate) 9-6; 10, Teupel (St. Ignatius) 9-6.

Shot put -- Bruckner (Valley Christian-SJ) 49-10; 2, Stone (Valley Christian-SJ) 41-11 1/2; 3, Ruggles (St. Francis) 37-8 1/2; 4, Otherson (Alvarez) 37-5 1/2; 5, Cobbins (Westmoor) 37-2 1/2; 6, Tagoai (Westmoor) 35-6 1/2; 7, Nwafor (Evergreen Valley) 35-0; 8, Tonga (Willow Glen) 34-8; 9, Bankas (Redwood Christian) 34-2; 10, Alcala (North Salinas) 33-9.

Triple jump -- Lanovaz (Los Gatos) 38-9; 2, Seaman (St. Francis) 36-9 1/2; 3, Lessee (Branham) 36-5 1/2; 4, Triant (Notre Dame-SJ) 35-9; 5, Foster (Christopher) 35-6; 6, Oxford (Santa Teresa) 35-5; 7, Chan (St. Ignatius) 34-10; 8, Opsasnick (St. Francis) 34-6; 9, Sum (Valley Christian-SJ) 34-5; 10, Ghosh (Cupertino) 34-4.

-

List compiled by Hank Lawson/Lynbrook High

— Palo Alto Online Sports

We can't do it without you.
Support local journalism.

Comments

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

Be the first to know

Get the latest headlines sent straight to your inbox every day.

Rose International Market reopening soon in Mountain View
By Elena Kadvany | 10 comments | 4,548 views

The trauma of having to renew my California driver’s license
By Diana Diamond | 13 comments | 1,856 views

Eyes and the End of Life: Why Spend Time With the Dying?
By Aldis Petriceks | 2 comments | 1,705 views

Downtown Commercial Cap: Once more into the breach
By Douglas Moran | 4 comments | 1,502 views

Can Americans Be Green?
By Sherry Listgarten | 13 comments | 1,330 views

 

Short story writers wanted!

The 33rd Annual Palo Alto Weekly Short Story Contest is now accepting entries for Adult, Young Adult (15-17) and Teen (12-14) categories. Send us your short story (2,500 words or less) and entry form by March 29. First, Second and Third Place prizes awarded in each category.

Contest Details