Sports

Goalies headline All-Central Coast Section girls' water polo

 

The two goalies who led their teams to Central Coast Section water polo championships this season headline the 2010 All-CCS teams, as selected by a panel of coaches.

Senior Emily Dorst, who anchored Menlo-Atherton's defense in the Bears' 6-5 victory over St. Francis in the Division I finale, was named the Most Valuable Player in that division. She helped the top-seeded Bears finish the year 18-9 and with the second section title in school history.

Senior Catherine Donahoe played a similar role for Sacred Heart Prep as she anchored a stingy Gators' defense during a 12-4 triumph over Castilleja in the CCS Division II championship match. Not too surprising, Donahoe was named the MVP in her division.

2010 GIRLS' ALL-CENTRAL COAST SECTION WATER POLO

DIVISION I

Most Valuable Player: Emily Dorst (Menlo-Atherton) Sr. goalie

First Team

MJ O'Neill (Menlo-Atherton) Sr.; Emily Gran (Menlo-Atherton) Jr.; Katherine Elward (St. Francis) Sr.; Caroline Hansen (St. Francis) Sr.; Elizabeth Anderson (Gunn) Jr.; Samantha Murphy (Leland) Jr.; Ashley Arras (Leland ) Jr.; Nicole Ferrari (St. Francis) Jr.; Casey Lincoln (Gunn) Jr.; Skylar Dorosin (Palo Alto) Jr.

Second Team

Jamie Nolan (Leland) So.; Marie-Charlotte Popp (Menlo-Atherton) Jr.; Halle Nestler (Los Gatos) Jr.; Savannah Seaman (Wilcox) Sr.; Chelsea Hill (Gilroy) Sr.; Madline Hurley (St. Francis) Sr.; Brianni Lyons (Mitty) Sr.; Brittany Krappe (Menlo-Atherton) Jr.; Shelby Newman (Gunn) Sr.; Courtney Batcheller (St. Francis) Fr.; Haley Smith (Mitty) Sr.

Honorable Mention

Hayley Parker (Woodside) Sr.; Gabby Whetstone (Santa Teresa) So.; Danielle Flanagan (Menlo-Atherton) Jr.; Alison Griffeth (Leland) So.; Caitlyn Jackson (Mitty) Jr.; Tina Samson (Leland) Fr.; Rachel Harrus (Palo Alto) Sr.; Lauren Lesyna (Gunn) So.; Emily Fong (Lynbrook) So.; Nikki Danese (Monta Vista) Sr.; Caitlin Schafer (San Benito) So.

DIVISION II

Most Valuable Player: Catherine Donahoe (Sacred Heart Prep) Sr.

First Team

Charlotte Pratt (Burlingame) Jr.; Julia Peters (Presentation) Sr.; Elizabeth Rosen (St. Ignatius) Sr.; KK Sandlin (Los Altos) Sr.; Emily Parsons (Sacred Heart Prep) Sr.; Hailey Smith (Menlo School) Sr.; Natasha von Kaeppler (Castilleja) Sr.; Pippa Temple (Sacred Heart Prep) Jr.; Sarah Westcott (Sacred Heart Prep) Sr.; Barbara Peterson (Castilleja) Sr.

Second Team

Rachel Cretcher (Live Oak) Sr.; Katy Schaeffer (Los Altos) Jr.; Olivia Santiago (Los Altos) Jr.; Erin Sheridan (Sacred Heart Prep) Jr.; Sallie Walecka (Castilleja) Sr.; Rebecca Cullinan (St. Ignatius) Sr.; Carla Tocchini (St. Ignatius) So.; Molly Gilholm (Santa Cruz) Sr.; Miya Oto (Aragon) Sr.; Ally Flessel (Sacred Heart Prep) Sr.

Honorable Mention

Nicole Larsen (Los Altos) Jr.; Clare Rudolph (Sacred Heart Prep) Jr.; Claire Moargolis (R.L. Stevenson) Sr.; Sarah Gonzales (R.L. Stevenson) Sr.; Rachel Vaughn-Hulbert (Willow Glen) Sr.; Morgan Cundiff (Menlo School) Sr.; Sayeh Bozorghadad (Castilleja) Sr.; Michelle Dunn (Pioneer) Jr.; Carrie Beyer (Los Altos) Jr.; Frankie Puerzer (St. Ignatius) Sr.

-- Palo Alto Online Sports

Comments

Like this comment
Posted by Donna
a resident of another community
on Dec 9, 2010 at 8:44 am

Thank you for printing the Girls Water Polo All League results and congratulations to the girls mentioned. How do we see results for the other local divions, these girls would like to know who made the teams as well. Is it possible to obtain this information and how do we go about it. There has been nothing printed in the San Jose Mercury News and that doesn't surprise me at all !!!


Sorry, but further commenting on this topic has been closed.

Salt & Straw Palo Alto to open Nov. 23
By Elena Kadvany | 0 comments | 3,071 views

El Camino: Another scheme to increase congestion?
By Douglas Moran | 28 comments | 2,764 views

Trials of My Grandmother
By Aldis Petriceks | 2 comments | 1,393 views

Lakes and Larders (part 2)
By Laura Stec | 0 comments | 1,138 views

Can we ever improve our schools?
By Diana Diamond | 5 comments | 412 views