Sports

Complete 2013 girls' fall all-league teams

2013 GIRLS' FALL ALL-LEAGUE TEAMS

CROSS COUNTRY

ALL-PENINSULA ATHLETIC LEAGUE

(Based on placing at league finals)

Madeleine Baier (Menlo-Atherton) So.; Katie Beebe (Menlo-Atherton) So.; Carmen Contreras (Half Moon Bay) Sr.; Taylor Fortnam (Menlo-Atherton) Sr.; Oma Skyrus (Aragon) Jr.; Annika Roise (Menlo-Atherton) Sr.; Annalisa Crowe (Menlo-Atherton) So.; Sarah Gayer (Mills) Fr.; Clara Fassinger (Half Moon Bay) So.; Kayley James (Woodside) So.; Kyleen Freeburg (Half Moon Bay) Sr.; Carmen Zafra (Half Moon Bay) So.; Natalie Strohm (Half Moon Bay) Sr.; Emily Rexter (Carlmont) So.; Raneem Mokatrin (Carlmont) Jr.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Runner: Niki Iyer (Harker)

First Team

Zoe Enright (Menlo School); Nicole Colonna (Pinewood); Lizzie Lacy (Menlo School); Meagan Moyer (Mercy-Burlingame); Hana Marsheck (Priory); Lianna Blodgett (Crystal Springs); Eliza Crowder (Menlo School)

Second Team

Claudia Tischler (Harker); Michelle Bromley (King's Academy); Danielle Tatsuno (King's Academy); Emily Cox (Notre Dame-SJ); Alina Brown (Castilleja); Julia Monaco (King's Academy); Maria Naclerio (Priory)

Honorable Mention

Katie Chu (Crystal Springs); Simran Arora (Menlo School); Britney Biddle (Crystal Springs); Katherine Huang (Crystal Springs); Helena Merk (Pinewood); Lydia Ho (Mercy-Burlingame); Natalie Novitsky (Sacred Heart Prep); Emelia Hamilton (Notre Dame-SJ); Hannah Arledge (King's Academy); Fernanda Salguero (King's Academy); Brooke Hammarskjold (Menlo School); Jenny Shearer (Crystal Springs); Katie Harrison (Sacred Heart Prep); Quynh Tran (Mercy-SF); Madeline Cooney (Mercy-SF); Maya Mizuki (Notre Dame-SJ); Mary Najibi (Harker); Meilan Stemple (Harker); Mackenzie Carman (Mercy-Burlingame); Grace Hammarskjold (Menlo School); Lexi Van Ligten (Menlo School)

GOLF

ALL-PENINSULA ATHLETIC LEAGUE

Golfer of the Year: Aman Sangha (San Mateo) So.

First Team

Valerie Chen (Aragon) Jr.; Kelly Fang (Aragon) Jr.; Allie Economou (Burlingame) Jr.; Naomi Lee (Menlo-Atherton Fr.; Lisa Sasaki (San Mateo) Jr.; Tessa Ulrich (Aragon) Fr.; Abbey Pederson (Menlo-Atherton) Fr.; Brooke Williams (Half Moon Bay); Ashley Utz (Menlo-Atherton) Jr.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Chloe Sales (Castilleja) Jr.

First Team

Maddy Ellison (Sacred Heart Prep); Jessica Koenig (Sacred Heart Prep); Kristine Lin (Harker); Danielle Mitchell (Castilleja); Nicole Mitchell (Castilleja); Jessie Rong (Menlo School); Lauren Von Thaden (Sacred Heart Prep)

Second Team

Sinead Haley (Sacred Heart Prep); Daphne Liang (Harker); Divya Nekkanti (Notre Dame-SJ); Paris Wilkerson (Castilleja); Lauren Yang (Menlo School); Ellie Zales (Castilleja)

Honorable Mention

Kiana Cacchione (Sacred Heart Prep); Nicole Henderson (Menlo School); Connie Li (Harker); Cami Steppe (Sacred Heart Prep); Ashley Zhong (Harker)

TENNIS

ALL-PAL BAY DIVISION

First Team

Kaede Ishikawa (Aragon) Sr.; Sami Andrew (Menlo-Atherton) Jr.; Alex Harrigan (Burlingame) Sr.; Lizzie Siegel (San Mateo) Sr.; Cori Sidell (Carlmont) Sr.; Cassidy Sobey (Carlmont) So.; Veronika Dvorak (Carlmont) Jr.; Cindy Liu (Hillsdale) Sr.; Natalie Spievack (Hillsdale) Sr.; Mariko Iinuma (Hillsdale) Jr.

Second Team

Biying Sun (Aragon) Sr.; Lisa Patel (Burlingame) Sr.; Haley Shaffer (Burlingame) Jr.; Mar Burgueno (Carlmont) So.; Pareesa Darafshi (Carlmont) Jr.; Morgan Watson (Carlmont) So.; Nina Bachicha (Half Moon Bay) So.; Irene Palisoc (Hillsdale) Sr.; Kathy Li (Hillsdale) Fr.; Lindy LaPlante (Menlo-Atherton) Sr.; Sally Carlson (Menlo-Atherton) So.; Amanda Scandallos (Menlo-Atherton) So.;

Sadie Rhen (Sequoia) So.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

FOOTHILL DIVISION

Most Valuable Athlete: Elizabeth Yao (Menlo School) Jr.

First Team

Christine Eliazo (Menlo School); Helena Ong (Menlo School); Sadie Bronk (Menlo School); Alice Yao (Menlo School); Paulette Wolak (Castilleja); April Chien (Castilleja); Celeste Woloshyn (Castilleja); Tara Ritchey (Sacred Heart Prep); Vi-Van Nguyen (Notre Dame-SJ); Dora Tzeng (Harker)

Second Team

Paulina Golikova (Menlo School); Sarah Schinasi (Menlo School); Melissa Tran (Menlo School); Mia McConnell (Menlo School); Georgia Anderson (Menlo School); Ruth Sarwal (Sacred Heart Prep); Lucy Ackley (Sacred Heart Prep); Maddy Jones (Sacred Heart Prep); Allison Harman (Sacred Heart Prep); Courtney Schulz (Crystal Springs); Sahithya Parkash (Harker); Izzy Gross (Harker)

Honorable Mention

Arden Hu (Harker); Sondra Yue (Harker); Anna Verwillow (Castilleja); Jackie Maloney (Castilleja); Julia McKay (Castilleja); Megan Colford (Castilleja)

SKYLINE DIVISION

Most Valuable Athlete: Tia Lee (King's Academy)

First Team

Maggie Mei (Priory); Esther Bartlett (King's Academy); Emilhy Hilton (King's Academy); Anna Moreno (King's Academy); Florence Lau (Mercy-San Francisco); Holly Lam (Mercy-San Francisco); Kristell Ng (Mercy-San Francisco); Leah Hess (Pinewood); Hannah Manheim (Pinewood); Francesca Faoro (Mercy Burlingame)

Second Team

Karina Uppal (Pinewood); Desirae Bustos (Mercy-San Francisco); Zerena Shaw (Mercy-San Francisco); Marcela Alvarez (Mercy-San Francisco); Kristi Seymour (King's Academy); Emily Friesen (King's Academy); Kari Bergsdedt (King's Academy); Nicole Trahan (King's Academy); Alana Wilson (Mercy-Burlingame); Alexa Oropeza (Mercy-Burlingame)

Honorable Mention

Charlotte Beriker (Priory); Mary Lin (Priory); Amanda Lee (Priory); Jacqueline Fukomoto (Mercy-San Francisco); Jenna McCormick (Mercy-Burlingame); Yena Kim (Mercy-Burlingame); Alyssa Farella (Mercy-Burling

VOLLEYBALL

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Co-Most Valuable Players: Casey Carroll (Homestead), Carmen Annevelink (Los Altos)

Outstanding Senior: Morgan Robinson (Homestead)

Outstanding Junior: Maria Balus (Homestead)

Outstanding Freshman: Jessica Lee (Palo Alto)

Coach of the Year: Peter Kim (Los Altos)

(Note: No Outstanding sophomore was selected)

First Team

Morgan Robinson (Homestead) Sr. OH; Maria Balus (Homestead) Jr. setter; Hannah Koehler (Los Altos) Sr. setter; Katie Tristchler (Los Altos) Sr. DS; Becca Raffel (Palo Alto) Sr. OH; Keri Gee (Palo Alto) Sr. DS; Kristi Brown (Los Gatos) Sr. setter; Jensen Ditzler (Los Gatos) Jr. DS; Erica Johnston (Gunn) Sr. OH; Megan Robinson (Mountain View) Sr. setter

Second Team

Katie Barker (Homestead) Jr. OP; Connor Bunka (Homestead) Jr. OP; Michelle Albright (Los Altos) Sr. OP; Megan McDermott (Los Altos) Sr. OH; Lauren Kerr (Palo Alto) Sr. MB; Jessica Lee (Palo Alto) Fr. Setter; Tori Taormina (Los Gatos) Jr. OH; Shea O'Gorman (Los Gatos) Jr. OP; Meghan Mahoney (Gunn) Jr. OH; Beverly Yu (Monta Vista) Sr. OH

Honorable Mention

Bre Rachel (Homested) So. MB; Allison Inanoria (Homestead) Sr. DS; Jenna Hoover (Los Altos) Jr. MB; Joyce Christiansen-Salameh (Los Altos) Jr. setter; Jade Schoenberger (Palo Alto) Jr. OH; Jessica Dinneen (Gunn) Jr. OP; Nicole Brigham (Gunn) Jr. setter; Elle Rogers (Los Gatos) Jr. MB; Elyse Fitzsimons (Mountain View) Jr. MB; Alice Liu (Monta Vista) Sr. MB

ALL-PAL BAY DIVISION

Most Valuable Player: Christine Alftin (Woodside) Sr.

First Team

Madison Lee (Aragon) So.; Morgan Ho (San Mateo) Sr.; Isabell Walker (Burlingame) Sr.; Morgan McKeever (Burlingame) Sr.; Jami Maffei (Hillsdale) Sr.; Sifatogo Faaiu (South San Francisco) Sr.; Danielle Walsh (Woodside) Sr.; Haili Hoeft (Woodside) Sr.; Paulina King (Menlo-Atherton) Sr.; Virginia Lane (Menlo-Atherton) Sr.; Amelia Tupou (Carlmont) Sr.; Ella McDonough (Carlmont) Sr.

Second Team

Devin Joos (Menlo-Atherton) Jr.; Leanna Collins (Menlo-Atherton) So.; Isabella Mauricio (San Mateo) Jr.; Melanie Moore (Aragon) Fr.; Bianca Alverez (Burlingame) Sr.; Tatum Novitzky (Burlingame) Jr.; Karen Chang (Hillsdale) Jr.; Natasha Lee (South San Francisco) Sr.; Sierra Nelson (South San Francisco) Sr.; Ana Oropeza (Woodside) Sr.; Francesca Fioresi (Woodside) Sr.; Bailee Roces (Carlmont) Sr.; Charlotte Jackman (Carlmont) Sr.

Honorable Mention

Miranda Taylor (Aragon) Jr.; Anna Joshi (Aragon) Jr.; Kirby Knapp (Menlo-Atherton) Fr.; Alyssa Ostrow (Menlo-Atherton) Jr.; Brittney Carias (Burlingame) Jr.; Rachel Topper (Burlingame) Jr.; Lisa Morabe (Hillsdale) Jr.; Cherene Uale (Hillsdale) So.; Sharon Tukuaoga (South San Francisco) Jr.; Bianca Ng (South San Francisco) Sr.; Jesse Larkin (Woodside) So.; Heilani Hoeft (Woodside) Jr.; April Smith (Carlmont) Sr.; Elena Mateus (Carlmont) So.; Amanda Corsetti (San Mateo) So.; Hayley Goell (San Mateo) Jr.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

FOOTHILL DIVISION

Most Valuable Player: Maddie Huber (Menlo School) Sr.

First Team

Elisa Merten (Menlo School); Marine Hall-Poirier (Priory); Shreya Dixit (Harker); Katya Scocimara (Castilleja); Victoria Garrick (Sacred Heart Prep); Divya Kalidindi (Harker); Melissa Cairo (Menlo); Morgan Dressel (Menlo)

Second Team

Natalie Marshall (Sacred Heart Prep); Lida Vandermeer (Menlo School); Madeline Johnson (Castilleja); Kijana Best (Mercy-San Francisco); Jessica Norum (Castilleja); Doreen Kang (Harker)

Honorable Mention

Olivia Pellarin (Menlo School); Jacquelyn Yee (Mercy-San Francisco); Samantha Lui (Mercy San Francisco); Shannon Richardson (Harker); Sarah Rose (Castilleja); Maddy Frappier (Menlo School); Maddie Stewart (Menlo School); Taylor McNeil (Mercy-San Francisco); Merceded Chien (Harker); Jennifer DiSanto (Castilleja)

SKYLINE DIVISION

Most Valuable Player: Mehra Den Braven (Pinewood)

First Team

Diana Vandenberg (King's Academy); Peyton Nora (Crystal Springs); Caroline Diemer (Notre Dame-SJ); Amelia Smith (Notre Dame-SJ); Nicole Connolly (Mercy-Burlingame); Louise Hardiman (Mercy-Burlingame)

Second Team

Rose Gold (Crystal Springs); Krista Saito (Notre Dame-SJ); Victoria Langi (Mercy-Burlingame); Geli Du (Crystal Springs); Angie Lao (Notre Dame-SJ); Ciara Young (Mercy-Burlingame)

Honorable Mention

Abigail Sylvester (Eastside Prep); Perla Ramos (Eastside Prep); Makiya Frands (Eastside Prep); Esi Thompson (Eastside Prep); Caroline Callaghan (Crystal Springs); Maddie Clay (Crystal Springs); Caroline Chiemwalski-Anders (Notre Dame-SJ); Sabrina Santos (Mercy-Burlingame); Kathleen Glasser (Mercy-Burlingame); Milan Loiacono (King's Academy); Laura Miller (King's Academy); Alyssa Pablo (King's Academy); Tehmi den Braven (Pinewood); Karalena Davis (Pinewood); Sarah Cilker (Pinewood); Valene Trigueros (ICA); Allyson Balocating (ICA); Lynell Magat (ICA); Michelle Dearden (ICA); Arianna Chacon (ICA); Anne Scerbak (Notre Dame-SJ)

WATER POLO

Most Valuable Player: Caroline Anderson (Gunn) Sr.

Most Valuable Goalie: Nicole Nelson (Los Gatos)

First Team

Samantha Acker (Gunn) Jr.; Rachel Wong (Gunn) Sr.; Bianca Batista (Gunn) Jr.; Rebecca Lysaght (Los Gatos) Sr.; Betsy Wall (Los Gatos) Sr.; Nikki De Roos (Saratoga) Sr.; Mackenzie Rosenthal (Saratoga) Jr.; Romy Aboudarham (Los Altos) Jr.; Casey Vanneman (Los Altos) Sr.; Tess van Hulsen (Palo Alto) Jr.; Katie Richards (Homeatead) Jr.; Helen Li (Lynbrook) Sr.; Kimberlyn Tilley (Los Altos) Sr.; Puck De Roos (Saratoga) Jr.

Second Team

Sara McAllister (Homestead) Jr.; Irene Feng (Lynbrook) Jr.; Gabrielle Bethke (Gunn) Sr.; Jenna Gavenman (Los Altos) Sr.; Katie Francis (Palo Alto) So.; Mary Stone (Los Gatos) Jr.; Madison Gress (Saratoga) Jr.; Natasha Batista (Gunn) Sr.

ALL-PAL BAY DIVISION

Most Valuable Player: Jessica Heilman (Menlo-Atherton) Sr.

Most Valuable Goalie: Francesca Gilles (Menlo-Atherton) Jr.

First Team

Sofia Caryotakis (Menlo-Atherton) Sr.; Samantha Henze (Menlo-Atherton) Sr.; Anna Yu (Castilleja) Jr.; Stephanie Flamen (Castilleja) Sr.; Kristen Denney (Carlmont) Jr.; Nicole Reynolds (Burlingame) Sr.; Sasha Levin-Guracar (Sequoia) Jr.

Second Team

Nicole Zanolli (Menlo-Atherton) Sr.; Alex Zafran (Castilleja) Jr.; Katelyn McGrath (Carlmont) Jr.; Kristen Dames (Carlmont) Sr.; Claire Morrison (Burlingame) So.; Helena Larsen (Sequoia) Sr.; Tessa Draper (Aragon) Jr.

Honorable Mention

Sierra Sheeper (Menlo-Atherton) Sr.; Fernanda Kramer (Castilleja) Jr.; Sarah Fecher (Carlmont) Sr.; Gretta Musayelyan (Burlingame) Sr.; Samantha Peyton (Sequoia) Sr.; Alison Clark (Aragon) Sr.

ALL-PAL OCEAN DIVISION

Most Valuable Player: Micaela White (Half Moon Bay) Sr.

Most Valuable Goalie: Emily Dunlap (Woodside) Sr.

First Team

Terez Touhey (Woodside) Jr.; Taira Hovden (Woodside) Jr.' Kyla Kemp (Half Moon Bay) Sr.; Sarah Stretch (Half Moon Bay) Jr.; Donya Dehnad (Menlo School) Sr.; Madison Gomes (Mercy-Burlingame) So.; Saige Daniel (Mills) Sr.

Second Team

Mina Sealund (Woodside) Fr.; Fiona Handler (Half Moon Bay) Jr.; Audrey Flower (Menlo School) Jr.; Kate Huneke (Menlo School) Sr.; Talor Cormier (Mills) Sr.; Darya Shtykalo (Hillsdale) Sr.; Nikela Klinghagen (San Mateo) Sr.; Grace Casolo (Mercy-Burlingame) Jr.; Tylor Gomes (Terra Nova) So.

Honorable Mention

Suzie Ortiz (Woodside) So.; Sarah O'Keefe (Half Moon Bay) Fr.; Jenny Greenstein (Menlo School) Jr.; Josie Madrigal (Mills) Sr.; Lexie Gordon (Hillsdale) Sr.; Briana Cerda (San Mateo) Jr.; Vanessa Kibblewhite (Mercy-Burlingame) Jr.; Eddy Kapp (Terra Nova) So.

ALL-WEST CATHOLIC ATHLETIC LEAGUE

First Team

Samantha Strutner (St. Francis) Sr.; Courtney Batcheller (St. Francis) Sr.; Kaherine Moore (St. Francis) Sr.; McKenna Yates (St. Francis) Sr.; Caitlin Stuewe (Sacred Heart Prep) Sr.; Maddy Johnston (Sacred Heart Prep) Fr.; Morgan McCracken (Sacred Heart Prep) Sr.; Maura Cantoni (Mitty) Jr.; Sabrina Sherrin (Mitty) Sr.; Claudia Macedo (Valley Christian) Sr.; Emma Malysz (Presentation) Jr.; Catherine Summa (St. Ignatius) Sr.

Second Team

Anna Edgington (St. Francis) Jr.; Natalie Williams (St. Francis) Jr.; Lauren Kerrigan (Sacred Heart Prep) Sr.; Kelly Moran (Sacred Heart Prep) Sr.; Luey Maclean (Mitty) Sr.; Susan Cantoni (Mitty) Jr.; Wynne Stagnaro (Valley Christian) Sr.; Samantha Baker (Valley Christian) Jr.; Jessica Kwok (Presentation) Sr.; Sela Obot (Presentation) Sr.; Paige Waters (St. Ignatius) Jr.; Katie French (St. Ignatius) Jr.; Elenia Giotinis (Notre Dame-Belmont) Jr.; Megan Cosgrave (Notre Dame-Belmont) Jr.

(All-league teams are selected by the coaches)

— Palo Alto Online Sports

Comments

There are no comments yet. Please share yours below.

Post a comment

Posting an item on Town Square is simple and requires no registration. Just complete this form and hit "submit" and your topic will appear online. Please be respectful and truthful in your postings so Town Square will continue to be a thoughtful gathering place for sharing community information and opinion. All postings are subject to our TERMS OF USE, and may be deleted if deemed inappropriate by our staff.

We prefer that you use your real name, but you may use any "member" name you wish.

Name: *

Select your neighborhood or school community: * Not sure?

Choose a category: *

Since this is the first comment on this story a new topic will also be started in Town Square! Please choose a category that best describes this story.

Comment: *

Verification code: *
Enter the verification code exactly as shown, using capital and lowercase letters, in the multi-colored box.

*Required Fields

Local picks on 2015 Michelin Bib Gourmand list
By Elena Kadvany | 8 comments | 3,673 views

Politics: Empty appeals to "innovation"
By Douglas Moran | 13 comments | 1,560 views

A Surprise!
By Cheryl Bac | 0 comments | 1,468 views

Marriage Underachievers
By Chandrama Anderson | 0 comments | 1,453 views

It's Dog-O-Ween this Saturday!
By Cathy Kirkman | 2 comments | 713 views