Sports

Complete 2013 boys' fall all-league teams

2013 BOYS' FALL ALL-LEAGUE TEAMS

CROSS COUNTRY

ALL-PENINSULA ATHLETIC LEAGUE

(Based on placing in league finals)

1, Logan Marshall (Half Moon Bay) Sr.; 2, Michael Bereket (Carlmont) Sr.; 3, Mark Vingralek (Carlmont) Jr.; 4, Owen Lee (Carlmont) Jr.; 5, Ryan Dimick (Carlmont) Sr.; 6, Zach Plante (Menlo-Atherton) Sr.; 7, Gerardo Castro (El Camino) Sr.; 8, James Schulte (Carlmont) Sr.; 9, Graham Faust (Half Moon Bay) So.; 10, Anwar Alghaithy (Westmoor) Jr.; 11, Ryan McAuliffe (Aragon) So.; 12, Michael Ward (Terra Nova), Sr.; 13, Johain Ounadjela (Carlmont) Jr.; 14, Chris Jacobson (Half Moon Bay) Sr.; 15, Charlie Utecht (Sequoia) Jr.

ALL-WEST BAY ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Runner: Corey Gonzalez (Harker)

First Team

Daniel Hill (Sacred Heart Prep); Ross Corey (Priory); Preston Lam (Crystal Springs); Sasha Novitsky (Sacred Heart Prep); Yumeto Shigihara (Crystal Springs); Chris Gregory (Priory); Johnny Trudelle (Priory)

Second Team

Abin Thomas (King's Academy); Carter Kremer (Sacred Heart Prep); Isaiah Scott (King's Academy); Derek Field (King's Academy); Brandon Chu (Crystal Springs); Javier Rojas (Crystal Springs); Daniel O'Neill (King's Academy)

Honorable Mention

Brett Anstrom (Sacred Heart Prep); Dennis Mandudzo (Menlo School); August Howell (Sacred Heart Prep); Zachary Cherian (Crystal Springs); Hugo Pegley (Crystal Springs); Marcus Niksa (Crystal Springs); Tyler Schoenduve (King's Academy); Robert Screven (Priory); Peter Rosston (Menlo School); Matthew Wan (Menlo School); Rahul Balakrishnan (Harker); Rahul Sridhar (Harker)

FOOTBALL

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Co-Most Valuable Players: Keller Chryst (Palo Alto Sr. QB and Delshawn Mitchell (Wilcox) Sr. RB

MVP Offense: Squally Canada (Milpitas) Sr. RB

MVP Defense: Sione Finefeuiaki (Wilcox) Sr. LB

MVP Lineman: Jimmy Leatiota (Wilcox) Sr. OL

Outstanding Offensive Lineman: Vita Musika (Milpitas) Jr.

Outstanding Defensive Lineman: Jason Scrempos (Milpitas) Jr.

Outstanding Quarterback: Jonathan Walters (Saratoga) Sr.

Outstanding Running Back: Joey Wood (Los Gatos) Jr.

Outstanding Wide Receiver: Tre Hartley (Milpitas) Sr.

Outstanding Tight End: Tully McCalister (Palo Alto) Sr.

Outstanding Inside Linebacker: Andrew Frick (Palo Alto) Sr.

Outstanding Outside Linebacker: Benito Serrano (Wilcox) Sr.

Outstanding Defensive Back: Cory Olivet (Los Gatos) Sr.

Outstanding Utility: Anthony Avery (Mountain View)

Outstanding Kicker: Logan Chapman (Los Gatos) Sr.

Co-Senior of the Year: Malcolm Davis (Palo Alto) WR/DB and Kenny Dipko (Wilcox) QB

Junior of the Year: Solomon Foketi (Milpitas) LB

Sophomore of the Year: Eli Givens (Palo Alto) WR

First Team

Quarterback: Ronnie Reed (Milpitas) Sr.; Nick Bawden (Los Gatos) Sr.

Running Back: Savion Black (Milpitas) Jr.; Isiah Jackson (Mountain View); Jacob Marr (Saratoga) Sr.; Keneen Smith (Santa Clara) Sr.; Devaunte Sanches (Fremont) Jr.

Wide Receiver: Christian Rita (Milpitas) Jr.; Keensean Johnson (Palo Alto) Sr.; Austin Johnson (Mountain View); Grant Faylor (Saratoga) Sr.; Joey Mederios (Saratoga) Jr.; Dominick Bailey (Wilcox) Sr.

Tight End: Frank Kapp (Mountain View); Jake Kenney (Wilcox) So.; Cody Marshal (Los Gatos) Sr.

Offensive Line: Mikey Saybe (Milpitas) Sr.; Uate Mataele (Milpitas) Jr.; Christian Haangana (Milpitas) So.; Jack Anderson (Palo Alto) Sr.; Justin Rittman (Palo Alto) Sr.; Afa Prescott (Fremont) Jr.; Clark Rothenberg (Saratoga) Sr.; Jonathan Herrera (Wilcox) Jr.; Jack Jarigan (Los Gatos) Jr.; Andrew Hillard (Los Gatos) Sr.; Brandon Ross (Los Gatos) Sr.

Defensive Back: Ken Wu (Saratoga); David Kruskamp (Milpitas) Sr.; Duane Jones (Milpitas) Jr.; Joey Mederios (Saratoga) Jr.; Manu Turituri (Wilcox) So.; Cory Barraclough (Wilcox) Sr.; Cole Wisecarver (Los Gatos) Sr.; Matthew Wilcox (Los Gatos) Jr.

Linebacker: Cole Poffenbarger (Milpitas) Jr.; Jake Butters (Mountain View); Sam Kanongata (Fremont) Jr.; Davis Berryhill (Saratoga) Sr.; Jake Tittle (Los Gatos) Sr.; Cameron Ackerman (Los Gatos) Sr.

Defensive Line: Sii Mataele (Milpitas) So.; Mike Fitzsimmons (Saratoga) Sr.; Justin Wright (Wilcox) Sr.; Jonathon Pohaha (Wilcox) Jr.; Bailey McNally (Los GAtos) Sr.; CJ Hibbits (Los Gatos) Jr.; Brendan Ross (Los Gatos) Jr.; Nikita Klochko (Santa Clara) Sr.

Utility: Jacob Camp (Santa Clara); Adam Garza (Santa Clara)

Kicker: Leo Hernandez (Santa Clara) Sr.

ALL-SCVAL EL CAMINO DIVISION

Co-Most Valuable Players: Derek Rositas (Homestead) Sr. RB/LB and Justin Cena (Monta Vista) Sr. RB/LB

MVP Offense: Ryan Allenmandi (Homestead) Jr. RB

Co-MVP Defense: Faris Karaborni (Monta Vista) Sr. LB and Tijani Karaborni (Monta Vist) Sr. LB

MVP Lineman: Ofisa Pati (Los Altos) Sr.

Outstanding Offensive Lineman: Kyle Barry (Monta Vista) Sr.

Outstanding Defensive Lineman: Joseph Chang (Lynbrook) Sr.

Outstanding Quarterback: Jerome Holloway (Homestead) So.

Outstanding Running Back: Sean Lanoza (Los Altos) Jr.

Outstanding Wide Receiver: Victor Puiz (Los Altos) Sr.

Outstanding Tight End: Max Wilber (Los Altos) Sr.

Co-Outstanding Defensive End: Sam Nastari (Monta Vista Jr. and Dakota Kratzer (Los Altos) Sr.

Outstanding Outside Linebacker: Dietrich Sweat (Gunn) Jr.

Outstanding Inside Linebacker: David Park (Cupertino) Sr.

Outstanding Defensive Back: Jonathan Chang (Lynbrook) Jr.

Outstanding Senior: Christopher Lanman (Los Altos) QB

Outstanding Junior: Max McCann (Monta Vista) RB/LB

Outstanding Sophomore: Anthony Pozzetti (Cupertino) QB/DB

Outstanding Freshman: Tonga Keti (Los Altos) OL/DL

First Team

Quarterback: Ryan Manley (Monta Vista)

Running Back: Tim Cheng (Homestead) Sr.; Jason Larsh (Lynbrook) Sr.; Sean Lydster (Gunn) Sr.

Wide Receiver: Nathan Duong (Cupertino) Sr.; Bryan Erickson (Homestead) Sr.; Patrick McColl (Los Altos) Jr.

Tight End: Joseph Faria (Homestead) Jr.; Dylan Schultz (Cupertino) Jr.

Offensive Line: Jessie Arreola (Cupertino) Sr.; Noe Barajas (Homestead) Jr.; Nolan Hurtado (Monta Vista) Jr.; Fred Li (Gunn) Jr.; Tristian Salvador (Monta Vista) Sr.; Aaron Siminson (Lynbrook) Sr.; Michael Strahan (Cupertino) Sr.; Josh Williams (Los Altos) Sr.

Defensive Back: Kyle Avvakumovits (Cupertino) Jr.; Mateo Manjarrez (Homestead) Sr.; Justin Miller (Homestead) Jr.; Milanko Plavsic (Monta Vista) Sr.; John Rak (Homestead) Jr.

Inside Linebacker: David Almas (Homestead) Sr.; Carlo Isola (Lynbrook) Sr.; Forrest Larson (Gunn) Jr.; Duke Myers (Los Altos) Sr.

Outside Linebacker: Max Chiew (Gunn) Jr.; Justin Marengo (Homestead) Sr.; Alex Zee (Lynbrook) Sr.

Defensive End: Julian Arndt (Lynbrook) Sr.; Won Lee (Monta Vista) Sr.

Defensive Line: Jake Cervantes (Homestead) Jr.; Justin Cheng (Cupertino) Sr.; Daniel Grinberg (Lynbrook) Jr.; Thomas Holm (Homestead) Sr.; Anthony Tung (Cupertino) Sr.

Utility: Eric Day (Lynbrook) Sr.

Kicker: Matt Schonher (Los Altos) Jr.

ALL-PAL BAY DIVISION

Co-Offensive Players of the Year: Jack Heneghan (Menlo School) Sr. QB; Anthony Gordon (Terra Nova) Jr. QB

Co-Defensive Players of the Year: Nick Pierotti (Terra Nova) Sr.; Ben Burr-Kirven (Sacred Heart Prep) Jr.

Utility Player of the Year: Isiah Nash (Menlo-Atherton) Sr. RB/LB

Special Teams Player of the Year: Ben Sehl (Sequoia) Sr.

Coaches of the Year: Mark Newton (Menlo School); Bill Gray (Terra Nova)

First Team Offense

Anthony Gordon (Terra Nova) Jr. QB; Jack Heneghan (Menlo School) Sr. QB; John Wallace (Terra Nova) Sr. RB; Andrew Segre (Sacred Heart Prep) Sr. RB; Isiah Nash (Menlo-Atherton) Sr. RB; Jaylend Jones (Terra Nova) Sr. WR; Domenic Ortisi (Terra Nova) Sr. WR; Peter Bouret (Menlo School) Sr. WB; Ryan Roberts (Menlo-Atherton) Sr. WR; Oliver Bucka (Menlo-Atherton) Sr. TE; Paul Noa (Terra Nova) Sr. OL; Patrick Finnigan (Sacred Heart Prep) Sr. OL; Alex Castro (Sacred Heart Prep) Sr. OL; Api Mane (Menlo-Atherton) Jr. OL; Adam Yecies (Menlo School Sr. OL; Matt Jenkins (Sequoia) Sr. PK

First Team Defense

Sam Auelua (Terra Nova) Sr. DL; David Melton (Terra Nova) Sr. DL; Nic Collazo (Sacred Heart Prep) Sr. DL; Enzo Santos (Menlo-Atherton) Sr. DL; Nick Pierotti (Terra Nova) Sr. LB; Ben Burr-Kirven (Sacred Heart Prep) Jr. LB; Brian Jaggers (Menlo-Atherton) Sr. LB; Noak Kawasaki (Sacred Heart Prep) Sr. DB; Travis Chambers (Menlo School) Sr. DB; Dylan Anderson (Sequoia) Sr. DB; Sam Stroud (Menlo-Atherton) Sr. DB; Ben Sehl (Sequoia) Sr. punter

ALL-MISSION TRAIL ATHLETIC LEAGUE

Most Valuable Player: Will Latta (Priory) Sr.

Sportmanship Award: Gabe Bautista (Alma Heights Christian) Sr.

First Team

Tom Latta (Priory) Sr.; James McDaniel (Priory) Sr.; Michael Alcaraz (Trinity Christian) Sr.; Dre Perez (Trinity Christian) Sr.; Jack Sweat (Pinewood) Jr.; Aiden Lucero (Pinewood) So.; Gabe Bautista (Alma Heights Christian) Sr.; Ethan Henkens (Stuart Hall) Sr.

Second Team

Charlie Tidmarsh (Priory) Sr; Garrett Weber (Priory) Jr.; Brandon Zaringhalam (Priory) Sr.; Matt Novak (Trinity Christian) Sr.; Jon Hill (Trinity Christian) Sr.; Kevin Tracy (Pinewood) Sr.; Joshua Cayetano (Alma Heights Christian) Sr.; Marcos Galvan (Anzar) So.; Mena Otovo (North Valley Baptist) Jr.

WATER POLO

ALL-SCVAL DE ANZA DIVISION

Most Valuable Player: Coby Wayne (Gunn) Sr.

Most Valuable Goalie: Charlie Niehaus (Mountain View) Sr.

First Team

Ari Wayne (Gunn) Jr.; Christian Znidarsic (Gunn) So.; Anthony Zunino (Gunn) Jr. goalie; Justin Cooper (Gunn) Jr.; Sam Kelley (Palo Alto) Sr.; Lucas Novak (Palo Alto) Jr.; Jake Weinstein (Palo Alto) Sr.; Rey Castillo (Mountain View) Sr.; Matthew Dunn (Mountain View) Jr.; Colin Hong (Monta Vista) Sr.; Rishabh Hegdel (Lynbrook) Sr.; Matthwe Hendrix (Los Gatos) Sr.; Sam Lisbonne (Los Altos) Sr.

Jordan Stout (Los Altos) Sr.

Second Team

Matthew Lund (Lynbrook) Sr.; Gary Chen (Lynbrook) Sr.; JJ Kadifa (Palo Alto) Sr.; Quinn Hamilton (Gunn) Fr.; Samuel Lewis (Los Gatos) Jr.; Jackson Zeigler (Monta Vista) Sr.; Alex Paulsen (Mountain View); Ryan Seltzer (Lois Altos) Sr.; Randy Kenyon (Mountain View) Sr.

ALL-PAL BAY DIVISION

Most Valuable Player: Nick Bisconti (Menlo School) Jr.

Most Valuable Goalie: John Wilson (Menlo School) Sr.

First Team

Johnny Wilson (Menlo School) Sr.; Chris Xi (Menlo School) So.; Evan McClelland (Menlo-Atherton) Sr.; Jacob Bassin (Menlo-Atherton) Sr.; Nikola Kapamadzin (Carlmont) Sr.; Weston Avery (Menlo School) Jr.; Hans Brouwer (Menlo-Atherton) Sr.

Second Team

Andreas Katsis (Menlo School) Jr.; John Knox (Menlo-Atherton) Jr.; Gene Schreck (Carlmont) Sr.; Elias Sebti (Carlmont) Jr.; George Archbold (Sequoia) Sr.; Will Lowdon (Burlingame) So.; Griffin Tietz (Aragon) Sr.

Honorable Mention

Ryan Hammarskjold (Menlo School) Sr.; Jorge Pont (Menlo-Atherton) So.; Simeon Giverts (Carlmont) Sr.; Eric Bittner (Sequoia) Sr.; Jed Rosen (Burlingame) Jr.; Nathan Rurtenberg (Aragon) Jr.

ALL-PAL OCEAN DIVISION

Co-Most Valuable Players: Grant Peel (Mills) So. And Kevin Hoffert (Hillsdale) Sr.

Most Valuable Goalie: Anthony Pappas (Hillsdale) Sr.

First Team

Javier Rosas (Hillsdale) Sr.; Eric Rudberg (Hillsdale) Sr.; Clifford Shaw (Mills) Sr.; Jacob Ng (Mills) So.; Garrett Kem (Half Moon Bay) Jr.; Devin Johnson (Terra Nova) Sr.; William Xu (Priory) Sr.

Second Team

Curtis Cassin (Hillsdale) So.; Zane Girouard (Mills) Fr.; Jackson Crane (Half Moon Bay) Jr.; Malcolm Feix (Half Moon Bay) So.; Aaron Sturtevant (Terra Nova) Sr.; Leo Franco Munoz (Woodside) So.; Scott Harris (Priory) So.; Perry Liu (San Mateo) Sr.; Marcus Rabara (Capuchino) So.

Honorable Mention

Thomas Durnat (Hillsdale) Sr.; Danile Yu (Mills) Jr.; Anthonu Obester (Half Moon Bay) Sr.; Kyle Kehoe (Terra Nova) Sr.; Mitchell Martin (Woodside) Jr.; Brooks Royals (Priory); Danny Pantuso (San Mateo) Jr.

All-WEST CATHOLIC ATHLETIC LEAGUE

(In order of voting)

First Team

Harrison Enright (Sacred Heart Prep) Sr.; Nelson Perla-Ward (Sacred Heart Prep) Jr.; Will Conner (Sacred Heart Prep) Jr.; Michael Swart (Sacred Heart Prep) Jr.; Michael Blach (Bellarmine) Sr.; Rico Burke (Bellarmine) Sr.; Jack Turner (Bellarmine) Sr.; Shawn Welch (St. Francis) Sr.; Adam Antony (St. Francis) Sr.; Reilley May (St. Ignatius) Sr.; Max Schaum (St. Ignatius) Sr.; Joe Kmak (Serra) Jr.; Brian Roush (Valley Christian) Sr.

Second Team

Chris Hinrichs (Sacred Heart Prep) Sr.; Philippe Marco (Sacred Heart Prep) Sr.; Zack Zamecki (Serra) Sr.; Jeremy Hitchcock (Serra) Sr.; Conor Hehir (Bellarmine) Sr.; Riley Preston (Bellarmine) Sr.; Kyle Phalen (Mitty) Sr.; Trevor Raisch (St. Francis) Jr.; Sean Elmurib (St. Francis) Jr.;

Zack Lowenstein (Valley Christian) Sr.; Michael Hoefling (Valley Christian) Sr.; Charlie May (St. Ignatius) So.; Sheldon Boboff (St. Ignatius) So.

(All-league teams are selected by the coaches)

— Palo Alto Online Sports

Comments

There are no comments yet. Please share yours below.

Post a comment

Posting an item on Town Square is simple and requires no registration. Just complete this form and hit "submit" and your topic will appear online. Please be respectful and truthful in your postings so Town Square will continue to be a thoughtful gathering place for sharing community information and opinion. All postings are subject to our TERMS OF USE, and may be deleted if deemed inappropriate by our staff.

We prefer that you use your real name, but you may use any "member" name you wish.

Name: *

Select your neighborhood or school community: * Not sure?

Choose a category: *

Since this is the first comment on this story a new topic will also be started in Town Square! Please choose a category that best describes this story.

Comment: *

Verification code: *
Enter the verification code exactly as shown, using capital and lowercase letters, in the multi-colored box.

*Required Fields

I Told My Mom She's Dying
By Chandrama Anderson | 11 comments | 2,430 views

Easy Living
By Sally Torbey | 11 comments | 2,414 views

Grab a Bowl of Heaven soon in Mountain View
By Elena Kadvany | 0 comments | 1,695 views

Quick Check List for UC Applications
By John Raftrey and Lori McCormick | 0 comments | 1,134 views

Campaign Endorsements: Behind the Curtain
By Douglas Moran | 3 comments | 726 views