Sports

Menlo-Atherton, Menlo take No. 1 seeds into CCS volleyball

The Menlo School and Menlo-Atherton girls received No. 1 seeds in their respective divisions for the Central Coast Section volleyball playoffs that begin this week.

The Bears (20-9) will defend their section title in Division I while the Knights (26-5) will seek a long-awaited one in Division IV.

2013 CCS VOLLEYBALL PLAYOFFS

(All matches at 7 p.m.)

DIVISION I

Help sustain the local news you depend on.

Your contribution matters. Become a member today.

Join

Wednesday's first round

No. 7 Gunn (14-14) at No. 10 Oak Grove (18-11)

No. 9 Cupertino (23-12) at No. 8 Santa Teresa (18-13)

Saturday's quarterfinals

No. 6 Carlmont (21-10) at No. 3 Salinas (21-9)

Stay informed

Get the latest local news and information sent straight to your inbox.

Stay informed

Get the latest local news and information sent straight to your inbox.

Gunn or Oak Grove at No. 2 Homestead (23-7)

No. 5 Palo Alto (22-9) at No. 4 San Benito (24-12)

Cupertino or Santa Teresa at No. 1 Menlo-Atherton (20-9), 10 a.m. (time change due to conflict in evening)

DIVISION II

Wednesday's first round

No. 11 Branham (15-14) at No. 6 Woodside (21-11)

No. 10 St. Ignatius (18-15) at No. 7 Los Gatos (20-12)

No. 12 Aragon (22-14) at No. 5 Westmont (28-5)

No. 13 Sobrato (11-4) at No. 4 Presentation (19-13)

No. 9 Lynbrook (19-10) at No. 8 Leland (20-7)

Saturday's quarterfinals

Branham or Woodside at No. 3 St. Francis (23-12)

St. Ignatius or Los Gatos at No. 2 Los Altos (30-5)

Aragon or Westmont vs. Sobrato or Presentation

Lynbrook or Leland at No. 1 Archbishop Mitty (32-4)

DIVISION III

Wednesday's first round

No. 7 Hillsdale (14-16) at No. 10 Del Mar (14-8)

No. 9 Terra Nova (20-2) at No. 8 Notre Dame-San Jose (16-17)

Saturday's quarterfinals

No. 6 Saratoga (18-11) vs. No. 3 Burlingame (19-11) at Capuchino High

Hillsdale or Del Mar at No. 2 Sacred Heart Cathedral (26-7)

No. 5 South San Francisco (18-14) at No. 4 Aptos (24-8)

Terra Nova or Notre Dame-San Jose at No. 1 Valley Christian (28-7)

DIVISION IV

Wednesday's first round

No. 6 Sacred Heart Prep (20-10) at No. 11 Monte Vista Christian (21-9)

No. 10 Mercy-San Francisco (16-17) at No. 7 Santa Catalina (20-3)

No. 12 Harbor (16-17) at No. 5 Castilleja (18-12)

No. 4 Harker (12-11) at No. 13 Carmel (22-10)

No. 8 Notre Dame-Belmont (18-12) at No. 9 King City (24-5)

Saturday's quarterfinals

Sacred Heart Prep or Monte Vista Christian at No. 3 Soquel (19-6)

Mercy-San Francisco or Santa Catalina at No. 2 Notre Dame Salinas (22-8)

Harbor or Castilleja vs. Harker or Carmel

Notre Dame-Belmont or King City at No. 1 Menlo (26-5)

DIVISION V

Thursday's quarterfinal

No. 8 Jewish Community (14-4) at No. 1 Mt. Madonna (7-17)

Saturday's quarterfinals

No. 6 Trinity Christian (14-7) at No. 3 Pinewood (13-11)

No. 7 Alma Heights (13-13) at No. 2 Woodside Priory (13-12)

No. 5 St. Thomas More (19-9) at No. 4 Crystal Springs Uplands (13-15)

Craving a new voice in Peninsula dining?

Sign up for the Peninsula Foodist newsletter.

Sign up now

Follow Palo Alto Online and the Palo Alto Weekly on Twitter @paloaltoweekly, Facebook and on Instagram @paloaltoonline for breaking news, local events, photos, videos and more.

Menlo-Atherton, Menlo take No. 1 seeds into CCS volleyball

Uploaded: Sun, Nov 10, 2013, 4:08 pm

The Menlo School and Menlo-Atherton girls received No. 1 seeds in their respective divisions for the Central Coast Section volleyball playoffs that begin this week.

The Bears (20-9) will defend their section title in Division I while the Knights (26-5) will seek a long-awaited one in Division IV.

2013 CCS VOLLEYBALL PLAYOFFS

(All matches at 7 p.m.)

DIVISION I

Wednesday's first round

No. 7 Gunn (14-14) at No. 10 Oak Grove (18-11)

No. 9 Cupertino (23-12) at No. 8 Santa Teresa (18-13)

Saturday's quarterfinals

No. 6 Carlmont (21-10) at No. 3 Salinas (21-9)

Gunn or Oak Grove at No. 2 Homestead (23-7)

No. 5 Palo Alto (22-9) at No. 4 San Benito (24-12)

Cupertino or Santa Teresa at No. 1 Menlo-Atherton (20-9), 10 a.m. (time change due to conflict in evening)

DIVISION II

Wednesday's first round

No. 11 Branham (15-14) at No. 6 Woodside (21-11)

No. 10 St. Ignatius (18-15) at No. 7 Los Gatos (20-12)

No. 12 Aragon (22-14) at No. 5 Westmont (28-5)

No. 13 Sobrato (11-4) at No. 4 Presentation (19-13)

No. 9 Lynbrook (19-10) at No. 8 Leland (20-7)

Saturday's quarterfinals

Branham or Woodside at No. 3 St. Francis (23-12)

St. Ignatius or Los Gatos at No. 2 Los Altos (30-5)

Aragon or Westmont vs. Sobrato or Presentation

Lynbrook or Leland at No. 1 Archbishop Mitty (32-4)

DIVISION III

Wednesday's first round

No. 7 Hillsdale (14-16) at No. 10 Del Mar (14-8)

No. 9 Terra Nova (20-2) at No. 8 Notre Dame-San Jose (16-17)

Saturday's quarterfinals

No. 6 Saratoga (18-11) vs. No. 3 Burlingame (19-11) at Capuchino High

Hillsdale or Del Mar at No. 2 Sacred Heart Cathedral (26-7)

No. 5 South San Francisco (18-14) at No. 4 Aptos (24-8)

Terra Nova or Notre Dame-San Jose at No. 1 Valley Christian (28-7)

DIVISION IV

Wednesday's first round

No. 6 Sacred Heart Prep (20-10) at No. 11 Monte Vista Christian (21-9)

No. 10 Mercy-San Francisco (16-17) at No. 7 Santa Catalina (20-3)

No. 12 Harbor (16-17) at No. 5 Castilleja (18-12)

No. 4 Harker (12-11) at No. 13 Carmel (22-10)

No. 8 Notre Dame-Belmont (18-12) at No. 9 King City (24-5)

Saturday's quarterfinals

Sacred Heart Prep or Monte Vista Christian at No. 3 Soquel (19-6)

Mercy-San Francisco or Santa Catalina at No. 2 Notre Dame Salinas (22-8)

Harbor or Castilleja vs. Harker or Carmel

Notre Dame-Belmont or King City at No. 1 Menlo (26-5)

DIVISION V

Thursday's quarterfinal

No. 8 Jewish Community (14-4) at No. 1 Mt. Madonna (7-17)

Saturday's quarterfinals

No. 6 Trinity Christian (14-7) at No. 3 Pinewood (13-11)

No. 7 Alma Heights (13-13) at No. 2 Woodside Priory (13-12)

No. 5 St. Thomas More (19-9) at No. 4 Crystal Springs Uplands (13-15)

Comments

Post a comment

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.