Sports

Palo Alto, Menlo School dominate all-league teams

 

2011 ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Most Valuable Player: Nick Morehead (Wilcox) Sr. pitcher

First Team

Austin Braff (Palo Alto) Jr. INF; Christoph Bono (Palo Alto) Sr. OF; T.J. Braff (Palo Alto) Sr. INF; B.J. Boyd (Palo Alto) Jr. OF; Will Glazier (Palo Alto) Sr. C; Ben Sneider (Palo Alto) Jr. P; Tyler Olivet (Los Gatos) Sr. INF; Mike Murano (Los Gatos) Sr. P; Paul Hernandez (Wilcox) Sr. INF; Tyler Kiefer (Wilcox) Jr. C; Mat Snider (Los Altos) Sr. OF; Mitch Kehlet (Los Altos) Sr. P; Luke Wiechec (Los Altos) Jr. Utility; Nolan O'Such (Los Altos) Jr. C; Alex Medin (Homestead) Jr. OF; Owen Price (Homestead) Sr. OF; Dillan Pak (Saratoga) Sr. Utility; Jordan Winawer (Mountain View) Jr. OF

Second Team

Drake Swezey (Palo Alto) Sr. Utility; Cory Tenanes (Palo Alto) Sr. OF; Kevin Brogan (Los Gatos) Sr. OF; Curtis Breidenthal (Los Gatos) Sr. OF; Peter Danna (Los Gatos) Sr. C; Hayden Hibberd (Los Gatos) Sr. Utility; Frankie Contreras (Wilcox) Sr. INF; Nick Molina (Wilcox) So. INF; Cole Fredricks (Wilcox) Sr. OF; Garrett Ciuk (Wilcox) So. P; Desmong Maisel (Cupertino) Sr. Utility; Joseph Chedid (Los Altos) Jr. INF; Simon Rosenbaum (Los Altos) Jr. INF; Will Dennis (Saratoga) Jr. INF; Kyle Dozier (Saratoga) So. OF; Stevie Berman (Saratoga) So. C; Carl Gutekunst (Homestead) Sr. Utility; Scott Torres (Homestead) Sr. INF; Gordon Deacon (Homestead) Sr. INF; Graham Gage (Homestead) Sr. P; Matthew Kang (Mountain View) Jr. INF.

2011 ALL-SCVAL EL CAMINO DIVISION

Most Valuable Player: Matt Menezes (Milpitas) Sr.

First Team

Graham Fisher (Gunn) Jr.; Matt Mertz (Gunn) Sr.; Jack Hannan (Gunn) Sr.; Miguel Pope (Fremont) Sr.; Allen Yu (Lynbrook) Jr.; Michael Lee (Lynbrook) Jr.; Mario Garay (Milpitas) Sr.; Ronnie Reed (Milpitas) Fr.; Grant Manley (Monta Vista) Sr.l Mat Kelley (Monta Vista) Jr.; Ian Anderson (Monta Vista) Sr.; Sean Oswald (Santa Clara) Sr.; Matt Overy (Santa Clara) Sr.; Cody Levene (Santa Clara) Sr.

Second Team

Ryan Gorman (Gunn) Jr.; Brandon Parent (Fremont) Jr.; Chris Doi (Lynbrook) Jr.; Chris Ma (Lynbrook) So.; Kevin Tu (Milpitas) Sr.; David Garay (Milpitas) Jr.; Matt Hopkins (Monta Vista) Sr.; Austin Burrow (Monta Vista) Jr.; Zach James (Monta Vista) Sr.; Rinaldo Tompkins (Santa Clara) So.; Andrew Knowles (Santa Clara) Sr.; Lu Ling (Santa Clara) Jr.

ALL-PENINSULA ATHLETIC LEAGUE

BAY DIVISION

Player of the Year: Steven Knudson (El Camino)

Pitcher of the Year: Zack Groetz (Burlingame) Sr.

First Team

Daniel Madigan (Carlmont) Sr. P; Justin Eclavea (El Camino) Sr. P; Kody Barden (Hillsdale) Sr. OF; Nick Lange (Menlo-Atherton) Jr. OF; Tevor McNeil (Aragon) Sr. OF; Kyle Zirbes (Menlo-Atherton ) Sr. INF; Kyle Barret (Carlmont) Fr. INF; Tyler Outzen (Aragon) Sr. INF; Armando Fajardo (Hillsdale) So. INF; Colton Hicks (Carlmont) Sr. C; Trevor Kelly (El Camino) Sr. C; Tyler Rio (El Camino) Sr. Utility; Ryan Anderson (El Camino) Sr. DH

Second Team

Bradley Levin (Carlmont) Sr. P; Robbie Foiles (Hillsdale) Jr. P; Grant Cecil (Hillsdale) Sr. OF; Chris Blanton (Burlingame) Sr. OF; Jake Mauldin (Sequoia) Jr. OF; Steven Pastora (El Camino) So. INF; Vince Arobio (Burlingame) So. INF; Mitch Auer (Aragon) Jr. INF; Chandler Eason (Menlo-Atherton) Sr. INF; Alex Kinder (Sequoia) Sr. C; Nick Manessis (Terra Nova) Jr. Utility; Austin Parker (Hillsdale) Sr. DH

Honorable Mention

Cam Winn (Menlo-Atherton) Sr.; Myles Brewer (Menlo-Atherton) Sr.; Merrick Belding (Burlingame) Jr.; Bryan Kuh (Burlingame) Sr.; Willie Baroncini (Carlmont) Sr.; Nic Bongi (Carlmont) Jr.; David Jimenez (El Camino) Jr.; Marcus Roman (El Camino) Jr.; D J Peluso (El Camino) Jr.; Clint Kastrop (Sequoia) Sr.; Matt Eastman (Sequoia) Sr.; Bryce Smith (Hillsdale) Sr.; Tyler Kelly (Hillsdale) Sr.; Aldo Severson (Aragon) So.; Sam Pacholuk (Aragon) Sr.; Ray Marshall (Terra Nova) Sr.; Justin Gubser (Terra Nova) Jr.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Co-Players of the Year: Freddy Avis (Menlo School) Jr. and Jake Bruml (Menlo School) Sr.

First Team

Jake Batchelder (Menlo School) Jr. P; John Geary (Sacred Heart Prep) Sr. P; Mike Covell (Sacred Heart Prep) So. C; Marshall Snook (Crystal Springs) Sr.; Cal Baloff (Sacred Heart Prep) Sr. INF; Tim Benton (Menlo School) Sr. INF; Mikey Diekroeger (Menlo School) Fr. INF; Matt Martella (Sacred Heart Prep) Jr. OF; Dylan Mayer (Menlo School) Jr. OF; Josh Rose (Pinewood) So. OF; Seth Duty (King's Academy) Sr. Utility.

Second Team

Greg Cox (Harker) Sr. P; Austin Marcus (Menlo School) So. C; Kevin Cali (Harker) So. C; Zack Buono (Sacred Heart Prep) Sr. INF; Zach Jones (Pinewood) Jr. INF; Andrew Lim (Crystal Springs) Jr. INF; Bo Sakowski (Sacred Heart Prep) Sr.; Steven Wright (King's Academy) Jr. INF; Phil Anderson (Menlo School) Sr. OF; Tomas O'Donnell (Sacred Heart Prep) Sr. OF; Jack Larson (Sacred Heart Prep) Jr. Utility

Honorable Mention

Daniel Chase (King's Academy) Jr.; Dylan Dreyer (Pinewood) Fr.; Caleb Gomez (King's Academy) So.; Nate Hoffman (Harker) Jr.; Owen Lewis (Pinewood) So.; Robert Wickers (Menlo School) Sr.

(All-league teams are selected by the coaches)

— Palo Alto Online Sports

Comments

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

Salt & Straw Palo Alto to open Nov. 23
By Elena Kadvany | 0 comments | 4,073 views

Lakes and Larders (part 2)
By Laura Stec | 0 comments | 1,401 views

Can we ever improve our schools?
By Diana Diamond | 7 comments | 1,048 views