Palo Alto Weekly

Sports - July 11, 2014

2014 Girls' spring all-league teams

LACROSSE

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Foothill Division

Attacker of the Year: Ally Mayle (Sacred Heart Prep) So.

Midfielder of the Year: Sophia Donovan (Menlo School) Fr.

Defender of the Year: Alyssa Sherman (Menlo School) Sr.

Goalkeeper of the Year: Alena Stern (Menlo School) Sr.

First Team

Caroline Cummings (Sacred Heart Prep) Sr.; Katie Lim (Sacred Heart Prep) Sr.; Brigid White (Sacred Heart Prep) Jr.; Juliana Clark (Sacred Heart Prep) So.; Libby Muir (Sacred Heart Prep) So.; Kira Sze (Menlo School) So.; Parvathi Narayan (Menlo School) So.; Chelsea Sahami (Menlo School) So.; Sally Carlson (Menlo-Atherton) So.; Luey MacLean (Mitty) Sr.; Rebecca Merenbach (Castilleja) Sr.; Kendall Walker (Burlingame) Sr.

Second Team

Jane Meehan (Sacred Heart Prep) Sr.; Natalie Palmer (Sacred Heart Prep) Jr.; Cameron Gordon (Sacred Heart Prep) Fr.; Lizzie Lacy (Menlo School) Jr.; Nikky Price (Menlo School) So.; Allison Liddle (Menlo School) Fr.; Amanda Wiseman (Menlo-Atherton) Jr.; Sydney Frame (Menlo-Atherton) So.; Katie Toy (Mitty) Jr.; Sarah Hance (Mitty) Fr.; Lou Biffar (Castilleja) Jr.; Alexa Vasquez (Burlingame) Jr.

Honorable Mention

Brianna Carcione (Sacred Heart Prep) Sr.; Allison Harman (Sacred Heart Prep) Sr.; Michelle Ho (Menlo School) Jr.; Indie Varma (Menlo School) Fr.; Allison Bayne (Menlo-Atherton) Fr.; Kelly Woods (Menlo-Atherton) Fr.; Izze Cecilio (Mitty) So.; Morgan Peterson (Mitty) Fr.; Naila Moreno (Burlingame) Jr.; Stephanie Chiou (Burlingame) Jr.; Paige Vermeer (Castilleja) Jr.

ALL-SANTA CLARA VALLEY ATHLETIC LEAGUE

Goalie of the Year: Meredith Kinnaman (Palo Alto) So.

First Team

(Gunn, Palo Alto only)

Victoria Ngyuen (Gunn) Sr. MF; Elle So (Gunn) Sr. defender; Rachael Tsai (Gunn) Jr. MF; Caroline Chou (Gunn) Jr. MF; Annie Vesey (Gunn) So. attack; Meredith Kinnaman (Palo Alto) So. goalie; Allie Peery (Palo Alto) Jr.; Paige Bara (Palo Alto) Jr.; Kristen DeStefano (Palo Alto) Sr.; Annemarie Drez (Palo Alto) Sr.

Second Team

Anna Dang (Gunn) Jr. attack; Lena Bacon (Gunn) Sr. defender; Maya Benetar (Palo Alto) So.; Sama Rao (Palo Alto) Sr.

(No other team members were submitted)

SOFTBALL

ALL-PAL OCEAN DIVISION

Co-Pitchers of the Year: Maria Borovina (Terra Nova) Fr.; Emily Cotla (South SF) Jr.

Co-Players of the Year: Gina Titus (San Mateo) Sr.; Sara Cisneros (Mills) So.

First Team

Kela Kapuniai (Terra Nova) Fr.; Taylor Doi (San Mateo) So.; Paige Stovland (San Mateo) So.; Gabby Zucchiatti (Mills) So.; Lucy Stanley (Mills) Jr.

Second Team

Aubrie Businger (Mills) Fr.; Janelle Lee (Mills) Sr.; Shelby Baxter (South SF) Fr.; Leanna Cruz (South SF) Fr.; Nicole Chiu (San Mateo) Jr.; Andrea Holcombe (San Mateo) Sr.; Taylor Gomez (Terra Nova) So.; Janelle DeJong (Terra Nova) Sr.; Gabby Spencer (Terra Nova) So.; Rebecca Kerrisk (El Camino) Jr.; Sarah Tiemann (Menlo-Atherton) Fr.; Emily Katz (Menlo-Atherton) Jr.; Gina Pozzi (South SF) Jr.

Honorable Mention

Erin Goode (Menlo-Atherton) Jr.; Makena Borovina (Terra Nova) So.; Brieana Picchi (San Mateo) So.; Amanda Lawson (Mills) Jr.; Alex Shiffer (South SF) So.; Natalie Cecchini Gomez (South SF) So.; Maya Montnayor (Jefferson) Jr.

ALL-SCVAL EL CAMINO DIVISION

Most Valuable Player: Rachel Norman (Milpitas) Sr. SS

Offensive MVP: Emma Wager (Gunn) So. SS

Defensive MVP: A0lison Fanton (Mountain View) Sr. 1B

Pitcher of the Year: Iris Chin (Gunn) Jr.

First Team

Katie Garvey (Gunn) So. C; Natalie Oda (Gunn) Jr. 2B; Shaye Felix (Milpitas) So. P; Gwyneth Savella-Dye (Milpitas) So. 2B; Brenda Cruz (Milpitas) Jr. C; Alison Lundberg (Mountain View) Jr. C; Reanna Lancaster (Mountain View) Jr. P; Emma Bice (Mountain View) Fr. SS; Leah Ramirez (Cupertino) Jr. P/2B; Natalie Vigent (Cupertino) Sr. P; Julia Saul (Palo Alto) Sr. P; Katie Wingrove (Fremont) So. P; Theresa Prada (Lynbrook) So. C

Second Team

Anna Tevanian (Gunn) So. 3B; Mariana Torres (Gunn) Jr. LF; Tiana Teixeira (Milpitas) Sr. CF; Peyton Aguilar (Milpitas) Fr. 3B; Jackie Olivares (Mountain View) Jr. CF; Katie Moran (Mountain View) So. LF; Jordan Amick (Cupertino) Jr. SS; Ariana Garcia (Cupertino) Sr. 3B; Casey Glassford (Palo Alto) Jr. SS; Heaven Rodriguez (Fremont) Fr. 3B; Rebecca Hatton (Lynbrook) Sr. SS

Honorable Mention

Catherine Schwarzwalder (Gunn) So. CF; Megan Ostrom (Gunn) So. 1B; Kanchan Potter (Gunn) Jr. RF; Marie Mosqueda (Milpitas) Sr. P; Jalaena Bumagot (Milpitas) Sr. LF; Sophie Karolczak (Mountain View) So. RF; Tiana Bolin (Mountain View) Fr. P/2B; Agnes Jang (Cupertino) So. C; Elke Muntz (Cupertino) Jr. RF; Maddie Martinson (Palo Alto) So. C; Hannah Bundy (Palo Alto) Sr. 3B; Jennifer Clinton (Fremont) So. C; Natalie O'Connor (Fremont) So. 1B; Shirley Huang (Lynbrook) Jr. CF; Laura Hatton (Lynbrook) Jr. 3B

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Foothill Division

Most Valuable Player: Kris McIntyre (King's Academy) So.

First Team (local players only)

Jolie Kemp (Castilleja) Fr.; Frances Hughes (Castilleja) Sr.; Megan Johnson (Castilleja) So.

Second Team

Tara Thakurta (Castilleja) So.; Allison Zanolli (Castilleja) So.

Honorable Mention

Abby Lowell (Castilleja) So.

Skyline Division

Most Valuable Player: Bailey Heit (Pinewood) Fr.

Most Valuable Pitcher: Jessica Flohr (Crystal Springs) Jr.

First Team (Local only)

Alia Rubaie (Pinewood) Fr.; Eri Yoshimoto (Pinewood) Jr.; Alyssa Cortinas (Pinewood) Fr.; Lilly Weidaas (Priory) Fr.

Second Team

Mikaela Topper (Pinewood) Fr.; Casey Astiz (Pinewood); Hazel Torres (Pinewood); Quinn Mitchell (Pinewood); Laura Wu (Priory) Sr.; Grace Hamren (Priory) Fr.

Honorable Mention

Katie Nachtsheim (Priory) Jr.; Sarah MacPherson (Priory) Sr.; Bianca Rapp (Priory) Sr.

SWIMMING

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Outstanding: Ally Howe (Sacred Heart Prep) Sr.

First Team

Lindsey Miller (King's Academy) Jr.; Heidi Katter (Castilleja) Jr.; Kathryn Bower (Sacred Heart Prep) Fr.; Selby Sturzenegger (Sacred Heart Prep) Sr.; Kayla Holman (Sacred Heart Prep) So.; Cora Chan (King's Academy) Fr.; Natalie Tuck (Castilleja) Fr.; Kimberly Ma (Harker) Sr.; Manon Audebert (Harker) Sr.; Janna Safran (Menlo School) Jr.; Carolyn Akers (Priory) So.; Joceyln Chan (Menlo School) So.

Second Team

Maddie Pendolino (Sacred Heart Prep) Fr.; Leila Schneider (Crystal Springs) So.; Caitlin Stuewe (Sacred Heart Prep) Sr.; Samantha Yramategui (King's Academy) Jr.; Angela Huang (Harker) So.; Grace Guan (Harker) So.; Malaika Koshy (Sacred Heart Prep) So.; Jaquelyn Yee (Mercy-San Francisco) So.; Chloe Ebrahimian (Menlo School) Fr.; Sandhana Kannan (Harker) So.; Grace Casolo (Mercy-Burlingame) Jr.; Katrina Wong (King's Academy) Sr.

Honorable Mention

Emily Howard (Sacred Heart Prep) Fr.; Janice Zhang (Sacred Heart Prep) Jr.; Clara Igou (Notre Dame-SJ) Fr.; Campbell Field (Castilleja) Sr.; Serafina Chavez (Notre Dame-SJ) So.; Mackenzie Bressie (Menlo School) Jr.; Teresa Tiso (Sacred Heart Prep) Jr.

ALL-PAL BAY DIVISION

Swimmer of the Meet: Leah Goldman (Burlingame)

First Team

Claire Girard (Burlingame); Leah Goldman (Burlingame); Kierstin Ikeda (Sequoia); Marie Maxwell (Burlingame); Maddie Pont (Menlo-Atherton); Niki Reynolds (Burlingame); Sierra Sheeper (Menlo-Atherton); Teresa Tang (Burlingame); Julie Williams (Burlingame); Maddie Worden (Menlo-Atherton); Kindle Van Linge (Menlo-Atherton); Nicole Zanolli (Menlo-Atherton)

Second Team

Ashley Bianchi (Burlingame); Kristin Denney (Carlmont); Faith Dunn (Menlo-Atherton); Alexa Finn (Menlo-Atherton); Abby Hartzell (Sequoia); Jessica Heilman (Menlo-Atherton); Mary Lane (Menlo-Atherton); Sophie Murff (Menlo-Atherton); Stephanie Saisi (Burlingame); Alisa Takahashi (Carlmont); Weilin Tan (Burlingame); Karilin Yiu (Mills)

TRACK & FIELD

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Outstanding Track: Maddy Price (Menlo School)

First Team

Gabriela Triant (Notre Dame-SJ); Juliana Mount (Notre Dame-SJ); Maggie Cusick (Notre Dame-SJ); Chloe Eackles (Pinewood); Niki Iyer (Harker); Mackenzie Duffner (Menlo School); Makiya Francis (Eastside Prep); Nicole Colonna (Pinewood); Joslynn Smith-McCoy (Mercy-San Francisco); Marissa Mount (Notre Dame-SJ); Marina Aguilar (Mercy-Burlingame); Cassidy Carter (Mercy-Burlingame); Gaby Cochez (Mercy-San Francisco); Lauren Henske (Menlo School); Megan Duncanson (Crystal Springs)

Second Team

Ali Myers (Menlo School); Gilliane Delrosario (Mercy-San Francisco); Lianne Blodgett (Crystal Springs); Lindsay Schott (Sacred Heart Prep); Nicole Mitchell (Castilleja); Diamond Pearson (Eastside Prep); Alex Dellar (Harker); Elisa Merten (Menlo School); Emily Cox (Notre Dame-SJ); Michelle Bromley (King's Academy); Olivia Feller (Mercy-Burlingame); Teme Fanguna (Mercy-Burlingame); Alina Brown (Castilleja); Hana Marsheck (Priory); Susanna Chang (King's Academy); Bobbie Burgess (Crystal Springs)

Honorable Mention

Jamie Corley (Menlo School); Lauren Rocheleau (Mercy-Burlingame); Alexandra Walker (Menlo School); Maria Naclerio (Priory); Melissa Chircop (Mercy-Burlingame); Mackenzie Walter (Sacred Heart Prep); Roshan Bal (Pinewood); Monica Hrncir (St. Lawrence Academy); Winnie Li (Harker); Dea Dressel (Menlo School); Ingrid Spielbauer (Notre Dame-SJ); Asia Coleman (Notre Dame-SJ); Jamie Cleron (Crystal Springs); Stephanie Rhodes (Crystal Springs); Julia Wang (Harker)

(All-league teams are selected by the coaches)

Comments

There are no comments yet for this post

Post a comment

Posting an item on Town Square is simple and requires no registration. Just complete this form and hit "submit" and your topic will appear online. Please be respectful and truthful in your postings so Town Square will continue to be a thoughtful gathering place for sharing community information and opinion. All postings are subject to our TERMS OF USE, and may be deleted if deemed inappropriate by our staff.

We prefer that you use your real name, but you may use any "member" name you wish.

Name: *

Select your neighborhood or school community: * Not sure?

Choose a category: *

Since this is the first comment on this story a new topic will also be started in Town Square! Please choose a category that best describes this story.

Comment: *

Verification code: *
Enter the verification code exactly as shown, using capital and lowercase letters, in the multi-colored box.

*Required Fields