Sports

2010-11 Boys' All-League Basketball Teams

 

A pair of seniors who led their respective teams into Central Coast Section championship games have been named the Most Valuable Player of their respective leagues this season. Will McConnell of Sacred Heart Prep, who helped the Gators win the CCS Division IV title, is the MVP of the West Bay Athletic League. Lydell Cardwell, who led the Dragons into the CCS Division V finale for the first time ever, is the MVP of the All-Private Schools Athletic League.

2010-11 BOYS' ALL-LEAGUE BASKETBALL

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Will McConnell (Sacred Heart Prep) Sr.

First Team

Reed McConnell (Sacred Heart Prep) Sr.; Solomone Wolfgramm (Pinewood) Jr.; Brandon Willhite (Priory) Sr.; Amir Carlisle (King's Academy) Sr.; Colin Terndrup (Sacred Heart Prep) Sr.

Second Team

Richard Harris (Menlo School) Jr.; Kyle Riches (Pinewood) Sr.; Andy Martinez (Crystal Springs) Sr.; Partha Mahajani (Harker) Sr.; Cole McConnell (Sacred Heart Prep) Jr.

Honorable Mention

Andrew Lim (Crystal Springs) Jr.; Dae'von Bishop (Eastside prep) So.; Johnnie Walton (Eastside Prep) Fr.; Stephen Hughes (Harker) Jr.; Nikhil Panu (Harker) So.; Mac Osborne (Menlo School) Sr.; Kent Lacob (Menlo School) Sr.; Cameron Helvey (Pinewood) Jr.; Dante Fraioli (Pinewood) Jr.; Gabor Somogyi (Priory) Jr.; Pat McNamara (Sacred Heart Prep) Sr.; Tomas O'Donnell (Sacred Heart Prep) Sr.; Mark Petiti (King's Academy) Jr.

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Most Valuable Player: Gokul Natesan (Cupertino)

First Team

Terry Chu (Cupertino); E.J. Floreal (Palo Alto) So.; Davante Adams (Palo Alto) Sr.; Max Schmarzo (Palo Alto) Sr.; Momir Gataric (Homestead); Andre Ivanovic (Homestead); Matt Redfield (Gunn) Sr.

Second Team

Jack Hannan (Gunn) Sr.; Taylor Perricone (Gunn) Sr.; Brandon Yamauchi (Lynbrook); Simon Rosenbaum (Los Altos); Matt LaPointe (Homestead); Charlie Jones (Palo Alto) Sr.; Nick Lamson (Los Gatos)

Honorable Mention

Takashi Huynh (Cupertino); Anthony Cannon (Gunn) Sr.; Patrick Fang (Lynbrook); Dionte Cook (Los Gatos); Israel Hakim (Palo Alto) Jr.

ALL-PRIVATE SCHOOLS ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Lydell Cardwell (Mid-Peninsula) Sr.

First Team

Max Kaplan (Kehillah) Sr.; Lydell Cardwell (Mid-Peninsula) Sr.; Nick Seyer (Mid-Peninsula) Sr.; Reggie Williams (Mid-Peninsula) Sr.; Jonathon Gergen (Jewish Community School) Sr.

Second Team

Dominic Gorospe (Alma Heights) Jr.;Io Duchavelle (San Francisco Christian) Sr.; Benny Sosnick (Jewish Community School) Sr.; Oscar Meija (East Palo Alto Academy) Jr.; Faauuga Saofanua (East Palo Alto Academy) Jr.

Honorable Mention

Anthony Briggs (Mid-Peninsula) Sr.; Jeremis Cardeso (Alma Heights) Jr.; Nathan Galacia (SF Christian) So.; Adrian Bennett De Arila (Summit Prep) Sr.; Brendan Katzman (Kehillah) So.

ALL-PENINSULA ATHLETIC LEAGUE

BAY DIVISION

Most Valuable Player: Rodrigo Puliceno (Burlingame) Sr.

First Team

Kyle Schaffer (Burlingame) Jr.; Anthony Knight (El Camino) Jr.; Matt Ennis (Woodside) Jr.; Jason Chandler (Woodside) Sr.; Zach Grotz (Burlingame) Sr.; Elijah White (El Camino) So.

Second Team

Marquis Johnson (South San Francisco) Sr.; Dean Ferrari (Burlingame) Sr.; Max Liebergesell (Aragon) Sr.; Myles Brewer (Menlo-Atherton) Sr.; Marquise Tolson (Menlo-Atherton) Sr.

Honorable Mention

Ian Proulx (Menlo-Atherton) Jr.; Sam Kelley (Woodside) Sr.; Michael Culhane (Menlo-Atherton) Sr.; J Taylor (South San Francisco) Sr.; Kwesi Bailey (Burlingame) Sr.; Justin Tuason (El Camino) Sr.; Niles Smith (South San Francisco) Sr.; Joseph Hala'ufia (Aragon) Sr.

All-league teams are selected by the coaches

-- Palo Alto Online Sports

Comments

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

Salt & Straw Palo Alto to open Nov. 23
By Elena Kadvany | 0 comments | 4,187 views

Lakes and Larders (part 2)
By Laura Stec | 0 comments | 1,439 views

Can we ever improve our schools?
By Diana Diamond | 8 comments | 1,263 views