Sports

2014 girls all-league tennis teams

 

ALL-PAL BAY DIVISION

First Team

Lanie Van Linge (Menlo-Atherton) Fr.

Sami Andrew (Menlo-Atherton) Sr.

Julia Marks (Menlo-Atherton) Fr.

Veronika Dvorak (Carlmont) Sr.

Mar Burgueno (Carlmont) Jr.

Mariko Iinuma (Hillsdale) Sr.

Second Team

Sadie Rhen (Sequoia) Jr.

Nia Walton (Sequoia) Jr.

Monica Chanda (Woodside) Sr.

Kathy Li (Hillsdale) So.

Morgan Watson (Carlmont) Jr.

Sagricka Jawadi (Aragon) So.

Aida Lowe (San Mateo) Fr.

Michelle Kwon (San Mateo) Jr.

Loren Young (San Mateo) Fr.

Emily Chang (San Mateo) Fr.

Natalie Somers (Burlingame) Jr.

Sarah Sinatra (Burlingame) Jr.

Cassidy Sobe (Carlmont) Jr.

Pareesa Darafshi (Carlmont) Sr.

Snehal Pandey (Carlmont) So.

Julia Chang (Menlo-Atherton) So.

Taylor Noble (Menlo-Atherton) Sr.

Caroline Kelly (Menlo-Atherton) Sr.

Laila Volpe (Menlo-Atherton) Sr.

Amelia Tiemann (Menlo-Atherton) Sr.

Salley Carlson (Menlo-Atherton) Sr.

Amanda Scandalios (Menlo-Atherton) Jr.

-

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Foothill Division

Most Valuable Player: Sara Choy (Sacred Heart Prep) Sr.

First Team

Elizabeth Yao (Menlo School)

Alice Yao (Menlo School)

Georgia Anderson (Menlo School)

Sadie Bronk (Menlo School)

Mia McConnell (Menlo School)

Celeste Woloshyn (Castilleja)

Wallis Hess (Castilleja)

Melina Stavropoulos (Sacred Heart Prep)

Arden Hu (Harker)

Elizabeth Schick (Harker)

Second Team

Elika Eshgni (Menlo School)

Melissa Tran (Menlo School)

Schuyler Tilney-Volk (Menlo School)

Tara Ritchey (Sacred Heart Prep)

Era Iyer (Harker)

Gloria Guo (Harker)

Connie Miao (Harker)

Nike Flamen (Castilleja)

Julia McKay (Castilleja)

Tia Lee (King's Academy)

Honorable Mention

Kathryn Wilson (Menlo School)

Kaitlin Hao (Menlo School)

Courtney Schulz (Crystal Springs)

Hannah Maluth (Crystal Springs)

Anna Verwillow (Castilleja)

Megan Colford (Castilleja)

Rosie Crisman (Castilleja)

Alisa Bahri (Harker)

Maya Valluru (Harker)

Lauren Trihy (Sacred Heart Prep)

-

Skyline Division

Co-Most Valuable Player: Julia Owens (Pinewood); Vi-Van Nguyen (Notre Dame-SJ)

First Team

Kacsey Walsh (Priory)

Leah Hess (Pinewood)

Hannah Manheim (Pinewood)

Kelsey Morris (Notre Dame-SJ)

Melissa Yutrzenka (Notre Dame-SJ)

Delara Fotovatjah (Priory)

Second Team

Karina Uppal (Pinewood)

Franchesco Faoro (Mercy-Burlingame)

Samantha Kotmer (Mercy-Burlingame)

Jacqueline Fukomoto (Mercy-SF)

Brittany Steinway (Mercy-SF)

Annalina Martinez (Mercy-SF)

Maddy Drogy (Notre Dame-SJ)

Jacey Reed (Priory)

Eva Yavorkovsky (Notre Dame-SJ)

(Honorable Mention not selected)

— Palo Alto Online Sports

We can't do it without you.
Support local journalism.

Comments

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

Don't be the last to know

Get the latest headlines sent straight to your inbox every day.

First Sunnyvale, then Australia: Mountain View's Le Plonc plots expansion
By Elena Kadvany | 1 comment | 2,477 views

Juggling Renewables
By Sherry Listgarten | 35 comments | 1,981 views

Premarital and Couples: Living as Roommates?
By Chandrama Anderson | 2 comments | 1,430 views

Homestead Faire at Hidden Villa 4/27
By Laura Stec | 2 comments | 789 views

A trial run
By Cheryl Bac | 0 comments | 541 views

 

Vote now!

It's time once again to cast your vote for the best places to eat, drink, shop and spend time in Palo Alto. Voting is open now through May 27. Watch for the results of our 2019 Best Of contest on Friday, July 19.

Vote