http://paloaltoonline.com/print/story/print/2014/04/25/2013-14-girls-winter-all-league-teams


Palo Alto Weekly

Sports - April 25, 2014

2013-14 Girls' winter all-league teams

BASKETBALL

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Most Valuable Player: Josetta Fatuesi (Wilcox) Sr.

Senior of the Year: Sarah Dysin (Lynbrook)

Junior of the Year: D'arrien Jackson (Wilcox)

Sophomore of the Year: Maddy Atwater (Palo Alto)

Freshman of the Year: Lauren Koyama (Palo Alto)

First Team

Paige Song (Lynbrook) Sr.; Jayme Hughes (Mountain View) Jr.; Zoe Zwerling (Gunn) Sr.; Katie Lamson (Los Gatos) Sr.; Camille Steger (Gunn) Sr.; Annie Cheng (Lynbrook) Sr.; Caitlin Brown (Wilcox) Sr.; Shania Ratliff (Wilcox) Sr.

Second Team

Coco Lovely (Palo Alto) So.; Dolly Yuan (Lynbrook) Jr.; Karen Kaufman (Mountain View) Jr.; Lauren Lacey (Los Gatos) So.; Janelle Bumagot (Milpitas) Jr.; Sarah Nelson (Los Gatos) So.; Briana Gay (Milpitas) Sr.

ALL-PAL SOUTH DIVISION

Most Valuable Player: Anisah Smith (Carlmont) Sr.

First Team

Julia Gibbs (Mills) So.; Emma Heath (Menlo-Atherton) Sr.; Brianna Deckman (Capuchino) Jr.; Emily Nepomuceno (Hillsdale) So.; Taylor Brazil (Capuchino) Sr.

Second Team

Kendall Walker (Burlingame) Sr.; Sarah Howell (Menlo-Atherton) Jr.; Madison Sui (Mills) Sr.; Raichel Tjan (Hillsdale) Fr.; Taylor Cormier (Mills) Sr.; Brittany Deckman (Capuchino) Jr.

Honorable Mention

Sabrina Miller (Carlmont) Jr.; Jamie Martz (Mills) So.; Jennifer Bojues (Burlingame) So.; Aleah Lauti (Burlingame) Jr.; Ani Uikillifi (Capuchino) Fr.; Kara Ronberg (Hillsdale) Jr.; Emily Lyons (Hillsdale) Sr.; Natalia Tatola (Sequoia) Sr.; Sesi Lauese (Sequoia) Sr.; Caitlin Trainer (Woodside) Fr.; Ofa Sili (Menlo-Atherton) Fr.; Rachel Lum (Carlmont) Jr.; Jennifer Horita (Aragon) Fr.

ALL-WBAL FOOTHILL DIVISION

>Most Valuable Player: Marissa Hing (Pinewood) Jr.

First Team

Destiny Graham (Eastside Prep) Jr.; Chloe Eackles (Pinewood) So.; Charmaine Bradford (Eastside Prep) Sr.; Leeana Bade (Pinewood) Sr.; Meghan Holland (Sacred Heart Prep) Sr.; Alexus Simon (Eastside Prep) Sr.

Second Team

Hannah Paye (Menlo School) So.; Monique McDevitt (Pinewood) Jr.; Brije Byers (Eastside Prep) Jr.; Akayla Hackson (Pinewood) Fr.; Chacitty Cunningham (Eastside Prep) Jr.

Honorable Mention

Riley Hemm (Sacred Heart Prep) So.; Misa Fujii (Notre Dame-SJ) Fr.; Nelly Escobar (Mercy-SF) Jr.; Nicole Seguara (Mercy-SF) Sr.; Mackenzie Duffner (Menlo School) So.; Erin Poindexter-McHan (Pinewood) Fr.; Rachel Schneider (Notre Dame-SJ) Jr.; D'Jane Stine (Menlo School) Fr.; Donya Dehnad (Menlo School) Sr.

SKYLINE DIVISION

Most Valuable Player: Paige Vermeer (Castilleja) Jr.

First Team

Katie Young (King's Academy) Jr.; Yasmeen Afifi (Castilleja) Jr.; Nithya Vemireddy (Harker) Sr.;

Falecia Sanchez (King's Academy) Sr.; Sara Langi (Mercy-Burlingame) Fr.; Ellie Chen (Castilleja) So.

Second Team

Lynelle Magat (ICA) Jr.; Jordan Holmbeck (King's Acadey) Sr.; Penina Tuiasosopo (Mercy-Burlingame) Sr.; Cate Alder (Castilleja) Fr.; Regina Chen (Harker) Sr.; Jordan Thompson (Harker) Fr.

Honorable Mention

Maddie Tarr (Castilleja) Jr.; Lexus Thomas-Trail (Crystal Springs) Sr.; Jamie Kotcher (Castilleja) Sr.; Gloria Anyanwu (ICA) Sr.; Marina Aguilar (Mercy-Burlingame) Jr.; Milan Loiacono (King's Academy) Jr.; Andrea Zelaya-Mandoza (ICA) Jr.; Shelly Noreen (King's Academy) Sr.; Alexis Teter (Crystal Springs) Sr.

SOCCER

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Most Valuable Player: Jacey Pederson (Palo Alto) So.

Co-Offensive Players of the Year: Morgan Matthews (Mt. View) Jr.; Emma Tyranauer (Homestead) Sr.

Co-Defensive Players of the Year: Julia Goupil (Los Altos) Sr.; Kristi-Braken-Guelke (Los Gatos) Sr.

Co-Goalies of the Year: Sophie Brotzel (Mt. View) Sr.; Isabelle Berardo (Saratoga) So.

Senior of the Year: Erica Higa (Mt. View)

Junior of the Year: Annie Gaffney (Los Altos)

Co-Sophomores of the Year: Ysabel Baluyot (Mt. View); Lauren Plesse (Saratoga)

Freshman of the Year: Quinn Wooley (Los Altos)

First Team

Angela Karamanos (Los Gatos) Sr.; Maddie Medved (Los Gatos) Sr.; Kayla McQuade (Los Gatos) Sr.; Sunny Lyu (Palo Alto) Sr.; Aoi Sugihara (Palo Alto) Jr.; Julia Kwasnick (Palo Alto) Sr.; Allie Coyne (Mt. View) Fr.; Neha Cheemalavagu (Mt. View) Sr.; Rachel Ng (Mt. View) So.; Morgan DeAngelis (Mt. View) Jr.; Danna Weintraub (Mt. View) Sr.; Stephanie Ho (Saratoga) Sr.; Lauren Plesse (Saratoga) So.; Janaye Sakkas (Monta Vista) Jr.; Emma Tyranauer (Homestead) Sr.; Caey Dryden (Homestead) Jr.

(Note: Los Altos did not submit players)

Second Team

Ais Rooney (Los Gatos) Sr.; Mackenzie Flood (Los Gatos) Sr.; Alison Lu (Palo Alto) So.; Katie Foug (Palo Alto) Jr.; Kasey Cruz (Mt. View) So.; Grace Descourouez (Mt. View) Fr.; Anisha Nagarajan (Saratoga) Sr.; Lindsey Webster (Saratoga) Sr.; Alice Johnson (Monta Vista) Sr.; Sophia Stavoli (Homestead) Jr.

ALL-SCVAL EL CAMINO DIVISION

Most Valuable Player: Shaelan Murison (Santa Clara) So.

Offensive MVP: Jessica Yu (Fremont) So.

Defensive MVP: Isabelle Harbert (Gunn) Sr.

MVP Goalie: Sena Herlley (Milpitas) Sr.

Senior of the Year: Kelsee Katsanes (Santa Clara)

Junior of the Year: Stephanie Magellan (Cupertino)

Sophomore of the Year: Kristen Wong (Lynbrook)

Co-Freshman of the Year: Haley Levine (Santa Clara); Courtney Chang (Cupertino)

First Team

Kellee Cuellar (Santa Clara) Sr.; Shannon Peterson (Santa Clara) Jr.; Tiffany Silva (Santa Clara) Sr.; Keirn Frederito (Santa Clara) Sr.; Ellie Mujushi (Santa Clara) Fr.; Caroline Anderson (Gunn) Sr.; Robin Waymouth (Gunn) So.; Natalie Perreault (Gunn) Jr.; Adriana Noronha (Gunn) Sr.; Farica Carroll (Cupertino) Sr.; Annie Boyle (Cupertino) Sr.; Natalie Vigent (Cupertino) Sr.; Sarina Bolden (Milpitas) Jr.; Caitlin Caglia-Hilty (Milpitas) Sr.; Kristen Buchanan (Milpitas) Jr.; Marnie Chang (Lynbrook) Sr.; Anjali Pemmaraju (Lynbrook) Jr.; Sarah Lynch (Wilcox) Sr.; Harley Thompson (Wilcox) Jr.; Elizabeth Luotto (Fremont) So.; Savannah Melendez (Fremont) So.

Second Team

Melissa Hernandez (Santa Clara) Jr.; Gabriella Medina (Santa Clara) Fr.; Ming-Ming Liu (Gunn) Sr.; Michelle Carson (Gunn) Sr.; Serena Kutney (Cupertino) So.; Kate Bacher (Cupertino) Jr.; Araceli Crisanto (Milpitas) Jr.; Angelina McFarlane (Milpitas) So.; Rebecca Hatton (Lynbrook) Sr.; Kat Tatley (Lynbrook) Sr.; Katelyn Osolar (Wilcox) Sr.; Victoria Moorwood (Wilcox) Sr.; Kendal Moulton (Fremont) Fr.; Leilani Loo (Fremont) So.

ALL-PAL BAY DIVISION

Forward of the Year: Jillienne Aguilera (Woodside) So.

Co-Midfielder of the Year: Kelsey Andrews (Burlingame) So.; Sophie Dertossian (Hillsdale) So.

Defender of the Year: Gianna Rosati (Woodside) Sr.

Co-Freshmen of the Year: Katie Guenin (Menlo-Atherton); Isabella Bascara (Woodside)

Goalkeeper of the Year: Lauren Racioppe (Carlmont) Jr.

Co-Coaches of the Year: Philip DeRosa (Burlingame); Tina Smith (Carlmont)

First Team

Heather Seybert (Woodside) Sr.; Madison Holland (Woodside) Jr.; Greer Chrisman (Burlingame) Sr.; Nina Chikanov (Burlingame) Jr.; Veronica Pontis (Carlmont) Jr.; Cayla Stillman (Menlo-Atherton) Sr.; Sarah McLeod (Menlo-Atherton) So.; Kitty Qu (San Mateo) So.; Allison Simms (Aragon) Sr.; Araceli Efigenio (Sequoia) Sr.

Second Team

Lauren Holland (Woodside) Jr.; Mackenzie Person (Woodside) Jr.; Alexis Prieto (Burlingame) So.; Malia Smith (Burlingame) So.; Alysse LaMond (Burlingame) Fr.; Soha Said (Carlmont) Jr.; Kayla Fong (Carlmont) So.; Kelly Eason (Menlo-Atherton) Sr.; Lexie Gordon (Hillsdale) Jr.; Amanda Jew (Hillsdale) Jr.

Brenda Flores (San Mateo) Sr.; Vanessa Rangel (San Mateo) Fr.; Jordan Lewis (Aragon) Sr.; Jackie Hutchinson (Sequoia) Sr.

Honorable Mention

Alex Augulis (Woodside) Fr.; Jessika Cowart (Woodside) Fr.; Rachel Byrd (Burlingame) Sr.; Anika Rianzares (Burlingame) Sr.; Simone McCarthy (Carlmont) Sr.; Brooke Buckley (Carlmont) Jr.; Olivia Manganares (Carlmont) Fr.; Olivia DelRosso (Menlo-Atherton) Sr.; Annie Harrier (Menlo-Atherton) Jr.; Amanda Diaz (Hillsdale) Sr.; Angelina DiMatteo (Hillsdale) Jr.; Jenna Ohira (San Mateo) So.; Roz Jeffries (San Mateo) So.; Zoe Barrie (Aragon) So.; Carly Aozasa (Sequoia) Jr.; Megan Lloyd (Homestead) So.

(Note: Los Altos did not submit players)

ALL-WBAL FOOTHILL DIVISION

Forward of the Year: Chandler Wickers (Menlo School) Sr.

Midfielder of the Year: Tierna Davidson (Sacred Heart Prep) So.

Defender of the Year: Amanda McFarland (Menlo School) Sr.

Goalkeeper of the Year: Schuyler Tilney-Volk (Menlo School) So.

First Team

Victoria Pu (Castilleja) Jr.; Zoe Enright (Menlo School) So.; Emma LaPorte (Menlo School) Sr.; Sienna Stritter (Menlo School) Sr.; Alexandra Walker (Menlo School) Jr.; Marissa Mount (Notre Dame-SJ) Jr.;

Courtney Coprivisa (Pinewood) Sr.; Erin Simpson (Priory) Sr.; Caitlyn Teoman (Priory) Sr.; Olivia Athens (Sacred Heart Prep) Fr.; Alex Bourdillon (Sacred Heart Prep) Sr.; Maddie Morgan (Sacred Heart Prep) Sr.; Maria Grinis (King's Academy) Sr.

Second Team

Julia Lodoen (Castilleja) So.; Tess Batchelder (Menlo School) Jr.; Jamie Corley (Menlo School) Jr.; Claire McFarland (Menlo School) Fr.; Shelby Scanlan (Notre Dame-SJ) Jr.; Maddie Augustine (Pinewood) Sr.; Alicia Talancon (Priory) Fr.; Brenda Uribe (Priory) Fr.; McKenna Angotti (Sacred Heart Prep) Fr.; Carey Bradley (Sacred Heart Prep) Fr.; Blair Hamilton (Sacred Heart Prep) Sr.; Kara Need (King's Academy) Sr.

Honorable Mention

Sam Jensen (Castilleja) So.; Lizzie Lacy (Menlo School) Jr.; Leah Swig (Menlo School) Jr.; Juliana Mount (Notre Dame-SJ) Jr.; Vivyanne Nele (Notre Dame-SJ) So.; Sarah Cilker (Pinewood) Sr.; Margaret Shields (Priory) Sr.; Laura Wu (Priory) Sr.; Katie Harrison (Sacred Heart Prep) Fr.; Nicola Wheeler (Sacred Heart Prep) Jr.; Hannah Arledge (King's Academy) So.; Allie Silkwood (King's Academy) Jr.

SKYLINE DIVISION

(Eastside Prep players only)

Second Team

Vanessa Tostado, Diana Limon

Honorable Mention

Janette Ochoa, Denisse Peralta

(All-league teams are selected by the coaches)

Comments

There are no comments yet for this post