Sports

Complete 2013 boys' fall all-league teams

 

2013 BOYS' FALL ALL-LEAGUE TEAMS

CROSS COUNTRY

ALL-PENINSULA ATHLETIC LEAGUE

(Based on placing in league finals)

1, Logan Marshall (Half Moon Bay) Sr.; 2, Michael Bereket (Carlmont) Sr.; 3, Mark Vingralek (Carlmont) Jr.; 4, Owen Lee (Carlmont) Jr.; 5, Ryan Dimick (Carlmont) Sr.; 6, Zach Plante (Menlo-Atherton) Sr.; 7, Gerardo Castro (El Camino) Sr.; 8, James Schulte (Carlmont) Sr.; 9, Graham Faust (Half Moon Bay) So.; 10, Anwar Alghaithy (Westmoor) Jr.; 11, Ryan McAuliffe (Aragon) So.; 12, Michael Ward (Terra Nova), Sr.; 13, Johain Ounadjela (Carlmont) Jr.; 14, Chris Jacobson (Half Moon Bay) Sr.; 15, Charlie Utecht (Sequoia) Jr.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Runner: Corey Gonzalez (Harker)

First Team

Daniel Hill (Sacred Heart Prep); Ross Corey (Priory); Preston Lam (Crystal Springs); Sasha Novitsky (Sacred Heart Prep); Yumeto Shigihara (Crystal Springs); Chris Gregory (Priory); Johnny Trudelle (Priory)

Second Team

Abin Thomas (King's Academy); Carter Kremer (Sacred Heart Prep); Isaiah Scott (King's Academy); Derek Field (King's Academy); Brandon Chu (Crystal Springs); Javier Rojas (Crystal Springs); Daniel O'Neill (King's Academy)

Honorable Mention

Brett Anstrom (Sacred Heart Prep); Dennis Mandudzo (Menlo School); August Howell (Sacred Heart Prep); Zachary Cherian (Crystal Springs); Hugo Pegley (Crystal Springs); Marcus Niksa (Crystal Springs); Tyler Schoenduve (King's Academy); Robert Screven (Priory); Peter Rosston (Menlo School); Matthew Wan (Menlo School); Rahul Balakrishnan (Harker); Rahul Sridhar (Harker)

FOOTBALL

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Co-Most Valuable Players: Keller Chryst (Palo Alto Sr. QB and Delshawn Mitchell (Wilcox) Sr. RB

MVP Offense: Squally Canada (Milpitas) Sr. RB

MVP Defense: Sione Finefeuiaki (Wilcox) Sr. LB

MVP Lineman: Jimmy Leatiota (Wilcox) Sr. OL

Outstanding Offensive Lineman: Vita Musika (Milpitas) Jr.

Outstanding Defensive Lineman: Jason Scrempos (Milpitas) Jr.

Outstanding Quarterback: Jonathan Walters (Saratoga) Sr.

Outstanding Running Back: Joey Wood (Los Gatos) Jr.

Outstanding Wide Receiver: Tre Hartley (Milpitas) Sr.

Outstanding Tight End: Tully McCalister (Palo Alto) Sr.

Outstanding Inside Linebacker: Andrew Frick (Palo Alto) Sr.

Outstanding Outside Linebacker: Benito Serrano (Wilcox) Sr.

Outstanding Defensive Back: Cory Olivet (Los Gatos) Sr.

Outstanding Utility: Anthony Avery (Mountain View)

Outstanding Kicker: Logan Chapman (Los Gatos) Sr.

Co-Senior of the Year: Malcolm Davis (Palo Alto) WR/DB and Kenny Dipko (Wilcox) QB

Junior of the Year: Solomon Foketi (Milpitas) LB

Sophomore of the Year: Eli Givens (Palo Alto) WR

First Team

Quarterback: Ronnie Reed (Milpitas) Sr.; Nick Bawden (Los Gatos) Sr.

Running Back: Savion Black (Milpitas) Jr.; Isiah Jackson (Mountain View); Jacob Marr (Saratoga) Sr.; Keneen Smith (Santa Clara) Sr.; Devaunte Sanches (Fremont) Jr.

Wide Receiver: Christian Rita (Milpitas) Jr.; Keensean Johnson (Palo Alto) Sr.; Austin Johnson (Mountain View); Grant Faylor (Saratoga) Sr.; Joey Mederios (Saratoga) Jr.; Dominick Bailey (Wilcox) Sr.

Tight End: Frank Kapp (Mountain View); Jake Kenney (Wilcox) So.; Cody Marshal (Los Gatos) Sr.

Offensive Line: Mikey Saybe (Milpitas) Sr.; Uate Mataele (Milpitas) Jr.; Christian Haangana (Milpitas) So.; Jack Anderson (Palo Alto) Sr.; Justin Rittman (Palo Alto) Sr.; Afa Prescott (Fremont) Jr.; Clark Rothenberg (Saratoga) Sr.; Jonathan Herrera (Wilcox) Jr.; Jack Jarigan (Los Gatos) Jr.; Andrew Hillard (Los Gatos) Sr.; Brandon Ross (Los Gatos) Sr.

Defensive Back: Ken Wu (Saratoga); David Kruskamp (Milpitas) Sr.; Duane Jones (Milpitas) Jr.; Joey Mederios (Saratoga) Jr.; Manu Turituri (Wilcox) So.; Cory Barraclough (Wilcox) Sr.; Cole Wisecarver (Los Gatos) Sr.; Matthew Wilcox (Los Gatos) Jr.

Linebacker: Cole Poffenbarger (Milpitas) Jr.; Jake Butters (Mountain View); Sam Kanongata (Fremont) Jr.; Davis Berryhill (Saratoga) Sr.; Jake Tittle (Los Gatos) Sr.; Cameron Ackerman (Los Gatos) Sr.

Defensive Line: Sii Mataele (Milpitas) So.; Mike Fitzsimmons (Saratoga) Sr.; Justin Wright (Wilcox) Sr.; Jonathon Pohaha (Wilcox) Jr.; Bailey McNally (Los GAtos) Sr.; CJ Hibbits (Los Gatos) Jr.; Brendan Ross (Los Gatos) Jr.; Nikita Klochko (Santa Clara) Sr.

Utility: Jacob Camp (Santa Clara); Adam Garza (Santa Clara)

Kicker: Leo Hernandez (Santa Clara) Sr.

ALL-SCVAL EL CAMINO DIVISION

Co-Most Valuable Players: Derek Rositas (Homestead) Sr. RB/LB and Justin Cena (Monta Vista) Sr. RB/LB

MVP Offense: Ryan Allenmandi (Homestead) Jr. RB

Co-MVP Defense: Faris Karaborni (Monta Vista) Sr. LB and Tijani Karaborni (Monta Vist) Sr. LB

MVP Lineman: Ofisa Pati (Los Altos) Sr.

Outstanding Offensive Lineman: Kyle Barry (Monta Vista) Sr.

Outstanding Defensive Lineman: Joseph Chang (Lynbrook) Sr.

Outstanding Quarterback: Jerome Holloway (Homestead) So.

Outstanding Running Back: Sean Lanoza (Los Altos) Jr.

Outstanding Wide Receiver: Victor Puiz (Los Altos) Sr.

Outstanding Tight End: Max Wilber (Los Altos) Sr.

Co-Outstanding Defensive End: Sam Nastari (Monta Vista Jr. and Dakota Kratzer (Los Altos) Sr.

Outstanding Outside Linebacker: Dietrich Sweat (Gunn) Jr.

Outstanding Inside Linebacker: David Park (Cupertino) Sr.

Outstanding Defensive Back: Jonathan Chang (Lynbrook) Jr.

Outstanding Senior: Christopher Lanman (Los Altos) QB

Outstanding Junior: Max McCann (Monta Vista) RB/LB

Outstanding Sophomore: Anthony Pozzetti (Cupertino) QB/DB

Outstanding Freshman: Tonga Keti (Los Altos) OL/DL

First Team

Quarterback: Ryan Manley (Monta Vista)

Running Back: Tim Cheng (Homestead) Sr.; Jason Larsh (Lynbrook) Sr.; Sean Lydster (Gunn) Sr.

Wide Receiver: Nathan Duong (Cupertino) Sr.; Bryan Erickson (Homestead) Sr.; Patrick McColl (Los Altos) Jr.

Tight End: Joseph Faria (Homestead) Jr.; Dylan Schultz (Cupertino) Jr.

Offensive Line: Jessie Arreola (Cupertino) Sr.; Noe Barajas (Homestead) Jr.; Nolan Hurtado (Monta Vista) Jr.; Fred Li (Gunn) Jr.; Tristian Salvador (Monta Vista) Sr.; Aaron Siminson (Lynbrook) Sr.; Michael Strahan (Cupertino) Sr.; Josh Williams (Los Altos) Sr.

Defensive Back: Kyle Avvakumovits (Cupertino) Jr.; Mateo Manjarrez (Homestead) Sr.; Justin Miller (Homestead) Jr.; Milanko Plavsic (Monta Vista) Sr.; John Rak (Homestead) Jr.

Inside Linebacker: David Almas (Homestead) Sr.; Carlo Isola (Lynbrook) Sr.; Forrest Larson (Gunn) Jr.; Duke Myers (Los Altos) Sr.

Outside Linebacker: Max Chiew (Gunn) Jr.; Justin Marengo (Homestead) Sr.; Alex Zee (Lynbrook) Sr.

Defensive End: Julian Arndt (Lynbrook) Sr.; Won Lee (Monta Vista) Sr.

Defensive Line: Jake Cervantes (Homestead) Jr.; Justin Cheng (Cupertino) Sr.; Daniel Grinberg (Lynbrook) Jr.; Thomas Holm (Homestead) Sr.; Anthony Tung (Cupertino) Sr.

Utility: Eric Day (Lynbrook) Sr.

Kicker: Matt Schonher (Los Altos) Jr.

ALL-PAL BAY DIVISION

Co-Offensive Players of the Year: Jack Heneghan (Menlo School) Sr. QB; Anthony Gordon (Terra Nova) Jr. QB

Co-Defensive Players of the Year: Nick Pierotti (Terra Nova) Sr.; Ben Burr-Kirven (Sacred Heart Prep) Jr.

Utility Player of the Year: Isiah Nash (Menlo-Atherton) Sr. RB/LB

Special Teams Player of the Year: Ben Sehl (Sequoia) Sr.

Coaches of the Year: Mark Newton (Menlo School); Bill Gray (Terra Nova)

First Team Offense

Anthony Gordon (Terra Nova) Jr. QB; Jack Heneghan (Menlo School) Sr. QB; John Wallace (Terra Nova) Sr. RB; Andrew Segre (Sacred Heart Prep) Sr. RB; Isiah Nash (Menlo-Atherton) Sr. RB; Jaylend Jones (Terra Nova) Sr. WR; Domenic Ortisi (Terra Nova) Sr. WR; Peter Bouret (Menlo School) Sr. WB; Ryan Roberts (Menlo-Atherton) Sr. WR; Oliver Bucka (Menlo-Atherton) Sr. TE; Paul Noa (Terra Nova) Sr. OL; Patrick Finnigan (Sacred Heart Prep) Sr. OL; Alex Castro (Sacred Heart Prep) Sr. OL; Api Mane (Menlo-Atherton) Jr. OL; Adam Yecies (Menlo School Sr. OL; Matt Jenkins (Sequoia) Sr. PK

First Team Defense

Sam Auelua (Terra Nova) Sr. DL; David Melton (Terra Nova) Sr. DL; Nic Collazo (Sacred Heart Prep) Sr. DL; Enzo Santos (Menlo-Atherton) Sr. DL; Nick Pierotti (Terra Nova) Sr. LB; Ben Burr-Kirven (Sacred Heart Prep) Jr. LB; Brian Jaggers (Menlo-Atherton) Sr. LB; Noak Kawasaki (Sacred Heart Prep) Sr. DB; Travis Chambers (Menlo School) Sr. DB; Dylan Anderson (Sequoia) Sr. DB; Sam Stroud (Menlo-Atherton) Sr. DB; Ben Sehl (Sequoia) Sr. punter

ALL-MISSION TRAIL ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Will Latta (Priory) Sr.

Sportmanship Award: Gabe Bautista (Alma Heights Christian) Sr.

First Team

Tom Latta (Priory) Sr.; James McDaniel (Priory) Sr.; Michael Alcaraz (Trinity Christian) Sr.; Dre Perez (Trinity Christian) Sr.; Jack Sweat (Pinewood) Jr.; Aiden Lucero (Pinewood) So.; Gabe Bautista (Alma Heights Christian) Sr.; Ethan Henkens (Stuart Hall) Sr.

Second Team

Charlie Tidmarsh (Priory) Sr; Garrett Weber (Priory) Jr.; Brandon Zaringhalam (Priory) Sr.; Matt Novak (Trinity Christian) Sr.; Jon Hill (Trinity Christian) Sr.; Kevin Tracy (Pinewood) Sr.; Joshua Cayetano (Alma Heights Christian) Sr.; Marcos Galvan (Anzar) So.; Mena Otovo (North Valley Baptist) Jr.

WATER POLO

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Most Valuable Player: Coby Wayne (Gunn) Sr.

Most Valuable Goalie: Charlie Niehaus (Mountain View) Sr.

First Team

Ari Wayne (Gunn) Jr.; Christian Znidarsic (Gunn) So.; Anthony Zunino (Gunn) Jr. goalie; Justin Cooper (Gunn) Jr.; Sam Kelley (Palo Alto) Sr.; Lucas Novak (Palo Alto) Jr.; Jake Weinstein (Palo Alto) Sr.; Rey Castillo (Mountain View) Sr.; Matthew Dunn (Mountain View) Jr.; Colin Hong (Monta Vista) Sr.; Rishabh Hegdel (Lynbrook) Sr.; Matthwe Hendrix (Los Gatos) Sr.; Sam Lisbonne (Los Altos) Sr.

Jordan Stout (Los Altos) Sr.

Second Team

Matthew Lund (Lynbrook) Sr.; Gary Chen (Lynbrook) Sr.; JJ Kadifa (Palo Alto) Sr.; Quinn Hamilton (Gunn) Fr.; Samuel Lewis (Los Gatos) Jr.; Jackson Zeigler (Monta Vista) Sr.; Alex Paulsen (Mountain View); Ryan Seltzer (Lois Altos) Sr.; Randy Kenyon (Mountain View) Sr.

ALL-PAL BAY DIVISION

Most Valuable Player: Nick Bisconti (Menlo School) Jr.

Most Valuable Goalie: John Wilson (Menlo School) Sr.

First Team

Johnny Wilson (Menlo School) Sr.; Chris Xi (Menlo School) So.; Evan McClelland (Menlo-Atherton) Sr.; Jacob Bassin (Menlo-Atherton) Sr.; Nikola Kapamadzin (Carlmont) Sr.; Weston Avery (Menlo School) Jr.; Hans Brouwer (Menlo-Atherton) Sr.

Second Team

Andreas Katsis (Menlo School) Jr.; John Knox (Menlo-Atherton) Jr.; Gene Schreck (Carlmont) Sr.; Elias Sebti (Carlmont) Jr.; George Archbold (Sequoia) Sr.; Will Lowdon (Burlingame) So.; Griffin Tietz (Aragon) Sr.

Honorable Mention

Ryan Hammarskjold (Menlo School) Sr.; Jorge Pont (Menlo-Atherton) So.; Simeon Giverts (Carlmont) Sr.; Eric Bittner (Sequoia) Sr.; Jed Rosen (Burlingame) Jr.; Nathan Rurtenberg (Aragon) Jr.

ALL-PAL OCEAN DIVISION

Co-Most Valuable Players: Grant Peel (Mills) So. And Kevin Hoffert (Hillsdale) Sr.

Most Valuable Goalie: Anthony Pappas (Hillsdale) Sr.

First Team

Javier Rosas (Hillsdale) Sr.; Eric Rudberg (Hillsdale) Sr.; Clifford Shaw (Mills) Sr.; Jacob Ng (Mills) So.; Garrett Kem (Half Moon Bay) Jr.; Devin Johnson (Terra Nova) Sr.; William Xu (Priory) Sr.

Second Team

Curtis Cassin (Hillsdale) So.; Zane Girouard (Mills) Fr.; Jackson Crane (Half Moon Bay) Jr.; Malcolm Feix (Half Moon Bay) So.; Aaron Sturtevant (Terra Nova) Sr.; Leo Franco Munoz (Woodside) So.; Scott Harris (Priory) So.; Perry Liu (San Mateo) Sr.; Marcus Rabara (Capuchino) So.

Honorable Mention

Thomas Durnat (Hillsdale) Sr.; Danile Yu (Mills) Jr.; Anthonu Obester (Half Moon Bay) Sr.; Kyle Kehoe (Terra Nova) Sr.; Mitchell Martin (Woodside) Jr.; Brooks Royals (Priory); Danny Pantuso (San Mateo) Jr.

All-WEST CATHOLIC ATHLETIC LEAGUE

(In order of voting)

First Team

Harrison Enright (Sacred Heart Prep) Sr.; Nelson Perla-Ward (Sacred Heart Prep) Jr.; Will Conner (Sacred Heart Prep) Jr.; Michael Swart (Sacred Heart Prep) Jr.; Michael Blach (Bellarmine) Sr.; Rico Burke (Bellarmine) Sr.; Jack Turner (Bellarmine) Sr.; Shawn Welch (St. Francis) Sr.; Adam Antony (St. Francis) Sr.; Reilley May (St. Ignatius) Sr.; Max Schaum (St. Ignatius) Sr.; Joe Kmak (Serra) Jr.; Brian Roush (Valley Christian) Sr.

Second Team

Chris Hinrichs (Sacred Heart Prep) Sr.; Philippe Marco (Sacred Heart Prep) Sr.; Zack Zamecki (Serra) Sr.; Jeremy Hitchcock (Serra) Sr.; Conor Hehir (Bellarmine) Sr.; Riley Preston (Bellarmine) Sr.; Kyle Phalen (Mitty) Sr.; Trevor Raisch (St. Francis) Jr.; Sean Elmurib (St. Francis) Jr.;

Zack Lowenstein (Valley Christian) Sr.; Michael Hoefling (Valley Christian) Sr.; Charlie May (St. Ignatius) So.; Sheldon Boboff (St. Ignatius) So.

(All-league teams are selected by the coaches)

— Palo Alto Online Sports

Comments

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

Coffeebar opens in Menlo Park
By Elena Kadvany | 2 comments | 5,258 views

Couples: So You Married Mom or Dad . . .
By Chandrama Anderson | 0 comments | 838 views

Spring College Fairs
By John Raftrey and Lori McCormick | 0 comments | 784 views

The Cost of Service
By Aldis Petriceks | 0 comments | 341 views