Sports

2010-11 Boys' All-League soccer teams

 

2010-11 BOYS' ALL-LEAGUE SOCCER TEAMS

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Most Valuable Player: Riley Hanley (Mountain View) Sr. MF

Co-Offensive MVP: Minh Wilson (Mountain View) Jr. forward and Juan Morales (Los Altos) Sr. forward

Defensive MVP: MacKenzie Kelly (Mountain View) Sr.

Most Valuable Goalie: Lucas Champenois (Los Altos) Jr.

First Team

John Richardson (Palo Alto) Sr. MF; Gerrit Van Zyl (Palo Alto) Jr. defender; Mark Raftrey (Palo Alto) Sr. MF; Paul Blanchette (Gunn) Jr. goalie; Yotam Kaznick (Gunn) Sr. MF; Tyler Officer (Mountain View) Sr. MF; Raspreet Sandhu (Mountain View) Sr. MF; Mike Polisso (Mountain View) Sr. defender; Brad Bumgarner (Mountain View) Fr. Forward; Lucan Mohageg (Mountain View) Jr. defender; Peter Ambiel (Los Altos) Sr. MF; Omri Fried (Los Altos) Jr. MF; David Jimenez (Los Altos) Sr. MF; Jacob Valadez (Los Altos) Sr. MF; Marshall Finch (Los Gatos) Jr. goalie; Andy Heimer (Los Gatos) Sr. defender; Justin Burmdes (Santa Clara) So. Defender. (Saratoga did not report choices)

Second Team

Brandon Perez (Santa Clara) So. MF; Bryce Clark (Los Altos) Fr. MF; Andrew Wohl (Gunn) Sr. defender; Daniel Tirosh (Gunn) Sr. forward; Skyler Felt (Palo Alto) So. Forward; Austin Smith (Palo Alto) Sr. defender; James Connor (Los Altos) Jr. MF; Josh Okero (Los Altos) Sr. defender; Garrett Landrith (Mountain View) Sr. MF; Pascal Purro (Mountain View) Jr. defender.

ALL-PENINSULA ATHLETIC LEAGUE

BAY DIVISION

Forward of the Year: Edgardo Molina (Menlo-Atherton) Jr.

Midfielder of the Year: Stefano Bonomo (Burlingame) Sr.

Defender of the Year: Stewart Farley (Burlingame) Sr.

Goalkeeper of the Year: Victor Meraz (Sequoia) Jr.

First Team

Emanuel Hernandez (Westmoor) Sr.; Rodolfo Locon (Terra Nova) Sr.; Octavio Perez (Woodside) Jr.; Donny Perez (Woodside) Sr.; Brian Lopez (Woodside) Jr.; A. J. Beloff (Carlmont) Sr.; Kody Wakasa (Burlingame) Jr.; Orion Lara (Westmoor) Jr.; Aaron Oro (Menlo-Atherton) Jr.; Gerry Cruz (Menlo-Atherton) Sr.; William Cabral (Menlo-Atherton) Jr.

Second Team

Majeo Ismael (Westmoor) Sr.; Juan Vanegas (Terra Nova) Sr.; Austin Stucky (Woodside) Sr.; Brian Lopez (Woodside) Jr.; Jose Gutierrez (Woodside) Sr.; Sebastian Trevino (Burlingame) Jr.; Mark Lopez (Burlingame) Jr.; Andrew Gonzalez (Burlingame) Sr.; Kevin Nasre (Burlingame) Sr.; Eduardo Trujillo (Burlingame) So.; Jonathan Friedman (Menlo-Atherton) Sr.; Francisco Sanchez (Menlo-Atherton) Sr.; Dimas Ayala (Menlo-Atherton) Sr.; Alexei Lopez (Menlo-Atherton) So.

Honorable Mention

Nick Zygarewicz (Terra Nova) Sr.; Ryan Reis (Terra Nova) Jr.; Kevin Petrie (Carlmont) Sr.; Justin Quan (Carlmont) So.; Salvador Herrera (Woodside) Sr.; Donya Kafai (Woodside) Fr.; Enrique Ortiz (Menlo-Atherton) Sr.; Philip Witham (Menlo-Atherton) Sr.; Ben Zipkh (Burlingame) Sr.; Victor Prieto (Burlingame) Sr.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Evan Filipczyk (Priory) Sr.

First Team

Joseph Bolous (Sacred Heart Prep); Max Polkinhorne (Sacred Heart Prep); Anbrew Liotta (Sacred Heart Prep); Robert Ojeda (Sacred Heart Prep); Timmy Costa (Menlo School); David Madding (Crystal Springs); Christian Rosales (Eastside Prep); Andy Perez (Harker); Mike Amick (Harker); Tim Mauntz (King's Academy); Joel Vergara (King's Academy); Guillermo Talancon (Priory)

Second Team

Sam Parker (Menlo School); Ethan Leibovich (Menlo School); Kyle Scherba (Sacred Heart Prep); Alec Mishra (Sacred Heart Prep); Jack Odell (Sacred Heart Prep); Amir Pappu (King's Academy); Luke Porter (King's Acadedy); Proteek Biowas (Harker); Dennis Celik (Harker); Jeff Grimes (Crystal Springs); Grayson Burdon (Pinewood); Evan Finney (Priory); John Vernick (Priory)

Honorable Mention

Lowry Yankwich (Menlo School); Alec Drobac (Menlo School); Isaac Polkinhorne (Sacred Heart Prep); Christian Thaure (Sacred Heart Prep); Brendan Spillane (Sacred Heart Prep); Marcelino Perez (Sacred Heart Prep); Raphael Gusman (Eastside Prep); Alex Brugger (Priory); Austin Mirabella (Priory); Colin Schreiner (Priory); John Kim (Priory); Griffin Koontz (Priory); Tony Coprivizia (Pinewood); Ben Altabet (King's Academy); Scott Robinson (King's Academy); Michel Weids (King's Academy); Brian Vergara (King's Academy); Nick Altabet (King's Academy); Kevin Moss (Harker); Avi Patel (Harker); David Lindars (Harker); Trevor Assaf (Crystal Springs); Richard Livingota (Crystal Springs); Zach Considine (Crystal Springs); Spencer Kim (Crystal Springs)

All-league teams are selected by the coaches

Comments

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

Salt & Straw Palo Alto to open Nov. 23
By Elena Kadvany | 0 comments | 4,369 views

Lakes and Larders (part 2)
By Laura Stec | 0 comments | 1,493 views

Can we ever improve our schools?
By Diana Diamond | 9 comments | 1,397 views