Sports

2013 boys' spring all-league teams

2013 BOYS' SPRING ALL-LEAGUE TEAMS

BASEBALL

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Most Valuable Player: Stevie Berman (Saratoga) Sr. catcher

First Team

Davis Berryhill (Saratoga) Jr. OF

Stephen Ruff (Saratoga) Sr. INF

Kyle Dozier (Saratoga) Sr. OF

Garrett Cuik (Wilcox) Sr. pitcher

Andrew Najeeb-Brush (Wilcox) Jr. pitcher

Nick Molina (Wilcox) Sr. INF

Drew Strotman (Homestead) Jr. pitcher

Lane Robinette (Homestead) Jr. catcher

Cole Lang (Homestead) Sr. OF/P

Danny Erlich (Palo Alto) Jr. pitcher

Rohit Ramkumar (Palo Alto) Sr. pitcher

James Foug (Palo Alto) Sr. OF

Austin Poore (Palo Alto) Sr. OF

Isaac Feldstein (Palo Alto) Sr. utility

Steve McClain (Los Altos) So. INF

Thomas Kelleher (Los Altos) Sr. OF

Second Team

Max Wilber (Los Altos) Jr. catcher

Matt Munoz (Mountain View) Sr. OF

Nick Lillie (Mountain View) Sr. INF

Rinaldo Tompkins (Santa Clara) Sr. P/INF

Chris Rea (Gunn) Sr. P/INF

Kevin Sharp (Gunn) Sr. P/INF

Michael Strong (Palo Alto) Sr. INF

Jack Cleasby (Palo Alto) Jr. INF

Yuki Umeda (Homestead) Sr. INF

Lorenzo Martinez (Wilcox) Jr. catcher

Trevor Hanks (Saratoga) Sr. INF

Oliver Paur (Saratoga) Sr. pitcher

ALL-PAL BAY DIVISION

Player of the Year: Armando Fajardo (Hillsdale) Sr.

Pitcher of the Year: Thomas Caulfield (Burlingame) Sr.

First Team

Greg Hubbell (Carlmont) Sr. pitcher

Erik Amundson (Menlo-Atheron) Jr. pitcher

Grant Goodman (Burlingame) Sr. pitcher

Jonathan Corvello (Carlmont) Sr. catcher

Brett Berghammer (Half Moon Bay) Jr. OF

Michael Franco Jr. (Burlingame) Sr. OF

Jacob Martinez (Terra Nova) Jr. OF

Philip Caulfield (Burlingame) Sr. INF

Conner Wallace (Hillsdale) Jr. INF

Anthony Gordon (Terra Nova) So. INF

Jaek Steenvoorde (Caputchino) Sr. INF

Conner Ching (Aragon) Sr. INF

Matt Seubert (Carlmont) Jr. utility

Jian Lee (Burlingame) Sr. DH

Second Team

Matthew McGarry (Menlo-Atherton) So. Pitcher

Ray Falk (Terra Nova) So. Pitcher

Taran Poss (Hillsdale) Jr. catcher

Kai Haake (Carlmont) Sr. OF

DeAndre Hernandez (Capuchino) Sr. OF

Andre Perkins (Aragon) Jr. OF

Cole Watts (Half Moon Bay) Sr. OF

Vince Arobio (Burlingame) Sr. INF

Kyle Patterson (Capuchino) Jr. INF

Eddie Cecchi (Capuchino) Sr. INF

Joe Galea (Capuchino) So. INF

Alex Aguiar (Menlo-Atherton) Sr. INF

Aldo Severson (Aragon) Sr. utility

Peter Bacich (Half Moon Bay) Sr. utility

Brett Moriarty (Menlo-Atherton) Jr. DH

Honorable Mention

Matt LaDouceur (Menlo-Atherton) Sr.

Andrew Kennedy (Burlingame) So.

Andrew Bruicardi (Burlingame) Sr.

Kurtis Casperson (Terra Nova) Sr.

Rory McDaid (Capuchino) Jr.

Peter Richardson (Half Moon Bay) Sr.

Tom Howell (Half Moon Bay) Sr.

Mike Rupert (Half Moon Bay) Jr.

Steven Hughes (Aragon) Jr.

Aaron Pleschner (Carlmont) So.

Aaron Albaum (Carlmont) So.

Tanner Westmorland (Carlmont) Sr.

Emmitt Whitfield (Hillsdale) Sr.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Austin Marcus (Menlo School)

First Team

Kevin Cali (Harker)

Mike Covell (Sacred Heart Prep)

Mikey Diekroeger (Menlo School)

Adam Greenstein (Menlo School)

Zachery Hansen (King's Academy)

Cole March (Sacred Heart Prep)

Jack Redman (Menlo School)

Josh Rose (Pinewood)

Anthony Sabel (King's Academy)

Nick Sinchek (Sacred Heart Prep)

Graham Stratford (Menlo School)

Tyler VauDell (Sacred Heart Prep)

Second Team

Parker Andrews (King's Academy)

John Antonicic (King's Academy)

Chris Atkeson (Menlo School)

Sam Crowder (Menlo School)

Dylan Dreyer (Pinewood)

Brad Gritsch (Sacred Heart Prep)

Will King (Menlo School)

Owen Lewis (Pinewood)

Jared Lucian (Menlo School)

Will Nahmens (Sacred Heart Prep)

Christian Pluchar (Menlo School)

James Wilson (King's Academy)

Honorable Mention

Alex Bierman (Crystal Springs)

Sam Carp (Pinewood)

Zack Clinger (King's Academy)

Drew Goldstein (Harker)

Ryan Knotts (Pinewood)

Hank Robson (Sacred Heart Prep)

AJ Sato (King's Academy)

Michael Svozil (King's Academy)

GOLF

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

(based on league rankings)

Robbie Parden (Saratoga)

Avinash Sharma (Gunn)

Grant Raffel (Palo Alto)

Patrick Fuery (Palo Alto)

Lucas Harjono (Monta Vista)

Trevor Hacker (Los Gatos)

Anson Cheng (Gunn)

Grace Park (Cupertino)

Christian Galvin (Saratoga)

Alex Hwang (Palo Alto)

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Andrew Buchanan (Menlo School) Sr.

First Team

Derek Ackerman (Sacred Heart Prep)

Colton Bares (Pinewood)

Shrish Dwivedi (Harker)

Rashad Jaymes (Crystal Springs)

Bradley Knox (Sacred Heart Prep)

Maverick McNealy (Harker)

Ethan Wong (Menlo School)

Second Team

Riley Burgess (Menlo School)

Andrew Capin (Pinewood)

Max Garnick (Menlo School)

Trevor Hernstadt (Pinewood)

Jeff Herr (Menlo School)

William Hsieh (Menlo School)

Bradley Keller (Sacred Heart Prep)

Taylor Oliver (Sacred Heart Prep)

Honorable Mention

Allison Beers (Pinewood)

Chris Chang (Harker)

Karan Das-Grande (Harker)

Sam Grinis (King's Academy)

Christina Park (Crystal Springs)

Kyle Roter (Harker)

LACROSSE

SCVAL DE ANZA DIVISION

Coach of the Year

Steven Kryger (Menlo-Atherton)

First Team

Jonny Glazier (Palo Alto) Sr. attack

Frankie Hattler (Sacred Heart Prep) Jr. attack

Duncan McGinnis (Menlo-Atherton) Jr. attack

Wiley Osborne (Menlo School) Sr. attack

Andrew Daschbach (Sacred Heart Prep) Fr. midfield

Sean Mayle (Sacred Heart Prep) Jr. midfield

Keifer O'Hara (Menlo-Atherton) Sr. midfield

Nick Schlein (Menlo-Atherton) Jr. midfield

Oliver Bucka (Menlo-Atherton) Jr. defense

Nick Mullen (Menlo-Atherton) Sr. defense

Cameron Webb (Burlingame) Sr. defense

PJ Titterton (Menlo-Atherton) Sr. LSM

Chris Mark (Burlingame) Sr. face off

Austin Appleton (Sacred Heart Prep) So. goalie

Second Team

Drew Uphoff (Menlo-Atherton) Sr. attack

Noah Kawasaki (Sacred Heart Prep) Jr. attack

Jordan Gans (Palo Alto) Jr. midfield

Chris Mark (Burlingame) Sr. midfield

Walker Mees (Palo Alto) Sr. midfield

Brian White (Sacred Heart Prep) Jr. midfield

Alex Castro (Sacred Heart Prep) Jr. defense

Patrick Finnigan (Sacred Heart Prep) Jr. defnse

James Harrison (Palo Alto) Jr. defense

Nikolai de Saint Andrieu (Sacred Heart Prep) Sr. LSM

Drew Uphoff (Menlo-Atherton) Sr. face off

Luc McNally (Menlo School) Sr. goalie

Honorable Mention

Calvin Lau (Burlingame) Sr. attack

Garrett Painter (Los Gatos) Sr. attack

Gabe Sheehand (Los Gatos) Sr. midfield

Peyton Uphoff (Menlo-Atherton) So. Defense

Griffin Waymire (Menlo-Atherton Jr. goalie

Matt Bradley (Menlo School) Sr. midfield

Matt Ford (Mountain View) Jr. goialie

Connor Keane (Mountain View) So. Defense

Skylar Anderson (Palo Alto) Sr. midfield

Scotty Bara (Palo Alto) Sr. defense

Andrew Eifert (Sacred Heart Prep) Sr. attack

SWIMMING

WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Outstanding: Alex Luh (King's Academy)

First Team

Will Conner (Sacred Heart Prep)

Harrison Enright (Sacred Heart Prep)

Chris Hinrichs (Sacred Heart Prep)

John Howard (Sacred Heart Prep)

Aaron Huang (Harker)

Scott Jollymour (Sacred Heart Prep)

Craig Neubieser (Harker)

Christopher Sauer (Menlo School)

Alex Swart (Sacred Heart Prep)

Michael Swart (Sacred Heart Prep)

Weston Avery (Menlo School)

Johnny Wilson (Menlo School)

Second Team

Finn Banks (Sacred Heart Prep)

Jeremy Chan (King's Academy)

Vernon Chan (King's Academy)

Zack Churukian (Sacred Heart Prep)

Nick D'Anencon (Menlo School)

Ryan Hammarskjold (Menlo School)

Colton Huynh (Sacred Heart Prep)

Zoltan Lazar (Sacred Heart Prep)

Nick Oliver (Sacred Heart Prep)

Nelson Perla-Ward (Sacred Heart Prep)

John Reinstra (Sacred Heart Prep)

Chris Xi (Menlo School)

Honorable Mention

Jack Hooker (Sacred Heart Prep)

Daniel O'Neill (King's Academy)

Brooks Royals (Priory)

ALL-PAL BAY DIVISION

First Team

Jake Bassin (Menlo-Atherton)

Second Team

Connor Arrington (Menlo-Atherton)

James Connolly (Menlo-Atherton)

Zach Goland (Menlo-Atherton)

Michael Hohl (Menlo-Atherton)

Gordon Williams (Menlo-Atherton)

TENNIS

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Co-MVP's: Andrew Ball (Menlo School), Richard Pham (Menlo School)

First Team

David Ball (Menlo School)

William Boyd (Menlo School)

Alex Buckley (Crystal Springs)

Vikram Chari (Menlo School)

Lane Leschly (Menlo School)

Daniel Morkovine (Menlo School)

Gabe Owens (Pinewood)

Victor Pham (Menlo School)

Second Team

Scott Evans (Sacred Heart Prep)

Justin Foster (Sacred Heart Prep)

Michael Hoffman (Menlo School)

Jackson Lingane (Crystal Springs)

Gunther Matta (Menlo School)

Hayden McArthur (Priory)

Eric Miller (Menlo School)

Nathan Safran (Menlo School)

Emre Sonmez (Priory)

Connor Soohoo (Crystal Springs)

Tyler Yuck (King's Academy)

Honorable Mention

Michael Boggs (Sacred Heart Prep)

Houtan Bozorghadad (Priory)

Peter Buckley (Crystal Springs)

Hien Bui (King's Academy)

Vi Bui (King's Academy)

Kilian Burke (Harker)

Matt Campbell (Priory)

Jason Chu (Harker)

Darren Doe (King's Academy)

Rejeev Jotwani (Crystal Springs)

Griffin Kootz (Priory)

Carter Kremer (Sacred Heart Prep)

Clarence Lam (Menlo School)

Anthony Milki (Sacred Heart Prep)

Gabriel Morgan (Menlo School)

Reuben Sarwal (Sacred Heart Prep)

Brandon Vo (King's Academy)

Will Walecka (Sacred Heart Prep)

Harrison Yee (King's Academy)

TRACK & FIELD

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Nico Robinson (Sacred Heart Prep) Sr.

First Team

Ross Corey (Priory)

Derek Friske (King's Academy)

Corey Gonzales (Harker)

Ricky Grau (Sacred Heart Prep)

Ryan Kaveh (Crystal Springs)

Griffin Kraemer (Sacred Heart Prep)

Sumit Minocha (Harker)

Markel Moore (Eastside Prep)

Matt Myers (Menlo School)

Walter Peacock (Menlo School)

Conor Shanley (Menlo School)

Paul Touma (Menlo School)

Cameron Van (Sacred Heart Prep)

Jhad Yuzon (Sacred Heart Prep)

Second Team

Shane Barratt (Menlo School)

Travis Chambers (Menlo School)

Michael Chen (Harker)

Joey Ertola (Sacred Heart Prep)

Ryan Gaertner (Sacred Heart Prep)

Brian Guevarra (St. Lawrence)

Daniel Hill (Sacred Heart Prep)

Preston Lam (Crystal Springs)

Michael Reed (Menlo School)

Isaiah Scott (King's Academy)

Keaton Shiveley (Menlo School)

Cole Woodruff (Crystal Springs)

All-league teams are selected by the coaches

— Palo Alto Online Sports

Comments

There are no comments yet. Please share yours below.

Post a comment

Posting an item on Town Square is simple and requires no registration. Just complete this form and hit "submit" and your topic will appear online. Please be respectful and truthful in your postings so Town Square will continue to be a thoughtful gathering place for sharing community information and opinion. All postings are subject to our TERMS OF USE, and may be deleted if deemed inappropriate by our staff.

We prefer that you use your real name, but you may use any "member" name you wish.

Name: *

Select your neighborhood or school community: * Not sure?

Choose a category: *

Since this is the first comment on this story a new topic will also be started in Town Square! Please choose a category that best describes this story.

Comment: *

Verification code: *
Enter the verification code exactly as shown, using capital and lowercase letters, in the multi-colored box.

*Required Fields

What Are Your Gifts that Must Be Shared?
By Chandrama Anderson | 1 comment | 1,416 views

Fu Lam Mum shutters temporarily in Mountain View
By Elena Kadvany | 1 comment | 1,018 views

 

Best Of Palo Alto ballot is here

It's time to decide what local business is worthy of the title "Best Of Palo Alto" — and you get to decide! Cast your ballot online. Voting ends May 29th. Stay tuned for the results in the July 21st issue of the Palo Alto Weekly.

VOTE HERE