Sports

Top field players earn MVP honors for All-CCS boys' water polo

 

Two of the top scorers from the 2010 Central Coast Section championship matches headline the all-section water polo teams this season. Senior John Holland-McCowan of Menlo School, who scored three goals in the Knights' 11-5 win over Sacred Heart Prep in the CCS finals, is the Most Valuable Player in Division II. And Thomas Agramonte, who led St. Francis past Bellarmine for the Division I title, is the MVP in his division following a vote by a panel of coaches.

2010 BOYS' ALL-CENTRAL COAST SECTION WATER POLO

DIVISION I

Most Valuable Player: Thomas Agramonte (St. Francis) Sr.

First Team

Mark Garner (St. Francis) Sr.; Mitchell Hamelton (Bellarmine) Jr.; Peter Simon (St. Francis) Jr.;Max Murphy (Serra) Sr.; Alex Bagdasarian (Monta Vista) Sr.; Alex Amm (Bellarmine) Sr.; Patrick Goodenough (St. Francis) Jr.; Daniel Camburn (Homestead) Sr.; Alex Hehir (Bellarmine) Sr.; Joey Maestri (Bellarmine) Sr. goalie

Second Team

Ben Hendricks (Gunn) Sr.; Brian Mortan (Salinas) Sr.; Jacob Ley (Leland) Jr.; Ken Wattana (Palo Alto) Sr.; Brian Bligh (Woodside) Jr.; Graham McClelland (Menlo-Atherton) Sr.; Jake Folan (Serra) Sr.; Cory McGee (St. Francis) So.; Sean Hughes (Monta Vista) Sr.; Jack Divita (St. Francis) Sr.; Chris Broom (St. Francis) Sr. goalie

Honorable Mention

Nick Anguelo (San Benito) Sr.; Aaron Lim (Mountain View) Jr.; Chris Asplund (Leland) Jr.; Nico Cabrara (Wilcox) Sr.; Conner Brunmier (Lynbrook) Sr.; Adam Gouldsberry (Los Gatos) Sr.; Joey Schaadt (Homestead) Sr.; Oscar Andaluz (Sequoia) Sr.; Chris Hunsdorfer (Salinas) Jr.; Ian Williams (Serra) Sr.; Alex Gow (Menlo-Atherton) So. Goalie; Andrew Sabour (Monta Vista) Sr. goalie

DIVISION II

Most Valuable Player: John Holland-McCowan (Menlo School) Sr.

First Team

Colin Mulcahy (Los Altos) Sr.; Max Schell (Soquel) Jr.; Philip Bamberg (Sacred Heart Prep) Sr.; Nick Hale (Menlo School) Jr.; Robert Dunlevie (Sacred Heart Prep) Sr.; Dante Calvazes (Valley Christian) Jr.; Jack Finch (Menlo School) Sr.; Emilen Fritsch (Los Altos) Sr.; Caleb Conroy (Soquel) Sr.; Keegan Williams (Menlo School) Sr. goalie

Second Team

Zack Westervelt (Soquel) Jr.; Casey Fleming (Valley Christian) Sr.; Taylor Nollette (Mitty) Sr.; Danny Robinson (Live Oak) Sr.; Andy Toscano (Willow Glen) Sr.; Ben Pickard (Aptos) Jr.; Harrison Enright (Sacred Heart Prep) Fr.; Wade Avery (Menlo School) Jr.; Matt Orton (Los Altos) Jr.; Jackson Steinberg (Pioneer) Sr.; Daniel Schwartz (Soquel) Sr. goalie

Honorable Mention

Chris Ing (Harker) Sr.; Danny Buzzetta (Valley Christian) Jr.; Jay Louis (Carmel) Sr.; Conner Stuewe (R.L. Stevenson) Sr.; Jack Lucas (Menlo School) Jr.; Kyle Koenig (Sacred Heart Prep) Jr.; Adam Warmouth (Los Altos) Jr.; Carter White (Half Moon Bay) Sr.; Liam Shorrock (St. Ignatius) Sr.; Nicholas Chapman (Pioneer) Sr. goalie.

-- Palo Alto Online Sports

Comments

Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

Salt & Straw Palo Alto to open Nov. 23
By Elena Kadvany | 0 comments | 3,429 views

Trials of My Grandmother
By Aldis Petriceks | 2 comments | 1,436 views

Lakes and Larders (part 2)
By Laura Stec | 0 comments | 1,193 views

Can we ever improve our schools?
By Diana Diamond | 6 comments | 618 views