Search the Archive:

September 08, 2004

Back to the table of Contents Page

Classifieds

Palo Alto Online

Publication Date: Wednesday, September 08, 2004

HIGH SCHOOL SCOREBOARD HIGH SCHOOL SCOREBOARD (September 08, 2004)

BOYS SOCCER

Gator Classic
At Sacred Heart Prep
Second round
NV Baptist 0 0 -- 0
SH Prep 4 0 -- 4
SHP - Loomis (Vukic), Vukic (Ninnemann), McMahon (Benson), Catermole (McMahon, Jordan)
Records: Sacred Heart Prep 2-0
Other scores: King's Academy 4, Fremont Christian 0

Championship
King's Academy 2 0 -- 2
SH Prep 2 2 -- 4
KA - Marcoux 2
SHP - Vukic (Jiaravanont), Vukic (Jiaravanont), Jiaravanont (McMahon), Loomis (McMahon)
Records: Sacred Heart Prep 3-0

Third place: North Valley Baptist 1, Fremont Christian 0

Fifth place: Athenian 2, French American 0

Seventh place: Urban 5, Downtown College Prep 1

Nonleague
Lowell 0 1 -- 1
Woodside Priory 0 2 -- 2
L - unavailable
WP - Skinner-Rosenberg (Montalvo), J. Park (Sohn)
Records: Woodside Priory 1-0-2

GIRLS TENNIS

Nonconference
At Menlo 8, Clovis West 1
Singles - Hoffman (M) d. Lampe, 6-0, 6-0; Bouret (M) d. Narala, 6-1, 6-1; Pade (M) d. Mulligan, 6-2, 6-1; Ash. Carlisle (M) d. A. Kjar, 6-0, 6-0; Filipcik (M) d. Lazerus, 6-1, 6-1; Serrurier (M) d. Reddy, 6-4, 6-1.
Doubles - Wage-Rabici (CW) d. Alis. Carlisle-Berry, 3-6, 6-4, 7-6 (9-7); Moreno-Montgomery (M) d. B. Kjar-Montgomery, 6-4, 6-0; Steiny-Leathers (M) d. Johol-Banka, 6-0, 4-6, 6-2.
Records: Menlo 1-0

GIRLS WATER POLO

Dennis Fosdic
Peninsula Challenge
Friday

Menlo 2 5 2 4 -- 13
Castilleja 0 1 2 0 -- 3
M - Schwanke 3, W. Allen 2, Burmeister 2, Keeley 2, E. Allen 2, Sullivan, McPhaul
C - Perlman, Wiseman, Vartain
Records: Menlo 1-0, Castilleja 0-1

@agate1ot:Menlo-Atherton 3 2 2 3 0 -- 10
Menlo 3 4 1 2 1 -- 11
MA - Kucera 3, Eaton 3, Fero 2, Zeiser, Jones
M - W. Allen 5, Krueger 2, McPhaul 2, Sullivan, Burmeister
Records: Menlo-Atherton 0-1, Menlo 2-0

St. Ignatius 1 1 0 2 -- 4
Castilleja 3 3 0 1 -- 7
SI - Canonica 2, Campbell, Groh
C - Amos 2, Vartain 2, Schoendorf, Wiseman, Carr
Records: Castilleja 1-1

Menlo-Atherton 3 3 2 1 -- 9
Aragon 0 1 0 2 -- 3
MA - Fero 3, Eaton 3, Steck, Zeiser, Jones
A - Zimmerman 2, Chiba
Records: Menlo-Atherton 1-1

Other scores: Aragon 6, St. Ignatius 5

Saturday
Aragon 1 0 2 0 -- 3
Menlo 2 3 2 3 -- 10
A - Beaudreau 2, Zimmerman
M - W. Allen 5, Burmeister 2, Haley, Sullivan, Schwanke
Records: Menlo 3-0

Menlo-Atherton 2 4 4 2 -- 12
Castilleja 1 0 0 0 -- 1
MA - Eaton 5, Kucera 2, Fero, Bullwinkel, Scott, Zeiser
C - Wiseman
Records: Menlo-Atherton 2-1, Castilleja 1-2

St. Ignatius 1 1 0 1 -- 3
Menlo 3 4 1 2 -- 10
SI - Isaacs, Campbell, Shorrock
M - Burmeister 3, Closs 2, Sullivan, Schwanke, Goldman, Krueger, W. Allen
Records: Menlo 4-0

Aragon 1 2 1 1 -- 5
Castilleja 1 1 1 1 -- 4
A - Chiba 3, Beaudreau, Zimmerman
C - Perlman, Carr, Wiseman, Vartain
Records: Castilleja 1-3

Menlo-Atherton 3 4 6 2 -- 15
St. Ignatius 1 1 2 1 -- 5
MA - Eaton 7, Fero 3, Kucera 2, Bullwinkel, Steck, Jones
SI - Shorrock 2, Groh, Lollini, Lind
Records: Menlo-Atherton 3-1

GIRLS VOLLEYBALL

Nonleague
At Woodside Priory
Woodside Priory d. Liberty Baptist, 25-13, 25-13, 25-7. Top Woodside Priory players: Laura Trudelle 7 kills, Kailani Novatny 7 kills.
Records: Woodside Priory 2-0

Milpitas Spikefest I
First round: Sacred Heart Prep d. Piedmont Hills, 25-15, 25-21
Second round: Mitty d. Sacred Heart Prep, 25-10, 25-9
Third round: Sacred Heart Prep d. Milpitas, 27-25, 25-18
Fourth round: Leland d. Sacred Heart Prep, 25-15, 25-19
Seventh place: Aptos d. Menlo, 28-26, 26-24
11th place: Mountain View d. Sacred Heart Prep, 26-28, 25-18, 17-15
Records: Sacred Heart Prep 2-3, Menlo 3-2

Schedule

WEDNESDAY

Boys soccer
Nonleague -- International High at Woodside Priory, 3:30 p.m.
Girls tennis
Nonleague -- Palo Alto at Sacred Heart Prep, 4 p.m.; International High at Woodside Priory, 3:30 p.m.; Pinewood vs. Castilleja at Cubberley Community Center, 4 p.m.

Girls volleyball
Nonleague -- International High at Woodside Priory, 5 p.m.; Piedmont Hills at Gunn, 6:30 p.m.

Boys water polo
Nonleague -- Sacred Heart Prep at Los Altos, 7 p.m.

THURSDAY

Cross country
Nonleague -- PAL All-Comers at Half Moon Bay: Menlo entered, 3 p.m.

Girls tennis
PAL Bay Division -- Menlo-Atherton at Menlo, 3 p.m.

Girls volleyball
Nonleague -- Valley Christian-Dublin at Woodside Priory, 5 p.m.; Lincoln (SF) at Pinewood, 5 p.m.; Mountain View at Menlo-Atherton, 6:30 p.m.; Mercy-Burlingame at Sacred Heart Prep, 6:30 p.m.; Westmont at Gunn, 6:30 p.m.

FRIDAY

Football
Nonleague -- Palo Alto at Burlingame, 7 p.m.

Boys soccer
PSAL -- Redwood Christian at Pinewood, 3:30 p.m.; Sacred Heart Prep at Woodside Priory, 3:30 p.m.

Girls tennis
Nonleague -- Peach Tree Classic in Fresno: Menlo, Pinewood, Sacred Heart Prep entered

Girls volleyball
Nonleague -- Lick-Wilmerding at Pinewood, 5 p.m.; Menlo at Los Altos, 6:45 p.m.; Leigh at Palo Alto, 6:30 p.m.

Boys water polo
Nonleague -- Schmitt Tournament at Bellarmine and Lynbrook: Menlo, Palo Alto, Sacred Heart Prep entered

Girls water polo
Nonleague -- Castilleja at Los Altos, 6 p.m.; Menlo vs. Rio Americano at Stanford, 7:30 p.m.; Menlo-Atherton and Palo Alto at Clovis West tournament

SATURDAY

Football
Nonleague -- Gilroy at Gunn, 1:30 p.m.; Menlo-Atherton at Pioneer, 2 p.m.; Sacred Heart Prep vs. Menlo at Woodside, 7 p.m.

Girls tennis
Nonleague -- Peach Tree Classic in Fresno: Menlo, Pinewood, Sacred Heart Prep entered

Boys water polo
Nonleague -- Schmitt Tournament at Bellarmine and Lynbrook: Menlo, Palo Alto, Sacred Heart Prep entered

Girls water polo
Nonleague -- Marin Catholic at Menlo, 10 a.m.; Carondelet at Castilleja, 10 a.m.; Marin Catholic at Castilleja, 11:30 a.m.; Carondelet at Menlo, 11:30 a.m.; Menlo-Atherton and Palo Alto at Clovis West tournament











E-mail a friend a link to this story.

[an error occurred while processing this directive]

Copyright © 2004 Embarcadero Publishing Company. All rights reserved.
Reproduction or online links to anything other than the home page
without permission is strictly prohibited.