Sports

2014 prep girls volleyball all-league teams

 

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Most Valuable Player: Carmen Annevelink (Los Altos)

Outstanding Senior: Katie Barker (Homestead)

Outstanding Junior: Chanti Holroyd (Mountain View)

Outstanding Sophomore: Jessica Lee (Palo Alto)

Outstanding Freshman: Eleonore Johansen (Monta Vista) and Kiana Pelton (Los Gatos)

Coach of the Year: Peter Kim (Los Altos)

First Team

Connor Bunka (Homestead) Sr. OH

Katie Barker (Homestead) Sr. OH

Maria Balus (Homestead) Sr. setter

Joyce Christiansen-Salameh (Los Altos) Sr. setter

Lulu Kishton (Los Altos) Jr. OH

Sara Tritschler (Los Altos) Jr. DS

Jensen Ditzler (Los Gatos) Sr. DS

Sarah Nelson (Los Gatos) Jr. setter

Tori Taormina (Los Gatos) Sr. OH

Chanti Holroyd (Mountain View) Jr. OH

Second Team

Maghan Mahoney (Gunn) Sr. OH

Celine Lee (Homestead) Jr. DS

Megan Cheng (Homestead) Sr. OPP

Sofia Olsen (Homestead) Jr. MB

Megan Wilhelm (Los Altos) Jr. OPP

Shea O'Gorman (Los Gatos) Sr. OH

Emma Blockhus (Mountain View) Jr. MB

Anna Dukovic (Palo Alto) Sr. OH

Jade Schoenberger (Palo Alto) Sr. OH

Honorable Mention

Jessica Dinneen (Gunn) Sr. OPP

Nicole Brigham (Gunn) Sr. setter

Tahra Knudsen (Gunn) Sr. DS

Jenna Hoover (Los Altos) Sr. MB

Stacia Hendee (Los Gatos) Jr. OH

Ellie Cary (Monta Vista) So. OH

Sydney Howard (Monta Vista) Jr. setter

Cynthia Moir (Mountain View) Jr. setter

Elyse Fitzsimons (Mountain View) Sr. MB

Jessica Lee (Palo Alto) So. setter

-

ALL-PAL BAY DIVISION

Most Valuable Player: Devin Joos (Menlo-Atherton) Sr.

First Team

Leanna Collins (Menlo-Atherton) Jr.

Kirby Knapp (Menlo-Atherton) So.

Sharon Tukuaoga (South SF) Sr.

Angela Hudelson (Sequoia) Sr.

Leanne Robinson (Sequoia) So.

Erin Alonso (Carlmont) Jr.

Alexis Morrow (Carlmont) Jr.

Dana Williams (Burlingame) Sr.

Tatum Novitzky (Burlingame) Sr.

Karen Chang (Hillsdale) Sr.

Ali Vadali (Terra Nova) Sr.

Danielle LaForce (Woodside) Sr.

Second Team

Brittney Carias (Burlingame) Sr.

Amanda Miller (Burlingame) Jr.

Cherene Uale (Hillsdale) Jr.

Krystal Hin (Terra Nova) Fr.

Jesse Larkin (Woodside) Jr.

Eliza Grover (Menlo-Atherton) So.

Alyssa Ostrow (Menlo-Atherton) Sr.

Reeza Gaela (South SF) Sr.

Rachel Fink (Sequoia) Jr.

Camille Louie (Sequoia) Sr.

Sabrina Miller (Carlmont) Sr.

Elena Mateus (Carlmont) Jr.

Honorable Mention

Kaitlin Tavarez (Menlo-Atherton) Sr.

Jacqueline DiSanto (Menlo-Atherton) So.

Rachel Carmen (South SF) Sr.

Julia Carlson (Sequoia) So.

Lizzie Gaddini (Sequoia) Jr.

Lauren Tierney (Carlmont) Sr.

Mia Hogan (Carlmont) Jr.

Ally Laglinais (Burlingame) Fr.

Danika Ferguson (Hillsdale) Jr.

Brianna Tokioka (Hillsdale) Sr.

Neilani Hoeft (Woodside) Sr.

-

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Foothill Division

Most Valuable Player: Shreya Dixit (Harker) Sr.

B First Team==

Elisa Merten (Menlo School) Sr.

Doreene Kang (Harker) Jr.

Victoria Garrick (Sacred Heart Prep) Sr.

Kijana Best (Mercy-SF) Sr.

Payton Mack (Menlo School) Jr.

Lida Vandermeer (Menlo School) Sr.

Madeline Johnson (Castilleja) Jr.

Second Team

Amelia Smith (Notre Dame-SJ) So.

Analyn Abad (Mercy-SF) Sr.

Shannon Richardson (Harker) Jr.

Natalie Marshall (Sacred Heart Prep) Sr.

Jessica Houghton (Menlo School) So.

Jacquelyn Yee (Mercy-SF) Jr.

Taylor McNeil (Mercy-SF) Sr.

Honorable Mention

Jorden Schreeder (Sacred Heart Prep) Jr.

Caroline Chmielewski-Anders (Notre Dame-SJ) So.

Jennifer DiSanto (Castilleja) Sr.

Rachel Cheng (Harker) So.

Jackie Chen (Harker) Jr.

-

Skyline Division

Most Valuable Player: Louise Hardiman (Mercy-Burlingame) So.

First Team

Mehra den Braven (Pinewood) Jr.

Angelica De (Crystal Springs) Jr.

Julia Ferraro (Mercy-Burlingame) Sr.

Andria Larratt (Mercy-Burlingame) Sr.

Milan Loiacono (King's Academy) Sr.

Rose Gold (Crystal Springs) Sr.

Tehmi den Braven (Pinewood) Jr.

Second Team

Esi Thompson (Eastside Prep) Sr.

Allie Lum (Crystal Springs) Sr.

Samantha Sargent (Priory) Fr.

Claire Hardiman (Mercy-Burlingame) Sr.

Julie Alas (King's Academy) Sr.

Maddie Escher (Pinewood) Fr.

Sabrina Santo (Mercy-Burlingame) Sr.

Honorable Mention

Kathleen Dougherty (Mercy-Burlingame) Sr.

Sam Bares (Pinewood) Fr.

Sydney Stratford (Pinewood) Jr.

Maddie Clay (Crystal Springs) Sr.

Autumn Aubrey (King's Academy) So.

Sarah Byrne (King's Academy) Jr.

Abigail Sylvester (Eastside Prep) Sr.

(All-league teams are selected by the coaches)

— Palo Alto Online Sports

Comments

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

He said – she said – who is lying? Justice Brett Kavanaugh or PA resident Christine Ford
By Diana Diamond | 69 comments | 4,576 views

Global Warming Diet
By Laura Stec | 6 comments | 1,396 views

Couples: "Taming Your Gremlin" by Richard Carson
By Chandrama Anderson | 0 comments | 1,319 views

Preparing for kindergarten
By Cheryl Bac | 0 comments | 754 views

Let's Talk Internships
By John Raftrey and Lori McCormick | 0 comments | 572 views

 

Race is tomorrow!

​On Friday, September 21, join us at the Palo Alto Baylands for a 5K walk, 5K run, 10K run, or—for the first time—half marathon! All proceeds benefit local nonprofits serving children and families.

Learn More